U prvom tromjesečju neto dobit od 4,9 milijuna kuna, što je 89,1 posto manje nego u istom razdoblju lani “primarno zbog neplaniranih troškova rezerviranja za izloženost prema grupaciji Agrokor.
U financijskom izvješću, objavljenom u petak, navodi se da su rezerviacije snažno skočil, za 72,3 posto, “što je posljedica rezerviranja za izloženost prema jednoj domaćoj grupaciji zbog povećanja neizvjesnosti povrata plasmana uslijed nastupa okolnosti koje predstavljaju indikaciju problema u otplati”.
Navodi se i kako operativna dobit iznosi 79 milijuna kuna, što je 4,7 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine uslijed izostanka jednokratnih efekata od transakcija prodaje vrijednosnih papira.
Neto kamatni prihod iznosio je, pak, 132,3 milijuna kuna i viši je za 11,4 posto. Iako je kamatni prihod pao za 4,4 posto ili 7,7 milijuna kuna, kamatni troškovi su smanjeni u većoj mjeri, za 36,6 posto ili 21,2 milijuna kuna, kroz optimizaciju strukture izvora, kao i kroz aktivno upravljanje politikom cijena.
Neto prihod od provizija i naknada u prvom kvartalu ove godine iznosio je 42,6 milijuna kuna, što je rast od 1,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, navodi se u izvješću.
Ostvaren je porast održivih provizija – u segmentu stanovništva uslijed povećanja broja novootvorenih tekućih računa i HPB kombinacija, a u segmentu gospodarstva uslijed rasta kunskog platnog prometa, garancija i provizija na neiskorištene okvire.
Do porasta je također, kako se navodi, došlo zbog povećanja aktivnosti klijenata u oba segmenta, s obzirom na snažnu akviziciju novih računa.
Dobit od aktivnosti trgovanja i od imovine raspoložive za prodaju iznosi 10 milijuna kuna, što je 48 posto niže nego u istom razdoblju prethodne godine.
Razlog za pad jest izostanak jednokratnih efekata prodaje obveznica iz portfelja raspoloživog za prodaju, kojih u prva tri mjeseca ove godine nije bilo.
Padu su doprinijela i negativna kretanja na tržištu kapitala u ožujku koja su utjecala na smanjenje vrijednosti vrijednosnih papira u portfelju za trgovanje, stoji u izvješću.
Operativni troškovi su porasli za 7,1 posto, što je jednim dijelom uzrokovano efektom pokrenutih inicijativa i strateških projekata, ali i uslijed ranije pokrenute marketinške kampanje nego prošle godine, ističu u HPB-u.
Uslijed smanjenja depozita, imovina HPB-a je smanjena za 1,5 posto, na 19,1 milijun kuna. U strukturi imovine su bruto krediti komitentima smanjeni za 1,3 posto.
U izvješću se navodi i kako su primljeni depoziti pali 1,7 posto, ali je njihov udio u pasivi ostao stabilan.
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Komentiraj