Vlasti Republike Srpske paradom su obilježile 9. siječnja, koji u tom entitetu proslavljaju kao praznik, unatoč činjenici da ga je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
U mimohodu središtem Banje Luke bilo je uključeno nešto manje od tri tisuće sudionika, uključujući nekoliko stotina pripadnika temeljne i posebne policije, uz konjanike i prelete helikoptera. Uglas se pjevala i pjesma “Pukni, zoro” što je bio glavni dio svečanosti.
Vosjka i polcija je prodefilirala pred tribinom na kojoj su uz dužnosnike iz reda bosanskih Srba bili i dužnosnici i vojni časnici iz Srbije te ruski veleposlanik u BiH Igor Kalabuhov.
Proslavi je nazočilo i dvoje minsitara iz Srbije Darija Kisić Tepavčević, ministrica rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja Republike Srbije te notorni Aleksandar Vulin, ministar polcije.
Tamo se našlo i počasno mjesto za osuđene ratne zločince poput Vinka Pandurevića, kojega je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) pravomoćno osudio na 13 godina zatvora zbog zločina protiv čovječnosti, uključujući tu genocid u Srebrenici.
Ta činjenica nije bila zapreka da on stoji neposredno iza Dodika i ministra policije Srbije Aleksandra Vulina.
Praznik pod nazivom Dan Republike Srpske u RS-u obilježavaju 9. siječnja u znak sjećanja na taj datum iz 1992. godine kada je dio zastupnika u skupštini tadašnje SR BiH protuzakonito proglasio “srpsku republiku BiH”, što je predstavljalo uvod u troipolgodišnji rat.
Dodik je u nedjelju kazao da je taj čin bio rezultat nastojanja da se spriječi ponavljanje zločina nad Srbima počinjenih u Drugom svjetskom ratu, stoga je donesena oduka da oni naprave svoju državu od dijelova teritorija BiH.
“RS je naša država tko god to nama osporavao”, kazao je Dodik, dodajući da je nedjeljno okupljanje u Banjoj Luci odgovor onima koji osporavaju 9. siječnja i koji nameću sankcije.
Priča o pjesmi “Pukni zoro”
Pjesma “Pukni, zoro” svojevrsno je himna Milorada Dodika i često ju pjeva na svojim privatnim druženjima. Pripisao ju je “srpskim vojnicima iz Prvog svjetskog rata.” Na press konferenciji, u listopadu 2021. godine, Dodik je kazao da su tu pjesmu pjevali srpski vojnici na Kajmačkalanu, u Prvom svjetskom ratu.
No, pjesma je nastala skoro sto godina kasnije. Pjesmu “Pukni, zoro” napisao je Slovenac Robert Pešut, poznatiji kao Manjifiko, za potrebe filma Dragana Bjleogrlića “Montevideo, Bog te video” iz 2010. godine.
Film je pak preuzeo ime iz ondašnjeg zagrebačkog dnevnog lista Obzor koji je pred polufinalnu utakmcui s Uruvajem imao naslov: “Jugoslavijo, Bog te video u Montevideo, ugruvaj Urugvaj!” ( Jugoslavija je povela 1:0, a završilo visokih 6:1 za Urugvaj uz hat-trick Pedra Cea. Urugvaj je u finalu pobjedio Argentinu 4:2, op.a )
“Ja sam autor pjesme “Pukni zoro” i čuo sam za tu urbanu legendu koja se stvorila oko nje. U stvari, ima više urbanih legendi. Jedna je da je pesma nastala u Prvom balkanskom ratu, a druga da je nastala u Prvom svjetskom ratu na Kajmakčalanu. To nas je zabavljalo.
Pratiš uspjeh pjesme koja je izašla iz svojih okvira. Bila je napravljena za film, pa je otišla u kafanu, pa iz kafane svuda. To čovjek ne može da prati. To me i raduje i mnogo mi znači. U neku ruku je to jedino što autor poželi. Narod je tu pjesmu uzeo kao svoju i to je vrhunac autorstva“, izjavio je tada Manjifiko.
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj