Bivši Putinov tjelohranitelj Denis Hramcov, govorio je o pokušaju atentata na ruskog predsjednika, koji je trebao biti izveden na pogrebu Anatolija Sobčaka, gradonačelnika Sant Petersburga i Putinovog mentora.
U veljači 2000., Sergej Devjatov, u to vrijeme šef tiskovne službe FSO-a, rekao je da prijetnja pokušaja atentata na predsjednika uvijek postoji. No, u ovom slučaju iza toga nije stajala psihički bolesna osoba, već konkretna organizacija.
Bivši zaposlenik specijalnih snaga Predsjedničke službe sigurnosti, Denis Hramcov, rekao je da se pogreb Anatolija Mihaila Sobčaka, bivšeg gradonačelnika Sant Petersburga, odvijao u posebnim uvjetima. Zaposlenici su tada upozoreni da postoje informacije o pokušaju atentata na Putina, pišu ruske AB Novosti.
Osiguranje je počajano pripadnicima dva specijala tima FSO-a, “Alpha” i “Vimpel” grupom. Bilo je snajperista, operativaca – i Ministarstva unutarnjih poslova i FSB-a, uključujući i sam FSO. Službenici FSO-a u civilu radili su u gomili ljudi. O sigurnosti predsjednika Vladimira Putina brine oko pet tisuća ljudi.
Denis Hramcov je dodao da je Vladimir Putin znao za vjerojatnost pokušaja atentata, ali se ipak otišao oprostiti od Anatolija Sobčaka.
Kako bi se rizici smanjili, nekoliko je kolona koji se fingirale Putinom konvoj vozilo gradom. Stoga je potencijalnim razbojnicima bilo teže shvatiti gdje da udare. Na sreću, tada je pokušaj atentata izbjegnut – pišu AB Novosti.
Vladimir Putin je, unatoč brojnim upozorenjima o pokušaju atentata, stigao noć prije u sjevernu prijestolnicu i posjetio udovicu Ljudmilu Narusovu.
Anatolij Mihail Sobčak, bivši gradonačelnik Sankt Petersburga Sobčak, smatra se mentorom i učiteljem Vladimira Putina i Dmitrija Medvedeva. Službeno, preminuo je od srčanog udara 20. veljače 2020. godine. Tri dana ranije sastao se s Putinom koji je tad bio u predsjedničkoj kampanji.
Prvotni uzrok smrti bio je srčani udar, ali nalazi dvojice medicinskih stručnjaka bili su kontradiktorni. Kriminalistička istraga Sobčakove smrti kao mogućeg “ubojstva s predumišljajem s otegotnim okolnostima” otvorena je tek 6. svibnja 2000., dva mjeseca kasnije. Nakon tri mjeseca istraga je zatvorena bez nalaza. Okolnosti smrti su istraživane jer su dva i njegova tjelohranitelja liječena od simptoma trovanjem.
Sobčakova udovica Ljudmila dala je autopsiju tijela svog muža, ali nikada nije objavila rezultate. Za BBC je rekla da nalaze čuva na sigurnom mjestu izvan Rusije.
Udovica Ljudmila Narusova pozvala je na pogreb “prijatelje, neprijatelje, ali ne i izdajnike”. Potonje se odnosi na guvernera Sankt Peterburga Vladimira Jakovljeva (nekada je bio Sobčakov zamjenik, ali se onda kandidirao protiv svog šefa i pobijedio na izborima).
Nakon oproštajne ceremonije Putin je rekao da smrt Anatolija Sobčaka “nije obična smrt već posljednica progona”, aludirajući na ranije istrage zbog sumnje u nezakonitu privatizaciju.
“Anatolij Sobčak bio je naš učitelj u najširem smislu te riječi. Naučio nas je slobodno razmišljati i bio je jedan od najbistrijih političara u Rusiji”, rekao je Putin na groblju Nikolskoje u Sankt Peterburgu.
Govoreći o Sobčakovom značajnom doprinosu formiranju nove Rusije, bio jedan od autora Ustava koji je danas na snazi i u njemu je postavio glavnu stvar – “osoba se postavlja u temelje zakona”.
Nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991., Sobčak nije bio zastipnik Dume te član Jeljcinovog predsjedničkog vijeća i predsjedavajući Ustavotvorne skupštine koja je pripremila Ustav Ruske Federacije 1993. godine. Ustav se često neformalno naziva Sobčakov ustav, iako su njegovi pravi autori bili nešto manje poznati.
M. Marković/Foto: TASS