U dvorani na splitskom FESB-u danas je održava 4. sjednica Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije. Akatualni sat obilježila je svađa Mire Bulja i dr. Marka Rađe.
U okviru aktualnog sata, županijski vijećnik i sinjski gradonačelnik Miro Bulj ponovno je otvorio pitanje loše zdravstvene usluge u ispostavi Doma zdravlja u Sinju. Naveo je sve probleme sinjskog Doma zdravlja, istaknuvši kako je zdravstvena usluga danas puno gora nego prije 20 godina i za sve okrivio vodstvo Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije.
Žestoko se obrušio na sadašnjeg ravnatelja dr. Marka Rađu.
“Uništili ste Dom zdravlja i još ponosno govorite da ste ugasili rodilište. Sramite se! Kažite mi što je sa specijalizacijama, što je s pedijatrima, što je s rodilište, što je s Hitnom pomoći. Šaljete mi dopis da vam Grad Sinj plati parking. Pa vratite to onda u vlasništvo Grada Sinja, tj. da bude osnivač”, kazao je Bulj.
Dr. Marko Rađa je u svom odgovoru pokušao pojasniti zbog čega županijski Dom zdravlja nema dovoljno novca za sve potrebe. Tako je naveo kako HZZO pruža zdravstvenu uslugu i ta sredstva su namijenjena za plaće osoblja i tekuće režijske troškove. Decentralizirana sredstva, kaže Rađa, iznose 13,5 milijuna kuna i njima se pokriva rekonstrukcija svih zdravstvenih objekata i obnova opreme.
“Što se tiče pedijatara, vrlo dobro znate koliko ih je u Sinju i koliko ih je otišlo doslovno dan nakon odrađene obaveze. S područja Sinja je jedna specijalizantica, baš s pedijatrije, koja je već devetu godinu na specijalizaciji. Koliko danas u Hrvatskoj može trajati specijalizacija?
Pa imamo primjera gdje traje preko 15 godina. Što se tiče ulaganja u specijalizacije, Dom zdravlja je u proteklih 10 godina 110 kolega uputio na specijalizaciju. Najveći problem je što nema načina da mlade ljude nagovorimo da nakon specijalizacije ostanu raditi u malim sredinama.
Što se tiče ginekologa, za sinjsko područje je predviđen jedan ginekolog koji je na specijalizaciji 3 i pol godine, znači još godinu dana. Što se tiče rodilišta, tijekom cijele ove godine bilo je 5 poroda. U zadnjih 6 godina imamo manje od 100 poroda godišnje. HZZO plaća uslugu. Usluga poroda je 5 tisuća kuna. Prihod za 5 poroda je 25 tisuća kuna. Plaća i 5 primalja, bilo poroda ili ne bilo, to je 60 tisuća kuna za jedan mjesec. Plaća i ginekologa u pripravnosti 11 tisuća kuna mjesečno. Tko ima taj novac? HZZO nema, on plaća zdravstvenu zaštitu. Tome du doprinijele i žene koje ne žele rađati u Sinju jer imaju na udaljenosti niti 25 km, manje od pola sata vožnje, najmodernije rodilište u Hrvatskoj’, naglasio je dr. Rađa.
Bulj nije bio zadovoljan ovakvim odgovorom.
“Sinjsko rodilište ima status Prijatelj djece. Ali, godinama se nije ulagalo, vi ste to ciljano uništili, a sada kažete na sreću. Ne samo to, sada imamo tri ginekologa, ali dr. Ivan Nasić će uskoro u mirovinu. Dr. Dadića šaljete na dežurstva svugdje, nije stalno u Sinju, Znači, ostaje nam jedan ginekolog na 50 tisuća ljudi. Šest jedinica lokalne samouprave ostat će na jednom ginekologu, na jednom pedijatru.
Pa tko je kriv što godinama nije bio niti jedna specijalizant iz Sinja? Vrijeme je da razmislimo o vraćanju domova zdravlja lokalnim samoupravama”, zaključio je Miro Bulj.