Potpredsjedniku Hrvatskog sabora, akademiku Željku Reineru, u rezidenciji veleposlanice Brazila uručeno je u petak, 2. veljače 2024., visoko odličje Federativne Republike Brazil – Odličje Velikog križa Reda Rio Branco s lentom i zvijezdom. Odličje ima pet stupnjeva, a najviši stupanj Velikog križa prije akademika Reinera dobili su tek rijetki ugledni državnici.
Na svečanosti koja je za tu prigodu upriličena odličje je akademiku Reineru uručila veleposlanica Brazila Silvana Polich u prisutnosti velikog broja stranih veleposlanika i više drugih uglednih gostiju. Tom prigodom ekselencija Polich istaknula je kako bez obzira na zemljopisnu udaljenost Republika Hrvatska i Federativna Republika Brazil imaju mnogo sličnosti i zajedničke interese.
Naglasila je kako održavati bilateralne odnose između naše dvije zemlje, zbog same zemljopisne udaljenosti, nije uvijek jednostavno, ali kako su prava vrijednost pojedinci koji djeluju kao svojevrsni mostovi. Upravo kao takvog pojedinca akademika Željka Reinera, potpredsjednika Hrvatskog sabora, prepoznao je bivši veleposlanik Brazila u Republici Hrvatskoj, a sada ministar vanjskih poslova g. Mauro Vieira, te ga je predložio za ovo najviše odličje, kao priznanje njegovom dosadašnjem radu i doprinosu.
Veleposlanica Polich istaknula je kako je akademik Reiner osoba koja ujedinjuje ova dva naroda te je izrazila vjeru da će to nastaviti činiti i u budućnosti.
Akademik Reiner, potpredsjednik Hrvatskog sabora u prigodnom obraćanju nakon dodjele odličja naglasio je „Zemljopisno udaljeni, naše dvije nacije i ljudi povezani su iskrenim prijateljstvom i sličnim mentalitetom no jedan od mostova koji spaja naše zemlje je i hrvatska dijaspora koja živi u Brazilu a koja, zajedno sa potomcima, broji oko 70 000 građana. Brazilci, slično kao i Hrvati, imaju povijesno iskustvo života izvan domovine“.
Akademik Reiner u svom se govoru posebno zahvalio predsjedniku Brazila Luizu Inácio Lula da Silvi koji mu je dodijelio odličje te bivšem veleposlaniku Brazila u Hrvatskoj, a sada ministru vanjskih poslova Mauro Vieiri te veleposlanici Brazila u Hrvatskoj Silvani Polich.
Odličje koje je primio akademik Reiner dodjeljuje se “onima koji su ga zavrijedili zaslugama koje je prepoznala brazilska vlada čineći djela dostojna časnog spomena i istaknuli se zaslugama i građanskim vrlinama”.
Odličje je dobilo ime po José Paranhosu, barunu od Rio Branco koji se smatra „ocem brazilske diplomacije“. Odličje ima pet stupnjeva, a najviši stupanj Velikog križa prije akademika Reinera dobili su tek rijetki ugledni državnici kao što je primjerice svojedobni generalni tajnik Ujedinjenih nacija Ban Ki-moon i pripadnici kraljevskih kuća kao što je primjerice novi danski kralj Frederik X te još neki istaknuti svjetski državnici i velikodostojnici.
Željko Reiner, akademik rođen je u Zagrebu 1953. g. gdje je završio osnovnu školu, Klasičnu gimnaziju i 1976.g. diplomirao na Medicinskom fakultetu. 1978. g. je magistrirao, a 1982.g. i doktorirao na Sveučilištu u Zagrebu.
Specijalizirao je od 1979. do 1983.g. internu medicinu u KBC “Sestre milosrdnice” u Zagrebu i u Sveučilišnoj bolnici Eppendorf u Hamburgu, Njemačka. Na postdoktorskom usavršavanju bio je u Oklahoma City, USA 1984.-1985.g. Za docenta je izabran 1986.g., a za redovitog profesora Medicinskog fakulteta u Zagrebu izabran je prvi puta 1988.g. Od 1997.g. je redoviti profesor interne medicine u trajnom zvanju. Od 2009. g. je i redoviti profesor u trajnom zvanju na Sveučilištu u Rijeci.
Od 1986. do 1995. bio je pročelnik Kliničkog odjela Klinike za patofiziologiju KBC Zagreb, od 1995. do 2003g.. bio je predstojnik Klinike za unutrašnje bolesti KBC Zagreb na koju je funkciju ponovno izabran 2011.g. pa se na njoj nalazi i danas.
Od 2003. pročelnik je Zavoda za metaboličke bolesti KBC Zagreb. Od 2004. do 2012. bio je ravnatelj KBC Zagreb.
Od 1992. do 2006.g. bio je član-suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), a od 2006.g. je redoviti član HAZU – akademik. Voditelj je Odbora za aterosklerozu HAZU. Počasni je član Akademije medicinskih nauka Bosne i Hercegovine od 2011.
Autor je niza poglavlja u tridesetak medicinskih knjiga i udžbenika objavljenih u inozemstvu i u nas, bio je voditelj više kolegija na dodiplomskom i 7 postdiplomskih studija. Bio je urednik 26 medicinskih knjiga i priručnika (“Farmakoterapijski priručnik”, „Interna medicina”itd.). Od 2010. godine član je Savjeta Sveučilišta u Zagrebu.
Od prvih dana sudjelovao je kao dragovoljac u Domovinskom ratu kao član Glavnog sanitetskog stožera u kojem je najprije bio pomoćnik zapovjednika zadužen za edukaciju, a zatim za medicinske kadrove.
Reiner kao pjesnik
Od 1968. do 1971. godine objavljivao je eseje, novele te književne i likovne kritike u tjednicima „Studentski list“ i „Omladinski tjednik“. U tom je razdoblju počeo pisati i tekstove za zabavnu glazbu, poglavito za šansone. Za njih je dobio više nagrada, primjerice prvu nagradu za tekst na Festivalu kajkavske popevke „Krapina 1970.“ (šansona „Pereci“ – glazba Vili Čaklec, pjevao Ibrica Jusić), drugu nagradu na Festivalu kajkavske popevke „Krapina 1971.“ (šansona „Mati“ – glazba Arsen Dedić, pjevao Đani Šegina) i mnoge druge.
Pjesme su mu izvođene na nizu festivala od zagrebačkog i krapinskog do onog požeškog. Surađivao je s mnogo uglednih kompozitora od Ozrena Depola i Dalibora Paulika do Tonija Glowatzkog, a njegove su pjesme pjevali mnogi poznati pjevači od Ivice Percla i Borisa Blaćea do Radojke Šverko. Otac je jednog sina i jedne kćeri. (Izvor biografije: http://dhk.hr)
M.M. /Foto: Sabor.hr
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj