Danas se u svijetu obilježava Međunarodni dan života! Pravo na život zajamčeno je Općom deklaracijom o pravima čovjeka. Proglasila ju je Opća skupština UN-a 1948. godine. U Hrvatskoj se Međunarodni dan prava na život obilježava od 1996. kad je Hrvatska biskupska konferencija za obilježavanje Dana života odredila prvu nedjelju u veljači.
Papa Ivan Pavao II. u svojoj je enciklici Evangelium Vitae iz 1995. godine predložio je i godišnje obilježavanje Dana života. Hod za život na i pismu medijima čestita svim hrvatskim građanima Međunarodni dan života.
“Današnji je dan prilika da se podsjetimo da je ljudski život najveća vrijednost. Dostojanstvo svakog čovjeka je neotuđivo. Ma koliko god da je malen, slab, bolestan ili nemoćan – svaki je čovjek jednako vrijedan, bez iznimke. Najveće ekonomsko bogatstvo svakog naroda i države su ljudi.
Kroz Hod za život podsjećamo i sebe i druge koliko je važno zaštititi svaki ljudski život. Osobito onaj najnezaštićeniji – život djeteta u majčinoj utrobi. Nema nerođenog djeteta koje nikome nije važno! Svako je dijete željeno od nekoga.
Napredak znanosti tijekom 20. i 21. stoljeća neosporivo je potvrdio – da život svakog čovjeka započinje začećem. Do pojedinosti je objašnjen mehanizam začeća novog čovjeka, određivanja spola, prijenosa nasljednih osobina oca i majke na njihovog sina ili kćer.
Ubrzani razvoj ultrazvučne tehnologije doslovno je otvorio prozor u intrauterini razvoj čovjeka. Potvrđujući da je 40 tjedana koje svatko od nas provede u utrobi svoje majke predstavlja etapu u razvoju čovjeka koja traje do potpunog fizičkog, psihičkog i emocionalnog osamostaljivanja pojedinca.
Znanstvena istraživanja neprekidno iznose na svijetlo dana dokaze u prilog zaštite života svakog čovjeka od začeća rušeći ideološke mitove o “pravu na pobačaj”, odnosno prekid tuđeg života. Tako npr. istraživanja objavljena u novije vrijeme potvrđuju da nerođeno dijete već vrlo rano u svom razvoju osjeća bol, a otkriće mikrohimera omogućilo je potpuno novi uvid u trajni utjecaj nerođenog djeteta na njegovu majku.
Studije pokazuju i brojne, pozitivne učinke majčinstva na ženu, kao i negativne učinke pobačaja na tjelesno, psihičko i duševno zdravlje žene. Isto vrijedi i pozitivne učinke očinstva na muškarca.
Prekid života nikad nije rješenje! Niti za majku. Niti za dijete. Niti za oca. Činjenica je da pobačaj zaustavlja otkucaje srca. Industrija pobačaja koristi ranjivu situaciju u kojoj se nalaze mnoge žene. U najtežim trenutcima njihovog života nudi im se samo jedan izlaz – prekid života njihovog sina ili kćeri, što većina tih žena kasnije požali.
Neprihvatljivo je da netko u 21. stoljeću promiče eugeniku – usmrćivanje bolesnih, prekid života nerođenih – pobačajem, rođenih – eutanazijom. Neprihvatljivi su pozivi za kršenjem prava na priziv savjesti i nakana da se ginekologe i zdravstvene djelatnike prisiljava da sudjeluju u usmrćivanju nerođenog djeteta.
U Hrvatskoj su trudnice i majke maloljetne djece najugroženija skupina. Radna prava majki male djece često se i nekažnjeno krše.
Očekujemo da Vlada RH javni novac, sredstva koja su građani uplatili u proračun plaćanjem poreza i raznih davanja – investiraju u žene koje odabiru biti majke, u budućnost Hrvatske – u obitelji s djecom. “
M.M. /Foto: FaH