– Ove su mandarine zaražene mediteranskom voćnom muhom i sad se treba napraviti fitosanitacija. Otkad su bačene treba proći maksimalno 24 sata da se one zakopaju kako se zaraza ne bi širila – rekao je Kiridžija.
Objasnio je kako je fitosanitacija mjera koja se provodi s ciljem zaštite mandarina i prevencije širenja štetnika, a propisana je od strane Ministarstva poljoprivrede.
– Uredbom Ministarstva poljoprivrede o suzbijanju mediteranske voćne muhe zaražene mandarine moraju se zakopati. Svi koji se bave proizvodnjom mandarina nužni su baciti zaražene plodove. Ta je mjera nužna – rekao je Kiridžija.
Doznaje se i kako takve mandarine nisu opasne za jesti, te su iako, zaražene, ispravne za jelo.
Zaražen plod je ispravan za jelo, no do dolaska na tržište nastupilo bi kvarenje tako da iako bi se takvi plodovi u teoriji mogli konzumirati, u praksi se to ne radi već se zaražene mandarine bacaju.
Inače, mediteranska voćna muha (Ceratitis capitata) raširena je u cijelom uzgojnom području agruma i karantenski je štetnik na A2 listi za Hrvatsku.
Svojim prisustvom mediteranska voćna muha oštećuje plod koji omekani, otpadne i gubi svaku tržišnu vrijednost.
– Od mehaničkih mjera izuzetno je važno sakupljanje i uništavanje zaraženih plodova, osobito na manjim površinama, a jedna od mjera uništavanja je njihovo zakopavanje – kazali su voćari dodajući kako i najmanja zaraza plodova mediteranskom muhom može spriječiti njihov izvoz u druge države.
Zbog toga je tvrde, važno spriječiti daljnje širenje.
Cijelo jutro pokušavalo se stupiti u kontakt s Čistoćom Opuzen kako bi se doznalo više pojedinosti o slučaju, no nitko se nije javljao na telefon.
Komentar je dao predsjednik Uprave AgroFructus grupe koja se bavi proizvodnjom, otkupom i prodajom svježeg voća i povrća.
– Iz medija smo upoznati slučajem. Pretpostavljamo da se radi o legalnom odlagalištu ovlaštenoga koncesionara Grada Opuzena.
Zbrinjava se roba koja po zakonskoj regulativi ne smije ići na tržište. Riječ je o robi koja nije zdravstveno ispravna ili u češćem slučaju nije odgovarajućega kalibra, odnosno manja je od 45 mm. Ta je mandarina zdravstveno ispravna, ali ju moramo odbacivati jer su takvi propisi.
Sigurno da bi ju bilo najbolje donirati te apeliramo ovim putem na kreatore politika da olakšaju proceduru doniranja zdravstveno ispravne hrane kako ne bismo više gledali hranu na smetlištima, dok je toliko naših sugrađana nema dovoljno – kazao je za Index Denis Matijević.
Maxportal/foto:facebook