Na redakciju Maxportala stiglo nam je pismo u kojem “branitelji, a ujedno i dužnosnici, članovi, kandidati i simpatizeri Domovinskog pokreta”, podržavaju Ivana Penavu kao kandidata za predsjednika Domovinskog pokreta.
U pismu su se obrušili na protukandidata Marija Radića za kojeg navode da “u vrijeme Bitke za Vukovar, na današnji dan prije 33 godine, Radić nije branio svoj rodni grad, već je kao mladi JNA kadar bio na Batajnici”. Njihov dopis objavljujemo u cijelosti i bez intervencija:
“Mi branitelji, a ujedno i dužnosnici, članovi, kandidati i simpatizeri Domovinskog pokreta, ovim putem želimo izraziti svoju otvorenu podršku Ivanu Penavi za novi mandat na čelu Domovinskog pokreta.
Nakon sudjelovanja u obrani Domovine i davanja obola u povijesnim trenucima stvaranja moderne hrvatske države, u godinama koje su uslijedile nakon smrti prvog predsjednika Franje Tuđmana svjedočili smo rastakanju nasljeđa Domovinskog rata, ponižavanju hrvatskih branitelja i njihovih obitelji, izdaji nacionalnih interesa, obezvrjeđivanju hrvatskih svetinja i oduzimanju nacionalnog ponosa.
U više navrata izdani i iznevjereni, osjetili smo ponovni poziv da u miru pridonesemo jačanju Hrvatske i novom razbuktavanju domoljubnog zanosa. Prionuli smo stvaranju, širenju i jačanju Domovinskog pokreta kao autentične i snažne domoljubne opcije koja će preokrenuti negativne trendove u Hrvatskoj i vratiti ponos i vjeru hrvatskom narodu koji posljednjih godina u očaju napušta svoja ognjišta u potrazi za boljim životom u svijetu.
U Ivanu Penavi prepoznali smo čovjeka koji od najranijih dana svoje političke karijere vodi računa o dostojanstvu hrvatskih branitelja i dignitetu Domovinskog rata, čovjeka koji je interes branitelja i obitelji žrtava nerijetko stavljao ispred vlastitog političkog interesa, čovjeka koji je s nama prosvjedovao i dizao glas dok su drugi saginjali glavu.
Ivan Penava preuzeo je Domovinski pokret kad je bio na dva posto podrške i doveo ga do treće po snazi političke opcije u Hrvatskoj koja sudjeluje u izvršnoj vlasti te mu tako osigurao utjecaj na ključne državne politike i smjer u kojem će se Hrvatska razvijati.
SDSS više nije dio izvršne vlasti, a tzv. zelena ljevica koja izjednačava krivnju za rat i relativizira srpsku agresiju te zagovara demilitarizaciju Hrvatske i otvorene granice spriječena je u dolasku na vlast. To je pothvat koji treba nagraditi, a ne obezvrjeđivati, i zato pozivamo sve delegate da na redovnom Izbornom saboru Domovinskog pokreta 31. kolovoza daju glas Ivanu Penavi.
Pozivamo na zajedništvo te međusobno razumijevanje i poštovanje u stranci jer samo tako Domovinski pokret može ostati jak. Uvažavamo zdrave ambicije svih članova jer u Domovinskom pokretu mora biti mjesta za sve koji žele doprinijeti napretku države i našeg Pokreta. No, doprinijeti se može na različite načine i s raznih pozicija.
Predsjednik Domovinskog pokreta lice je naše stranke. To mora biti čovjek koji je spreman preuzeti najviše državne dužnosti, kojega ne sputavaju tereti prošlosti i koji zaslužuje puno povjerenje hrvatskih branitelja.
U ovo vrijeme prije 33 godine bitka za Vukovar već se rasplamsala, uništeni su prvi agresorski tenkovi i zrakoplovi, a živote na Oltar domovine položili su mnogi heroji čija će imena pamtiti generacije. Mi branitelji od predsjednika Domovinskog pokreta tražimo da tu žrtvu poštuje, a uspomenu na heroje čuva. Ivan Penava u tom se smislu već dokazao kao dugogodišnji gradonačelnik Grada heroja.
Njegov protukandidat Mario Radić ističe da je dragovoljac Domovinskog rata i hrvatski branitelj, što je doista crtica u životopisu kojom bi se svatko trebao ponositi. Zabrinuti smo, međutim, zbog toga što je Radić skrivao činjenicu da se u vrijeme izlaska Memoranduma SANU i pripreme agresije na Hrvatsku školovao za JNA “vazduhoplovca”.
To je dio njegovog životopisa koji donedavno ni nama ni široj javnosti nije bio poznat. Smatramo da, ako već ističe svoj braniteljski staž, Mario Radić treba otkriti hrvatskoj javnosti i kad je njegovo formalno školovanje u JNA završilo te kad se točno vratio u Hrvatsku i uključio u obranu.
Ono što branitelji Vukovara među nama pouzdano znaju je da na današnji dan prije 33 godine Mario Radić nije branio svoj rodni grad, već je kao mladi JNA kadar bio na Batajnici. Što je tamo radio i dokad, trebao bi sam objasniti članstvu Domovinskog pokreta i hrvatskoj javnosti do izbornog sabora 31. kolovoza.
Dužnost je nas branitelja čuvati istinu o Domovinskom ratu. Ne smatramo da je braniteljski status nužan preduvjet za preuzimanje visokih političkih funkcija, ali svatko tko se predstavlja kao jedan od nas, a pogotovo ako na račun braniteljskog statusa očekuje podršku u političkoj borbi, treba detaljno posvjedočiti o svom doprinosu u obrani Domovine.
Svoj ćemo autoritet hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata iskoristiti za spuštanje tenzija u Domovinskom pokretu, mirnu provedbu izbora u stranci sukladno statutu i zakonu te jačanje zajedništva nakon izbora 31. kolovoza.
Stipo Mlinarić
Tomislav Josić
Miroslav Josić
Damir Markuš
Ivica Kukavica
Zlatan Bašić
Zlatko Zaoborni
Zvonimir Kološnjaj
Pilip Karaula
Zoran Sabljić
Marin Mrđen
Predrag Peđa Mišić
Antun Karaula
Ivica Gelo
Dragutin Guzovski
Ninoslav Potlimbrzović
Darko Baljak
Andrija Krizmanić
Robert Škondro
Milenko Bilić
Tomislav Kovač
Josip Krpan
Riki Milun
Andrija Buntić
Davor Bergam
Mihajlo Vojvodić
Robi Anđušić
Mario Masle
Zlatko Krasnec
Damir Ištuk
D.M. /Foto: pxll