Zapadne obavještajne službe i političari strahuju da bi mogući sporazum između SAD-a i Rusije o Ukrajini mogao dovesti do povlačenja američkih trupa iz većeg dijela Europe, piše njemački list Bild. Prema Bildu, jedine američke baze koje trenutačno nisu uključene u plan povlačenja su Ramstein u Njemačkoj i vojne baze u Velikoj Britaniji
Politička situacija u svijetu sve je napetija, već se nekoliko dana vode mirovni pregovori između Rusije, Ukrajine i ostatka svijeta, a zapadne obavještajne službe i političari strahuju da bi mogući sporazum između SAD-a i Rusije mogao dovesti do povlačenja američkih trupa iz većeg dijela Europe.
“Prema našim informacijama, ovo su zahtjevi ruskog predsjednika Vladimira Putina iz 2021. godine, odnosno povlačenje američkih trupa iz svih zemalja NATO-a koje su se pridružile savezu nakon 1990. godine”, rekao je za Bild neimenovani istočnoeuropski sigurnosni dužnosnik.
Prema tom izvješću, Italija se također priprema za moguće povlačenje američkih trupa s Kosova. Time bi europski saveznici ostali sami na Balkanu, protiv Putinova prijatelja Aleksandra Vučića Njemački diplomati su za “Bild” takav scenarij u bivšoj balkanskoj ratnoj zoni opisali kao “sasvim moguć”.
Bild izvještava da američko-ruski mirovni pregovori uključuju rasprave o povlačenju ili neraspoređivanjem američkih trupa u zemljama koje su se pridružile NATO-u nakon 1990.:
BREAKING:@Bild reports that U.S.-Russia peace negotiations include discussions on withdrawing from or not deploying U.S. troops in countries that joined NATO after 1990:
🇫🇮 Finland
🇸🇪 Sweden
🇵🇱 Poland
🇪🇪 Estonia
🇱🇻 Latvia
🇱🇹 Lithuania
🇨🇿 Czech Republic
🇭🇺 Hungary
🇷🇴 Romania… pic.twitter.com/1dsQljI7mr— Visegrád 24 (@visegrad24) February 19, 2025
Najgori mogući scenarij u kojem brojni stručnjaci strahuju od trenutačne invazije ruske vojske na bivše sovjetske republike Estoniju, Latviju i Litvu kao i od rata velikih razmjera s Poljskom. Prisutnost američkih trupa u područjima u blizini Rusije, prema konsenzusu u ruskim susjednim zemljama, najveće je jamstvo za neovisnost zemalja.
Prema Bildu, jedine američke baze koje trenutačno nisu uključene u plan povlačenja su Ramstein u Njemačkoj i vojne baze u Velikoj Britaniji. Američki predsjednik Donald Trump odbacio je mogućnost potpunog povlačenja američkih trupa iz Europe.
U međuvremenu američki senator Bernie Sanders optužio je Trumpa i njegove saveznike da se povezuju s Putinom, upozoravajući da takvo savezništvo prijeti demokratskim vrijednostima i međunarodnim savezima, javlja Anadolu.
“Ovaj savez Putin-Trump znači napuštanje naših saveznika, podupiranje autoritarizma i potkopavanje naše demokratske tradicije”, napisao je Sanders na platformi X.
“Ovaj savez Putin-Trump znači napuštanje naših saveznika, podupiranje autoritarizma i potkopavanje naše demokratske tradicije”, dodao je.
Sandersova najava uslijedila je nakon što je Trump oštro kritizirao ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, nazvavši ga “diktatorom bez izbora”.
“Diktatoru bez izbora, Zelenskom je bolje da da sve od sebe jer uskoro više neće imati nijednu državu. U međuvremenu, uspješno pregovaramo o okončanju rata s Rusijom, nešto što svi priznaju da samo ‘TRUMP’ i njegova administracija mogu učiniti”, napisao je Trump na Truth Social.
Zelenski je uzvratio optuživši Trumpa da je zarobljen u “prostoru dezinformacija”, izrazivši nadu da će Trumpov tim dobiti jasnije razumijevanje “istine o Ukrajini”.
U Europi 38 američkih vojnih baza
Newsweek je objavio popis glavnih američkih vojnih postrojenja u Europi. Pritom se napominje kako popis ne uključuje sve instalacije SAD-a. Njih 13 nalazi se u Njemačkoj, sedam u Italiji, četiri u Ujedinjenom Kraljevstvu, tri u Belgiji, po dvije u Španjolskoj, Turskoj i Nizozemskoj te po jedna u Norveškoj, Portugalu, Grčkoj i Mađarskoj.
Newsweek je objavio i kartu baza, a ona je dostupna ovdje.
“Vojne baze u inozemstvu smatraju se važnima za moć SAD-a izvan njegovih teritorijalnih granica, omogućujući mu da zadrži prisutnost u područjima za koja “američka vlada utvrdi da su važna za nacionalni interes“. Krajem lipnja 2024. godine, bilo je najmanje 65.754 aktivnih vojnika u zoni odgovornosti Europskog zapovjedništva Sjedinjenih Država (EUCOM). Vojnici se nalaze u više od 38 američkih vojnih baza diljem Europe, piše Newsweek.
M.M. /Foto: Schutterstock