Dok je predsjednik Rusije Vladimir Putin danas držao svoj govor, u publici ga je pomno pratio i jedan državljanin Srbije. Riječ je o Bratislavu Živkoviću, kojeg javnosti u Srbiji poznaje kao zapovjednika Četničkog pokreta u toj zemlji, javlja Radio Slobodna Evropa.
Živkovića su mediji, koji su pratili Putinovo obraćanje, uhvatili kako snima govor ruskog predsjednika svojim telefonom iz publike. Snimkama uživio iz Moskve pohvalio se i na svom Facebooku. U objavi na toj mreži Živković tvrdi da je na Putinovu konferenciju bio pozvan kao sudionik “specijalne vojne operacije u Ukrajini”.
Živković za sebe na Facebooku navodi da je “jedini srpski zapovjednik koji je organizirao četnički odred i odveo ga na Krim 2014. godine”, a tvrdi i da je iste godine sudjelovao “u obrani grada Lugansk, a 2018. i u obrani grada Donjecka”.
Srbija inače zakonom zabranjuje svojim građanima da se pridruže stranim ratištima, a do sada je u toj zemlji doneseno oko 30 presuda za sudjelovanje u agresiji na Ukrajini.
Živković je u intervjuu za RSE 2016. izjavio da je sa još 15 dobrovoljaca iz Srbije 2014. otišao boriti se u Lugansk na istoku Ukrajine na strani proruskih, separatističkih snaga. Nositelj je, kako tvrdi, medalje ruskog Ministarstva obrane za “povratak Krima”.
Objavljuje Командант Братислав Живковић u Utorak, 21. veljače 2023.
Dvije godine nakon tog intervjua, u kolovozu 2018., Živković je uhapšen u Srbiji zbog sumnje da je organizirao sudjelovanje Srba u oružanim sukobima u Ukrajini i za to im nudio 200 eura mjesečno. No, tužiteljstvo je u travnju 2019. obustavilo istragu koja se vodila protiv njega.
U Ukrajini je pak Živković bio obuhvaćen istragom Generalnog tužiteljstva Ukrajine zajedno sa još pet državljana Srbije, zbog izvođenja napada na ukrajinske snage u regijama Donjeck i Lugansk na strani proruskih separatista kao dio međunarodne ekstremne desničarske organizacije “Unité Continentale”.
Skupinu “Unité continentale” je Generalno tužiteljstvo Ukrajine 2018. godine označilo kao geopolitički ekstremno desničarski pokret. Kao osnivači “Unité continentale” spominju se dvojica francuskih državljana – Viktor Lenta i Nikola Perović. Obojica su, prema pisanju medija, bili francuski vojni veterani.
Zadnja informacjia o Živkoviću u javnosti se pojavila 2022. godine kada se govorilo da je teško ranjen te da je prebačen na liječenje u Moskvu. Na obraćanju ruskog lidera pojavio se sa štakama, sjedio je u prvim redovima.
Wagner novači po Srbiji
Živković je imao problema i s rumunjskim vlastima. Naime, ta je zemlja 2017. protjerala Živkovića i zabranila mu ulazak u državu nakon što je navodno pokazao interes za dobivanje tajnih podataka o vojnim instalacijama, priopćila je tada služba državne sigurnosti te zemlje. Živković je navodno uhvaćen dok je fotografirao vojne radare na obali Crnog mora, pokušavajući prenijeti svoje GPS koordinate.
Ruski prorežimski YouTube kanal Prave vijesti početkom ovog mjeseca objavio je razgovor s dvojicom srpskih plaćenika koji su pristupili toj postrojbi. Obojica su na snimci maskirani i zakukuljeni, predstavljeni su nadimcima “Sava” i “Dunav”, a sami su se pohvalili da su prije bili pripadnici “srpske vojne policije”.
Došli su, kažu, “po zovu srca” štititi “zajedničke kršćanske vrijednosti” sa svojom ruskom braćom.
Vojnik “Dunav” kaže da je došao “pomoći ruskoj braći jer su Srbi pretrpjeli nepravdu koja ih je zadesila 90-ih”. Srpski plaćenici “Sava” i “Dunav” kažu da se “Kosovo može osloboditi samo uz pomoć Rusije” te da je “rat u Ukrajini istodobno i rat za Kosovo”.
Nedavno je u srbijanskim medijima i na TV postaji Russia Today Balkan koja se emitira iz Beograda, objavljen spot plaćeničke vojske Wagner Jevgenija Prigožina, kojim žele regrutirati Srbe za rat u Ukrajini. Spot je kasnije uklonjen, a prema pisanju neovisnih srpskih medija, Wagner je pustio pipke po Srbiji i gotovo neometano vrbuje ljude za rat, a u Beogradu su se pojavili murali u čast Wagnera.
Vlasti u Srbiji usvojile su 25. veljače 2022. zaključke Vijeća za nacionalnu sigurnost o ratu u Ukrajini u kojima se, između ostalog, navodi da će država spriječiti sudjelovanje državljana Srbije u sukobima u Ukrajini, kao i da svi “dobrovoljci” koji se uključe u taj sukob budu sankcionirani.
Pitanje boraca koji su iz Srbije otišli boriti se na proruskoj strani u Ukrajini već godinama opterećuje odnose Beograda i Kijeva. Srbija, koja održava bliske bilateralne veze s Rusijom, odbija se pridržavati zapadnih sankcija protiv Rusije nakon što je ta zemlja napala Ukrajinu.
Zbog toga su na adresu službenog Beograda stigle bezbrojne kritike zapadnih dužnosnika da Srbija teži članstvu u EU i treba svoju vanjsku politiku uskladiti s europskom.
D.M. /Foto: Facebook
Nekada poznati nogometaš, igrača Real Madrida i reprezentativac Jugoslavije koja je 1990. na SP-u ispala…
Hrvatski premijer Andrej Plenković telefonski je razgovarao s izabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, kojem je…
Predsjednički kandidat Dragan Primorac posjetio je u ponedjeljak Sisačko-moslavačku županiju gdje je obišao Novsku, Kutinu,…
Komentiraj