Nakon “hazarderskog kockanja” s cijenom plina, nakon 162 godine postojanja Zagrebačka gradska plinara neće više plinom opskrbljivati građane metropole – gotovo 300 tisuća korisnika. Je li ovim debaklom na tržištu plina zagrebačka uprava na čelu s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem “zabila zadnji čavao u lijes” stoljetnoj plinari koja gotovo nema smisao postojanja i poslovanja?
Koliko su Zagrepčani uopće svjesni što znači činjenica da će njihova opskrba plina ovisiti o Međimurskoj privatnoj plinari, koja je s tri puta manje zaposlenika preuzela unosan “plinski posao” u Zagrebu.
U Studiju 4 HRT-a gostovali su Dina Vasić, nezavisna zastupnica zagrebačke gradske Skupštine i Vlatko Kotting, predsjednik Sindikata distribucije plina i plinske tehnike Hrvatske. Kotting je rekao kako su građani Zagreba svjesni što se događa i da žele ostati potrošači Gradske plinare Zagreb Opskrbe.
– Vjerujem da ako se neka strategija poslovna donese, da se tržišno orijentiramo i ako građanima na vrijeme pošaljemo ugovore uz objašnjenje što se dogodilo, to nam je dužnost, smatram da bi se moglo i tako nastaviti poslovanje na tržišnim osnovama, rekao je.
– Ako se građani odazovu na moj poziv i apel koji sam više puta uputio, pozovemo se na lokalni patriotizam, da ostanemo vjerni tvrtki koja je prihvatila 70.000 korisnika kada su ih drugi opskrbljivači bacili na cestu. I ako nagrade taj naš čin i ukažu nam povjerenje, mi ćemo onda moći nastaviti poslovanje, ovisno o tome koliko korisnika će se vratiti. I onda prema tome ovisi i koliko ljudi će biti ili neće biti kolateralna ovog lošeg poslovanja, istaknuo je Kotting
.Na pitanje tko je kriv i što će se dogoditi s zaposlenicima rekao je:
– Mi ćemo se pobrinuti za radnike, to smo već artikulirali u javnosti. Uprava društva je kriva za ovu štetu. Ona je postavljena od vlasnika. Vlasnik je u koordinaciji sa upravom i uz gradonačelnika donosio ove odluke. One su bile nelogične, poslovno neopravdane.
Moglo se ići sa manjom maržom. Ako je gradonačelnik rekao da je 10.2 ta kalkulacija koja je za pozitivnu nulu, pitanje se postavlja zašto se nije išlo prvi puta. Tada ne bi došlo do prezasićenosti od strane Međimurje Plina i Gradska plinara Zagreb bi dobila Bjelovar i Zagreb, rekao je.
Dina Vasić: Zašto nema ostavki?
Dina Vasić rekla je da ovo znači da je Gradska plinara izgubila 300 milijuna eura potencijalnih prihoda, da poduzeće koje ima preko 160 godina tradicije, više neće više biti u stanju biti brana za građane ako cijene plina počnu divljati.
– Najviše me smeta da se cijelo vrijeme govori o natječaju da je on bez veze i nepotreban. Ako je on toliko bez veze i nepotreban, zašto su se uopće javljali i zašto se sada diže tolika buka oko svega toga. Po meni najodgovorniji ovdje su uprava Gradske plinare, dakle management, čovjek koji je izabran na javnom natječaju, koji apsolutno ne zadovoljava niti jedan kriterij da se bavi plinskim biznisom.
Drugi koji su odgovorni je Nadzorni odbor, odnosno kao Nadzorni odbor plinare i Skupština plinare, to je Holding grada Zagreba koji jednako tako nije ništa rekao, a kao Skupština holdinga je zapravo grad Zagreb, odnosno gradonačelnik, rekla je.
Dina Vasić: Ostavke, gospodo iz Možemo
Objavljuje Maxportal.hr u Subota, 1. lipnja 2024.
Istaknula je kako ju čudi što niti jedna ostavka nije dana, niti jedan mandat nije stavljen na raspolaganje.
– Jednaka situacija kao što smo imali, samo što ovo nominalno može čak i više, kada se urušio Jakuševec. Svaki problem koji mi imamo Vlada ga na kraju dana mora spašavati, naglasila je Vasić.
– Mene je popriličan strah ovoga što se događa s Plinarom Zagreb. Ne treba zaboraviti činjenicu da je gradska vlast založila dio Plinare u onom ogromnom kreditu od 1,8 milijardi ondašnjih kuna, a koji ima jedan dio varijabilne kamatne stope koja je sada na 7.8 posto. Što će s time biti?
Nenormalno je da se ovako ponašaju i očekuju pomoć od Vlade. Ja mislim da bi sada Vlada, odnosno HDZ, prema njima trebao postaviti… Da se ovo dogodilo HDZ-u, kao što se dogodilo njima Gradskom plinarom, znate kakao bi reagirali Možemovci, kazala je Vasić.
M. Marković/Foto: hrt
Podravkin logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
Komentiraj