Bio je to crni petak, 6. prosinca 1991. godine, dan kada je Dubrovnik obranio svoju slobodu, dan kojeg Dubrovčani neće nikada zaboraviti.
S pijetetom se danas žitelji Grada Sv. Vlaha sjećaju 19 poginulih hrvatskih branitelja i civila, 60 ozlijeđenih osoba, ali i svih onih hrabrih, malobrojnih branitelja, koji su se tog dana žestoko borili na prvoj crti obrane za svoj Grad i slobodu.
– Pali su ljudski životi! Poginuo je dragi mladić Tonči Skočko koji je ljudima raznosio namirnice na svom žutom kariću. Smrtno je pogođen zaneseni snimatelj Pavo Urban snimajući Stradun u dimu. Živote su izgubili naši hrabri vatrogasci gaseći ‘Libertas’… Drhtao je mladi amater dok je s balkona ‘Orsule’ snimao svaku granatu na Grad vatre i dima.
Njegov je drhtavi dah sa snimcima pošao u Svijet. Poslana je istina koja je uvjerila Svijet da nismo palili gume. Utješno je bilo čuti doktora Langa kako s dimom obavijenog Straduna poručuje da je ovdje narod spasio Grad, da je narod pobijedio. On je u Svijet poslao SOS svim kapetanima da okrenu svoje lađe prema Dubrovniku
Odbacite zlo
Odzvanjala je Langova poruka neprijateljskim vojnicima: ‘Svi vi, vojnici, bacite puške, odrecite se prokletstva i neljudskosti! Dubrovnik vam šalje poruku slobode. Odbijte poslušnost nasilju. Odbacite Zlo!’ – napisala je Dubrovkinja Marija Nadilo u sjećanjima na ratne strahote Dubrovnika.
Taj krvavi 6. prosinca bio je obilježen fijukanjem granata, detonacijama, dimom i paleži, tugom i nevjericom onih koji su ostali unutar i izvan zidina. Napad je trajao cijeli dan, a sve je počelo u rano jutro, usprkos uvjerenju kako je postignuto primirje. Dogodilo se upravo suprotno – srbocrnogorski agresor žestoko je krenuo u razaranje Grada, uz pokušaj osvajanja tvrđave Imperijal na Srđu, koju su obranili hrabri branitelji. Iako brojčano daleko slabiji, branitelji Imperijala, danas dubrovačkog simbola slobode, uspjeli su u bitki za Srđ odbiti sve napade nadmoćnijeg neprijatelja.
Program obilježavanja kojim se odaje počast svim poginulim hrvatskim braniteljima i civilima koji su sudjelovali u obrani Dubrovnika započeo je još 2. prosinca, a današnji središnji dio obilježavanja počet će u 9 sati, kada će gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković sa svojim suradnicima položiti vijence i zapaliti svijeće u počast poginulim braniteljima na groblju Boninovo, bošnjačkom groblju Boninovo i pred spomenikom poginulim pripadnicima MUP-a ispred zgrade Policijske uprave dubrovačko-neretvanske,.
Na Liechtensteinovom putu vijenci će biti položeni za stradale vatrogasce i pripadnike Hrvatske ratne mornarice (HRM).
Program se nastavlja polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća kod Križa na Srđu te recitalom učenika osnovnih škola i nastupom klape Ragusavecchia u Muzeju Domovinskog rata u utvrdi Imperial, nakon čega slijedi mimohod Gradske glazbe Dubrovnik od stare gradske luke Stradunom do crkve svetog Vlaha. U Portu će se točno u podne odati počast pomorcima i braniteljima stradalima na moru, a u popodnevnim satima i braniteljima Sustjepana.
U 18 sati u dubrovačkoj katedrali služit će se sveta misa zadušnica za sve poginule branitelje i civile u Domovinskom ratu, a navečer na Stradunu slijedi koncert Miroslava Škore. Program obilježavanja završava u subotu 9. prosinca utrkom „Stazom deva“.
Dubrovnik su, na različite načine, branili brojni Dubrovčani, dragovoljci, MUP, Garda, specijalne postrojbe, a za kraj prisjetimo se zanimljive anegdote koju je ispričio šibenski HOS-sovac Tomislav Bašić:
“HOS je 1991. godine branio Srđ i kada je završio najgori neprijateljski napad, zapovjednik obrane Dubrovnika tražio je da mu pošalju još HOS-ovaca. Rekli su mu da nikakvih raspoloživih snaga više nema, a on mi je odgovorio – ako mi ne možete poslati HOS-ovce, pošaljite mi barem uniforme s oznakama HOS-a.”
Megy M/ Foto: DUlist