Vijest da će Europska unija pokrenuti vojnu obuku najmanje 15.000 pripadnika Ukrajinske vojske na teritoriju pojedinih članica Europske unije postala je aktualna tema u našim medijima i političkim krugovima.
Navedena odluka je usvojena ovaj tjedan u ponedjeljak na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a, a Hrvatska je prijavila kandidaturu za obuku ukrajinskih vojnika.
Prema neslužbenim informacijama, za sada su Poljska i Njemačka pristale da se na njihovom teritoriju odvija obuka. Politico pak javlja kako je i Hrvatska na sastanku ministara vanjskih poslova prijavila kandidaturu da bude zemlja domaćin obuke ukrajinskih vojnika.
Prema istim neslužbenim informacijama, u Hrvatskoj bi se provodila obuka borbenih spasitelja i instruktora te dijela pripadnika inženjerije.Jednako tako, mediji prenose da se razmatra i mogućnost, da zapovjedništvo
Hrvatske vojske formira nekoliko mobilnih timova instruktora koji bi ukrajinske vojnike obučavali izvan Hrvatske. U tom slučaju hrvatski instruktori bi obučavali ukrajinsko pješaštvo i topnike.
Planovi vojne obuke ukrajinskih vojnika još nisu detaljno razrađeni pa još stoga nije poznato kada bi obuka počela, koliko bi ukrajinskih vojnika zaista stiglo u Hrvatsku te koliko bi hrvatskih instruktorskih timova obučavalo Ukrajince u inozemstvu.
Obuka ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj u sklopu misije Europske unije, koju su prihvatile i Njemačka i Poljska, dodatno je podijelila već dugo disfunkcionalan vrh države- predsjednika Republike i predsjednika Vlade.
Vlada je bez znanja i dogovora sa predsjednikom Republike ponudila da Hrvatska obuči dio od oko 15.000 ukrajinskih vojnika. Poljska je objavila da može primiti 12.000, Njemačka da može primiti 3.000. Za sada nema informacija koliko bi mogla primiti Hrvatska.
Predsjednik Republike Zoran Milanović, saznavši za tu odluku Vlade, od medija, rekao je da to neće potpisati i podržati.
„Ne podržavam tu ideju zato što ne podržavam upetljavanje Hrvatske u ovaj rat više nego što treba. Konkretni smo i solidarni i to je to. Kao vrhovni zapovjednik neću to odobriti. Ali nisam čuo za prijedlog. No to mi se ne sviđa“, rekao je Zoran Milanović.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković u srijedu je rekao da je 12 članica EU ponudilo da obučni kampovi budu njihovom teritoriju. Hrvatska je ponudila da na svom terenu obučava borbene spasioce i pirotehničare. Za obuku izvan RH formirali bi se obučeni timovi za obuku pješaštva i topništva, rekao je Andrej Plenković.
Pitanje mogućnosti obuke ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj postala je najaktualnija tema u našim medijima, javljaju se raznorazni vojni analitičari, stručnjaci pa čak i udruge koji zdušno komentiraju ovu temu.
Naravno, mnogi se navijački svrstavaju na stranu predsjednika Vlade ili predsjednika Republike, a očito je vidljivo da većina njih ne poznaje hrvatski pravni okvir za mogućnost obučavanja ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj.
Koje pravne pretpostavke trebaju biti ispunjene da bi ukrajinski vojnici mogli doći na obuku u Hrvatsku
Pitanje dolaska i prelazaka granice Hrvatske oružanih snaga druge države radi vježbe i obuke regulirano je odredbama članka 69. Zakona o obrani.Članak 69.stavak 2. Zakon o obrani je jasan i eksplicitan te propisuje
da jedino oružane snage država saveznica mogu prijeći granice Republike Hrvatske radi vježbe i obuke u okviru međunarodnih organizacija kojima je Republika Hrvatska pristupila ili pristupa na temelju međunarodnih ugovora. Tu odluku donosi Vlada uz prethodnu suglasnost predsjednika Republike.
Podsjetimo se, Hrvatska je članica NATO saveza i članica Europske unije. Ukrajina nije članica NATO saveza niti članica Europske unije, znači Ukrajina prema slovu zakona (u ovome trenutku) nije de iure država saveznica Hrvatske i nisu ispunjene polazne pravne pretpostavke da se pripadnicima ukrajinske vojske dopusti prelazak granice Hrvatske radi obuke.
Pravno gledano, niti odluka Europskog vijeća o misiji obuke pripadnika Ukrajinske vojske u zemljama EU sa sudjelovanjem Hrvatske vojske u toj obuci na teritoriju Hrvatske neće ispuniti tražene zakonske pretpostavke kako bi se odobrio ulazak ukrajinskih vojnika na obuku u Hrvatskoj.
Hrvatska će ako to želi, naravno uz suglasnost predsjednika Republik , morati sklopiti međudržavni ugovor sa Ukrajinom o obuci pripadnika Ukrajinske vojske u Hrvatskoj.
Ako predsjednik Republike službeno odbije dati suglasnost za dolazak i obuku ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj, Vlada može tražiti da Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom odobri dolazak ukrajinskih vojnika na obuku.
Što je obveza Andreja Plenkovića i Zorana Milanovića
Predsjednik Vlade mora znati i poštivati činjenicu da je predsjednik Republike ima ustavne ovlasti u području vanjske politike, obrane i sigurnosti i nužno je da Vlada o tim pitanjima usklađuje stavove i mišljenja iz tih područja.
Osobni animozitet obojica moraju staviti u drugi plan i prestati rušiti međunarodni ugled Hrvatske.
Pero Kovačević/ Foto: press