Bivši agent FSB-a i desni nacionalist Igor Girkin (Strelkov), svojedobno i ‘ministar obrane Narodne Republike Doneck ‘, objavio je na Telegramu da bi Vladimir Putin mogao biti istjeran s vlasti zbog velikih ruskih gubitaka u Ukrajini.
U najnovijoj objavi rekao je da bi novi ratni ili ekonomski šok mogao dovesti do Putinovog kraja. “Sve što bi bilo potrebno da Putin bude dokrajčen je izbijanje inflacije ili još koji vojni neuspjeh”, rekao je.
Girkin je nedavno objavio da je Rusija već izgubila rat. “Već smo izgubili, ostalo je samo pitanje vremena”, rekao je u obraćanju početkom rujna.
Otkako je počela ruska invazija na Ukrajinu, Girkin je uglavnom daleko od fronta objavljivao snimke u kojima kritizira poteze ruske vojske i rukovodstva, kao i rukovodstva DNR-a i LNR-a. Također, često je otkrivao detalje vezane za političke sukobe u okupiranim dijelovima Ukrajine, kao i u samoj ruskoj vojsci.
Tko je Igor Strelkov?
Ovaj 51-godišnji Rus, deklarirani ruski nacionalist, bio je agent ruske Federalne sigurnosne službe (FSB) od 1996. do 2013., navodno u protuterorističkoj jedinici.
Budući da je FSB svojevrsni militarizirani ekvivalent američke CIA-e, Strelkov se u tom razdoblju, prema pisanju Moscow Timesa, borio u Drugom čečenskom ratu. Prema navodima ruske nevladine organizacije za ljudska prava Memorijal, tamo je sudjelovao u otmici i ubojstvu više čečenskih civila.
Sa skupinom naoružanih ljudi Girkin je 2014. stigao na Krim, gdje su prema njegovom priznanju, natjerali lokalne zastupnike da glasaju za referendum o odcjepljenju prijeteći im oružjem.
Rušenje malezijskog zrakoplova
Nakon referenduma napustio je Krim, ali je ubrzo opet ušao u Ukrajinu, ovaj put u Donjecku oblast, ponovno sa skupinom naoružanih ljudi. Njegova ekipa zauzela je upravne zgrade u Slavjansku i proglasila stvaranje DNR-a.
Girkin je čak jedno vrijeme bio i ministar obrane DNR-a. Nakon sukoba s lokalnim vođama DNR-a vraćen je u Rusiju.
Povezuje ga se s rušenjem malezijskog putničkog aviona, pri čemu je poginulo 298 putnika zbog čega mu se u Haagu sudi u odsutnosti. Strelkov je u objavi na internetu bio preuzeo odgovornost rušenje Boinga MH17. Kasnije su te informacija uklonjene, ali trag je ostao. Tužiteljstvo za Girkina traži doživotni zatvor, a ukrajinski sud stavio ga je na međunarodnu tjeralicu.
S “Carskim vukovima” ratovao u BiH
Stelkov je hrvatskoj javnosti poznat i zbog boravaka u BiH u ratnim godinama. Intenational Business Times objavio je izvatke iz “Dnevnika Igora Strelkova” u kojima opisuje ruske dobrovoljce koji su se borili na strani Srba.
Strelkov je u BiH boravio od studenog 1992. do travanja 1993. godine. Dnevnik je objavio 1999., i u njemu potanko opisao borbe pod zapovjedništvom generala Ratka Mladića.
Bio je dio skupine ruskih monarhista u postrojbi „Carski vukovi“ koje je vodio zapovjednik Aleksandrov “Aca” Mukharev. Budući da je bio svjedok brojnih stradanja u Dnevniku se pokušava distancirati od srpskih zločina počinjenih u Višegradu, rekavši da se želio boriti u ime običnih Srba.
“U Višegradu su zarobljeni Muslimani ubijani kao životinje, žene su dovođenje u lječilište i masovno silovane u zloglasnoj Vilinoj Vlasi. Bilo je slučajeva da su žene, djeca i starci zaključani u kućama, kuće zapaljene i oni su izgorili do smrti“, piše Strelkov.
Dnevnik nije jedini dokaz da se Strelkov borio u Višegradu. U Rusiji je 2000. godine Mikhail Polikarpov objavio knjigu u kojoj opisuje ruske dobrovoljce – monarhiste, kozake, komuniste i pse rata – koji se bore na strani Srba protiv Bošnjaka i Hrvata.
Riječ je o memoarsko knjizi „Žrtvovanje“ i podnaslovom „Naši u Srbiji“ u kojoj Polikarpov opisuje borbe Srba protiv Bošnjaka u istočnoj Bosni. Najviše pažnje posvećeno je postrojbi „Carski vukovi“. Opisao je pojedinačne akcije „Carskih vukova“, ubojstva, zasjede i likvidacije neprijatelja, boravak iza neprijateljskih linija te pljačku i masakre koje su Srbi činili nad civilima.
Srbi ga razočarali
U Strelkovu Dnevniku srpski vojnici su prikazani kao kukavice, bez discipline, a jedini cilj im je pljačka.
“Rusi su već shvatili da Srbi nemaju hrabrosti kakvu su imali njihovi sunarodnjaci u Drugom svjetskom ratu”, razočaran je Strelkov. Na više mjesta slikovito je opisao pljačku i masakr nad civilima:
“Šarolika skupina na ramenima je nosila videorekordere, televizore, vukla motocikle, gonila stoku.“
Na drugom mjestu opisuje napad na selo Tvrtković koje su Srbi opljačkali, a zatim spalili.
Strelkov se u Rusiji vratio u travnju 1993. jako ponosan na svoju ulogu u ratu u BiH:
“Možemo samo reći da smo ponosni na naš mali, ali značajan doprinos u zaštiti srpske Bosne, čuvajući tradiciju rusko-srpskog vojnog bratstva”, napisao je u zaključku dnevnika.
M.Marković /Foto:epa