Na nekoliko objava našeg kolumnista Pere Kovačevića reagirao je dr. Davor Marijan, povjesničar s Hrvatskog instituta za povijest, autor više knjiga i znanstvenih radova o Domovinskom ratu.
Dr. Davor Marijan je uputio javni poziv Peri Kovačeviću da pokaže dokumente koje je više puta spomenuo u novinskim tekstovima ili u javnim istupima, a za koje Marijan navodi da nije vidio “ni naznake njihova postojanja”.
Pozvao je Kovačevića da javnost upozna i s dokumentom iz 1991. s kojim je predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman, legalizirao HOS, jer tog dokumenta nema u Središnjem vojnom arhivu.
“Poziv Peri Kovačeviću
U više od dvadeset godina istraživanja Domovinskog rata i šest godina rada u Središnjem vojnom arhivu Ministarstva obrane Republike Hrvatske nisam vidio ni naznake postojanja Plana obrane Hrvatske i Plana uporabe Oružanih snaga Hrvatske. Oko osvajanja vojarni JNA postoji naputak pojedinačne blokade, ali ne i Plan osvajanja.
Stoga pozivam Peru Kovačevića da pruži dokaze o postojanju tih planova i radne skupine na kojoj je on bio na čelu jer su to dokumenti bitni za razumijevanje Domovinskog rata i procesa obrane Hrvatske.
Usput koristim i priliku da pozovem Kovačevića da javnost upozna s dokumentom iz 1991. kojim je predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman, legalizirao HOS, a što je izjavio na HTV prije nekoliko mjeseci.
Na žalost ni tog dokumenta nema u Središnjem vojnom arhivu.“
Tko je Davor Marijan
Davor Marijan je diplomirao je povijest i arheologiju na Sveučilištu u Zagrebu, a 2006. doktorirao na istom fakultetu s temom Jugoslavenska narodna armija i raspad SFRJ 1987. – 1992. godine.
Od 2001. godine radi u Hrvatskom institutu za povijest na projektu “Stvaranje Republike Hrvatske i Domovinski rat 1991. – 1995. – 1998.”.
Prije dolaska na Institut šest godina je radio u Vojnom arhivu MORH-a, kao i u arhivu HIS-a te je uspio prikupiti i dokumente iz privatnih izvora uključujući i one sa srpske strane.
Davor Marijan najplodniji autor historiografskih djela na području Domovinskog rata, autor je trinaest knjiga i četrdeset pet znanstvenih i stručnih članaka, a poznatije knjige su:
– Bitka za Kupres 1942., (AGM, Zagreb 1999.)
– Smrt oklopne brigade, (Naklada Zoro, Zagreb-Sarajevo 2002.)
– Bitka za Vukovar, (Hrvatski institut za povijest, Zagreb 2004.)
– Domovinski rat, (Despot infinitus, 2016.)
– Hrvatska 1989.-1992.: rađanje države, (Hrvatski institut za povijest, 2017.)
– Rat Hrvata i Muslimana u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1994.
M.M. /Foto: press
Postoji jedan tipični obrazac koji se ponavlja kroz povijest ove zemlje. Nije važno radi li…
Poznata BBC-eva politička emisija ‘Hard Talk‘ ugostila je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojeg je intervjuirao poznati voditelj Stephen Sackur.…
Hrvatski košarkaši uvjerljivo su poraženi u 4. kolu kvalifikacija za EuroBasket 2025. od reprezentacije Bosne…
Komentiraj