Društvenim mrežama ovih dana kruže snimke dočeka Nove godine na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu, a u publici je primjetan veliki broj stranih državljana. Mnogi su doček 2024. u Zagrebu prozvali “nepalskim”, a na tu se temu oglasila i voditeljica dočeka Ida Prester.
Napisala je kako je smeta što na društvenim mrežama ponižavaju Nepalci, Indijci, Filipinci iBangladešani koji su tamo slavili Novu godinu. Kaže da nije čula da je bio ijedan incident te da se nitko nije potukao, nitko nije ništa ukrao.
“Usijale su se mreže od zgražanja nad ‘Nepalskom novom godinom‘ u centru Zagreba. Woltovska/Boltovska proslava, pišu. Smiju im se, rugaju, ponižavaju. Po čemu smo mi to vrjedniji i bolji ljudi?”, objavila je Ida Prester koja je vodila doček Nove godine na Jelačićevu trgu.
“Istina, sinoć su centrom prošle desetine tisuća Nepalaca, Indijaca, Bangladešana, Filipinaca. A opet – ni jednog najmanjeg incidenta! Nitko se nije potukao, nitko nije ništa ukrao, pa ni uhvatio nekog za stražnjicu. Vidjeli smo tisuće radosnih, nasmijanih lica.
Dečke koji ne razumiju možda puno hrvatskog, a opet skaču na hrvatske bendove, skandiraju, podržavaju. Dečke i djevojke koji slave Novu godinu daleko od svojih najmilijih, od svoje obitelji, svojih prijatelja”, napisala je Prester.
Na njenu obajvu stglo je mnoštvo odobravanja, bilo je naravno i negativnih komentara, ali i ozbiljnih analiza:
“Pišeš, a nemaš pojma”
“Molim tebe i sve ostale influencere da si ne dajete za pravo propagirati i iznositi mišljenje za nešto što niste uopće kompetentni. Znate li da uređene države imaju kvote zapošljavanja stranaca? Znate li da su iste te kvote u našoj državi ukinute te je na slobodnoj volji svima koliko će ih dovesti u RH? Znate li da se provodio test tržišta rada prije dovođenja stranih radnika, koji se danas visše ne provodi?
Znate li koliki je broj stanovništva azijskih zemalja s tog područja. Neka ih 2 posto samo odluči useliti u Europu, a jedna od prvih stanica je RH. Napravite usporedbu u odnosu na broj stanovnika RH. U našem slučaju ta manjina će vrlo brzo postati VEĆINA!!
Drugo, radio sam osobno na radnim dozvolama 6 godina u jednoj prehrambenoj firmi. Upoznao sam preko 2000 stranih radnika, većina su bili ljubazni i dragi, ali prema domaćima. Znate li kakvi su prema ženama svoje kulture? Tuku ih i svašta rade u smještajima, nerijetko uzimaju novac koji su zaradile.
Znate li da rukuju s hranom, a da nemaju naviku pranja ruku i puštanja vode? Znate li da tehnolozi u preh. industriji (odgovornih firmi) muku muče s njihovom higijenom na radnom mjestu? Znate li da mnogi ne koriste toalet papir, već RUKU!!
Znate li da ne polažu higijenski minimum, već firme plaćaju prolazak, a ispit rješavaju tehnolozi! Znate li da su im organizirane edukacije i edukacije na tu temu, ali jednostano nit žele nit imaju volje išta promijeniti.
Znate li da im se u smještaju lijepe sličice di se peru ruke, di se tušira, di se obavlja nužda, no i dalje nije dovoljno. Shvaćate li da je to jednostavno njihova kultura i da je teško preodgojiti cijelu NACIJU koja do sad za bolje nije znala.
Znate li da je u jugoistočnoj Aziji velika stopa oboljelih od tuberkuloze, da i dalje milijuni umiru od iste. Znate li da su radnici jugoistočne Azije primorani pri dolasku slikati pluća! Znate li da se toga ipak pridržava samo mali broj firmi, mnoge vjerojatno ni ne znaju jer ne postoje nikakvi naputci, osim ako se sami ne zainteresirate provjeriti. Znate li da inspekcija rada takve stvari ne provjerava!
PRESTANITE IZNOSITI JAVNO SVOJA MIŠLJENJA SVI VI KOJI IMATE TU MOĆ UTJECAJA NA LJUDE, A NISTE KOMPETENTNI”, napisao je čovjek očito upućen u tu temu.
I drugi su korisnici posvjedočili navodnoj drugoj strani priče.
“Tolerantna sam i širokih svjetonazora! Međutim, mislim da Europu preplavljuje imigracija i pojedine zemlje gube vlastiti identitet! Šteta za kolijevku kulture! A sad jedno hipotetsko pitanje… uspijeva li limun u Skandinaviji? Mislim da ne. I to s određenim razlogom, zakonom prirode.”
“Ni jedan incident? Očito nemaš pojma. Curicu od 7 godina krenuli su dirati po kosi, 2 pijana napali su jednu curu koja je dotrčala zaštitarima, obavljali nuždu po zelenoj površini, o tučnjavi da ne pričam, tako da nemoj pisat laži o onome što ne znaš.”
“Mene i prijateljice su na trgu skupina njih stalno gledali, komentirali i pratili, gdje god da smo se premjestile išli su za nama i uporno buljili u nas. Morali smo raniji otići zbog njih. Prestrašno, ja sam se kao žena osjećala jako loše u njihovoj blizini.”
Nakon reakcija na njenu objavu Prester se ponovno oglasila na tu temu:
“Da nije bilo mog posta o Nepalcima, ne bi nikad znali koliko su muškarci desnih uvjerenja zapravo zabrinuti za položaj i prava žena. Jako ih brine naše pravo glasa, sigurnog kretanja, a znaju jako dobro i razliku između udvaranja i seksualnog uznemiravanja (do sad se tome smijalo, lijepo je da se to mijenja).
U tri dana novogodišnjih slavlja u Hrvatskoj su ubijene dvije Žene, jedna teško prebijena, a jednoj policajki slomljena je noga. Hrvatska je treća u EU po broju femicida, a svakih 15 minuta jedna žena doživi nasilje. Nasilje nad ženama poprima oblik epidemije u našim krajevima. Predlažem da upravo oni, a ne uvijek mi žene, organiziraju velike prosvjede za našu zaštitu koja nam hitno treba!
Strože kazne za nasilnike, edukaciju i reforme državnih tijela, hitno uvođenje građanskog i spolnog odgoja u škole.
U sklopu promjena svakako i edukaciju Nepalaca o svim tim temama, dapače! Mogu se i sami uključiti na puno načina. Predivno je što smo svi na istoj strani, razumijemo i čuvamo jedni druge. Dečki – čekamo vaš prvi korak”, napisala je Prester.
M.M. /Foto; pxll