Prva beba rođena pomoću tehnike koja kombinira genetski materijal tri osobe, danas ima sedam godina. Geni dječaka rođenog u travnju 2016. godine su genetski materijal njegovih roditelja, Jordanskog bračnog para, a dijelom potječu od njegove „druge mame“.
Kako je objavio New Scientist, tehnika kombiniranja DNK materijala porijeklom od više osoba, dizajnirana je kako bi bračnim parovima koji su nosioci letalnih genskih mutacija, omogućila da dobiju zdravo potomstvo. Dječakovi majka i otac jordanski su par koji je već izgubio dvoje djece zbog genetske bolesti zvane Leighov sindrom.
Leighov sindrom, nasljeđuje se isključivo od majke.
Iako nasljeđujemo najveći dio naše DNK od oba roditelja, mitohondrijska DNK se prenosi samo od majke. Kako bi izbjegli prenošenje mitohondrijske DNK koja uzrokuje bolest, John Zhang i njegovi kolege iz New Hope Fertility Centera u New Yorku koristili su mitohondrije iz jajašca koje je pripadalo drugoj ženi – anonimnom donatoru.
Kritičari spomenute metode smatraju da je to „igranje Boga“, nazivajući metodu neetičkom i neodgovornom, ( radikalniji će spomenuti i dr. Mengelea), a oni koji metodu podržavaju, smatraju da je to način da bračni parovi koji nose defektne gene, dobiju zdravu djecu koja će i dalje nositi osnovu njihovog genetskog materijala.
Dvije žene, jedan muškarac i beba
Jordanski par pokušava zasnovati obitelj gotovo 20 godina. Deset godina nakon što su se vjenčali, ona je ostala trudna, no završilo je prvim od četiri spontana pobačaja.
Godine 2005. par je dobio djevojčicu. Tada su otkrili vjerojatni uzrok svojih problema s plodnošću: genetsku mutaciju u majčinim mitohondrijima. Njihova kći rođena je s Leighovim sindromom, koji utječe na mozak, mišiće i živce novorođenčadi u razvoju. Nažalost, umrla je sa šest godina. Drugo dijete para imalo je isti poremećaj i živjelo je 8 mjeseci.
Koristeći kontroverznu tehniku ”bebe od tri roditelja”, dječak je rođen 6. travnja 2016. Ne pokazuje znakove bolesti.
Doktor John Zhang, iz New Hope Fertility centra iz New Yorka, predvodio je tim koji se odvažio da provede „pronuklearni transfer“ čiji je rezultat rođenje bebe s tri roditelja. Kako ova metoda nije službeno odobrena u SAD-u, tim je cijeli zahvat proveo u Meksiku gdje nisu definirana pravila o tehnikama genskog kombiniranja prilikom oplodnje.
Tehnika koju je koristio tim Dr Zhang-a, podrazumijeva upotrebu dvije jajne ćelije: ćeliju majke i ćeliju ženskog donora. Jedro s kompletnim DNK materijalom iz jajne ćelije majke se izolira i zatim umetne u jajnu stanicu žene donora. Nakon toga se vrši oplodnja spermom oca. Tako, embrij nasljeđuje DNK svojih roditelja, dok je mitohondrijalna DNK porijeklom od žene donora.
U ovom slučaju dobiveno je 5 embrija od kojih se samo jedan razvijao normalnim putem pa je implementiran u tijelo majke koja je nosila trudnoću do kraja. Ova tehnika, prema navodima New Scientista, u nije u sukobu ni s religijom jordanskog bračnog para jer nije podrazumijevala uništenje ni jednog embrija.
Prema testovima koji su prevedeni na stanicma rođenog dječaka, utvrđeno je da ima manje od 1% mutiranih gena, što je višestruko nižeod praga koji vodi razvoju Leighovog sindroma. Smatra se da oko 18 posto mitohondrija treba biti mutirano da bi nastali problemi.
Doktor Zhang polaže velike nade u upotrebu ove tehnike u budućnosti, kako u izbjegavanju prenošenja defektnih gena koje roditelji nose, tako i u omogućavanju ženama u četrdesetim i pedesetim godinama života da dobiju vlastito potomstvo.
Metoda „tri roditelja“ je odobrena u Velikoj Britaniji iako je dio liječnika skeptičan prema rezultatima. Doktor Bert Smeets, ekspert za oplodnju univerziteta Maastricht u Nizozemskoj, smatra da se beba mora pratiti duže, da bi se uočilo hoće li doći do umnožavanja defektnih gena i nastanka drugih problema prilikom razvoja.
Dr. John Zhang je uvjeren je da je napravio pravi izbor. “Spašavanje života je etički čin”, kaže on.
M.M /Foto: Ilustracija