Njemačka vlast reagirala je na činjenicu da Predsjedništvo BiH nije dalo agreman novom njemačkom veleposlaniku u BiH. Ta vijest veoma je neugodno iznenadila Berlin, koji je zaprijetio da bi mogao uskratiti podršku BiH, između ostalog u procesu kandidatskog statusa za članstvo u Europskoj uniji.
Naime, iz veleposlanstva BiH u Berlinu obavijestili su Ministarstvo vanjskih poslova u Sarajevu da su dobili poziv na hitan sastanak Susanne Schutz, opunomoćene ambasadorice u Ministarstvu vanjskih poslova SR Njemačke za jugoistočnu Europu. Na sastanaka se odazvala Hajra Delić, otpravnica poslova bh veleposlanstva.
Razlog poziva, kako se navodi, je glasanje u Predsjedništvu BiH o davanju agremana Thomasu Fitschenu, veleposlaniku SR Njemačke u BiH.
“Schutz je odmah kazala da je njemačka strana iznenađena i razočarana informacijama da Predsjedništvo BiH nije dalo agreman Nj.E. Fitschenu. Od Predsjedništva BiH traže da u narednih 48 sati da jasna objašnjenja o razlozima i pozadini ovakve odluke. Dalje je rekla da je s njemačke strane neprihvatljivo ovakvo ponašanje, te da se ovako nešto dogodi nakon 30 godina bilateralne suradnje dvije zemlje”, stoji u dopisu naše ambasade u Berlinu.
Kako se navodi, Schutz je dalje dodala, budući da su mediji u BiH već objavili ovu informaciju, od bh. strane se traži hitno objašnjenje kako bi i njemačka strana danas ili sutra izašla pred vlastitu javnost s jasnim i konkretnim stavom.
Ovakav slučaj, rekla je, nije zabilježen u praksi europskih zemalja, takav potez nije povučen ni prema Ruskoj Federaciji.
“Ako u kratkom roku ne dobiju jasno objašnjenje, njemačka strana će preispitati svoje dalje ponašanje i podršku BiH u dostizanju proklamiranih vanjskopolitičkih prioriteta BiH, a najprije pristupanje zajednici europskih država odnosno dobivanje kandidatskog statusa. Još jednom je naglasila da ih je vijest o tako poduzetom koraku od strane Predsjedništva BiH vrlo neprijatno iznenadila i još jednom ponovila da očekuje jasan dogovor u narednih 48 sati”, navodi se u dopisu.
Protiv davanja agremana novom njemačkom ambasadoru u BiH glasao Milorad Dodik, dok su druga dva člana bila za.
Zanimljivo je da njemačko Ministarstvo vanjskih poslova u ovoj reakciji traži odgovornost cijele države, iako je poznato da je samo Dodik oborio odluku o davanju agremana novom njemačkom ambasadoru u BiH.
Na sjednici Predsjedništva BiH Dodik je sudjelovao putem videolinka, a osim odbijenice njemačkom veleposlaniku, predložio je kazneni progon visokog predstavnika Christiana Schmidta,
Dodik je podnio i kaznenu prijavu protiv Džaferovića zbog sudjelovanje na skupu posvećenom Krimu, a tražio je i smjenu Džaferovića uz prijedlog da on (Dodik) bude predsjedavajući te da vodi delegaciju BiH na Skupštinu UN-a u New Yorku, iako ima američke sankcije.
Svi njegovi prijedlozi su odbijeni
R.I. / Foto:Screenshot
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj