Crkva Sv. Marka simbol je grada Zagreba. Župna crkva sv. Marka Evanđelista vjerojatno najčešći motiv na svim razglednicama glavnog hrvatskog grada.
No Google Maps misli drugačije:
“Monumentalna srpska pravoslavna crkva u srednjovjekovnom stilu izgrađena između 1931. i 1940.” piše za Crkvu sv. Marka na poznatom pretraživaču Google.
Točnije, u sklopu Google Mapsa, odnosno digitalne mreže karata, koju koristi gotovo svaki korisnik interneta, najčešće turisti.
Nije ni čudno stoga što je mnoge koji su odlučili potražiti Markovu crkvu tim putem prilično razljutila ova netočna rečenica pa su ostavili i svoje pisane komentare u kojem su Google prozvali za provokaciju i nestručnost.
Neki su prijavili problem, drugi su pisali u središnjicu najpopularnijeg pretraživača, treći su zaključili i kako je sve to neslana šala nekog hakera.
No unatoč brojnim kritikama, a ima ih među osamstotinjak recenzija popriličan broj, iz Googlea dezinformaciju još nisu promijenili. Stoji ona, sudeći prema komentarima korisnika, na internetu već nekoliko mjeseci, a kako vrijeme odmiče razbjesnjuje sve više ljudi. I gotovo da nema dana da netko nešto ne napiše
– Jasno se vidi hrvatski grb na krovu crkve koja ima veliko značenje u hrvatskom narodu. Čudno je i to da Google nije provjerio taj navod, a kažu kako pregledavaju i uklanjaju lažne recenzije – samo su neki od komentara
Da u Googleu znaju za problem te da na njemu rade, potvrđuju iz Graylinga, agencije za odnose s javnošću koja velikoj tvrtki vodi PR u Hrvatskoj, a čiji su djelatnici prijavili netočnu informaciju te prenijeli što poručuju iz Googlea:
– Različite vrste podataka koji se nalaze na Google kartama dolaze iz različitih izvora. Naši podaci za baznu kartu, kao što su nazivi mjesta, granice i cestovne mreže, kombinacija su informacija dobivenih od trećih strana, javnih izvora i samih korisnika. Sve u svemu, ovo omogućuje vrlo sveobuhvatnu i ažuriranu mapu, ali shvaćamo da se povremeno mogu pojaviti nepravilnosti nastale iz nekog od tih izvora. Iako redovito ažuriramo kartu, vrijeme potrebno za ažuriranje zna varirati – kažu iz Googlea, dodajući da korisnici mogu lokacije i sami uređivati.
No to nije slučaj s konkretnom rečenicom vezanom uz crkvu cv. Marka. Mnogi su pokušali ispraviti netočnu informaciju, no kad su kliknuli na opciju “Predložite promjenu”, mogli su promijeniti lokaciju, kategoriju, naziv objekta, kontakt i web adresu vezanu uz Markovu crkvu, no ne i opis ove građevine.
“To je opcija koju je morao postaviti onaj tko je takvu informaciju plasirao na Google maps, besplatnu platformu na kojoj svatko može nadopunjavati informacije, poput Wikipedije. No ako netko zna tko je to napisao, onda je to Google jer mora postojati trag, IP adresa s koje je informacija postavljena”, kazao je za večernji list sudski vještak za informatiku Nikola Protrka.
Krivom je opisu ovaj počinitelj pridružio i internet stranicu Zagrebačke nadbiskupije, iz koje poručuju da su kontaktirali korisničku podršku u Londonu te da su pokrenuli rješavanje problema.
Da bi netočnu informaciju trebalo što prije korigirati, smatraju i u zagrebačkoj turističkoj zajednici, pogotovo stoga što je Markova crkva jedna od najpopularnijih atrakcija koju stranci obavezno posjete u obilasku Gornjeg grada.
Fascinantno im je da crkva tamo stoji još od 13. stoljeća, od vremena kad su ju pohađali stanovnici Gradeca. Današnji vanjski oblik dobila je stotinjak godina kasnije, a u 19. stoljeću i unutrašnjost kakvu poznajemo.
G. Matković/Foto:press
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj