Sociologinja dr. Tanja Vučković Juroš, u najnovijem broju Revije za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, objavila je Pregled petnaest respektabilnih istraživanja o djeci koja su odrastala u istospolnim obiteljskim zajednicama.
Njena objava da četiri od petnaest analiziranih studija iznose zaključak da odrastanje djece u zajednicama s istospolnim roditeljima ima za njih nepovoljne učinke, a jedanaest studija tvrdi da nepovoljnih učinaka nema, izazvala je veliku pozornost u Hrvatskoj.
Tanja Vučković Juroš analizirala je petnaest radova objavljenih od 2004. do danas, a sažet zaključa glasi da odrastanje djece u istospolnim i raznospolnim obiteljima nema nikakvog uticaja na njihov razvoj, odnosno da “istospolne i raznospolne obitelji imaju podjednako štetne ishode po djecu koja u njima odrastaju”.
Njen tekst u Reviji za sociologiju objavljen je prije četiri mjeseca (1. travanj 2017.), a Hina ga je emitirala tek jučer što skeptike navodi na zaključak je je u funkciji očekivane burne rasprave o Istambulskoj deklaciji i prijedlogu da se usvoji u Saboru.
Istraživanje Tanja Vučković Juroš u pohvalnom tonu prenose i citiraju ljevičarski mediji, ali i neki portali koji se tituliraju konzervatinim (amaterski vođen HDZ-ov portal Direktno).
Tanja Vučković Juroš – znanstvenica ili politički aktivist?
U Hininom tekstu na nekoliko mjesta se naglašava da je riječ o “uglednoj hrvatskoj znanstvenici koja radi Katoličkom sveučilištu u Louvainu“, a zanimljiva je još jedna stvar u nalizi same znanstvenice.
Naime, za istraživanja da odgoj djece u istospolnim zajednicama nema nepovoljnih učinaka navodi da su znanstveno potkrijepljeni. No, za istraživanja koja pokazuju da odrastanje djece u istospolnim zajednicama ima za njih nepovoljne učinke, pišu da je “uočila pogreške na kojima su zasnovani njihovi zaključci” te da počivaju na “licemjernom pristupu”.
Iz ovakve analize može se izvući jasan zaključak da je Tanja Vučković Juroš znanstvenica po političkoj narudžbi.
U tom kontekstu znakovbita je poruke znanstvenice Vučković Juroš koja kaže da većoj nestabilnosti istospolnih veza doprinosi, između ostalog, institucionalna nemogućnost sklapanja braka, pa bi bilo dosljednije u fokus rasprave staviti posljedice institucionalnih nejednakosti i stigmatizacije istospolnih parova koje utječu na ishode njihove djece.
Za kraj još nešto što nam se čini značajno za kontekst istraživanja: Tanja Vučković Juroš javosti je postala poznata nakon što je potpisala pismo podrške dr. Aleksandru Štulhoferu kad ga je američka komunikologinja Judith Reisman prozvala da je surađivao s pedofilima te da je je sporni modul 4. zdravstvenog odgoja nastao izravnom suradnjom Štuhofera s pedofilima.
Javnost se tada zgražala nad činjenicom da bi djeca trebala učiti po programu čovjeka čiji su prijatelji pedofili, da je školski progam nastao u suradnji s pedofilima, a Krešimir Miletić iz udruge Vigilare je pozvao Vladu da suspendira zdravstveni odgoj.
“Tražim trenutnu suspenziju zdravstvenog odgoja, pogotovo četvrti modul jer ga je napravio čovjek u suradnji s pedofilima”, kazao je Miletić aludirajući na suradnju Aleksandra Štulhofera s Philom Sanfordom, profesorom na Sveučilištu u Columbiji za kojeg je potvrđeno da je seksualno uznemiravao djecu te govorio da su djeca spolna bića od samog rođenja.
Tanji Vučković Juroš znanstvenu karijeu započela je na Pravnom fakultetu u Zagrebu odakle je u rujna 2012. otišla na stručno usavršavanja na Pennsylvania State University, SAD. Na Odsjeku za sociologiju na Sveučilištu Indiana Bloomington doktorirala je na temu Kolektivno sjećanja mladih Hrvata u post-jugoslavenskoj Hrvatskoj.
Doktorski studij sufinancirali Američka nacionalna zaklada za znanost (NSF) i Hrvatska narodna zaklada za znanost, visoko školstvo i tehnologijski razvoj.
Trenutno je znanstvenica Marie Skłodowska-Curie u CIRFASE – Interdisciplinarni istraživački centar za obitelji i seksualnosti na Sveučilištu catolique de Louvain u Belgiji.
M. Marković/Foto: pres