U Velikom amfiteatru Medicinskog fakulteta u Splitu profesor i znanstvenik dr. Dragan Primorac održao je predavanje pod nazivom “Nema mjesta za male snove“. Predavanje je ispraćeno dugotrajnim pljeskom prepunog amfiteatra Medicinskog fakulteta Sveučilišta.
Tijekom predavanja Primorac je govorio o odrastanju u Splitu, svjetskoj znanstvenoj karijeri, prijateljstvima s nizom dobitnika Nobelove nagrade, izgradnji Hrvatske kao “društva znanja”, studentima kao inspiraciji. U više navrata istaknuo je da je naveći rizik koji netko može napraviti zapravo ne riskirati.
Govorio je o metodologiji kojom je s kolegama iz SAD-a otkrio molekularnu osnovi bolesti krhkih kostiju, pionirskim iskoracima u primjeni DNA tehnologije u svrhu identifikacije žrtava Domovinskog rata kao i o rezultatima istraživanja podrijetla naroda koje su objavili vodeći znanstveni časopisi Science and Nature.
“Budite promjena koju želite vidjeti u drugima” istaknuo je Primorac, a mladima je poručio da “Njihova budućnost ovisi o tome što će napraviti danas”.
Poseban naglasak je stavio na pionirske rezultate koje je sa svojim timom napravio tijekom uvođenja farmakogenomike u kliničku praksu kao na liječenje osteoartritisa mikrofragmentiranim masnim tkivom koje sadrži matične stanice.
Naglasio je i iskorake u sustavu obrazovanja i znanosti koji su napravljeni tijekom njegova mandata, a što je rezultiralo prema američkom Newsweek—u nevjerojatnim pozicioniranjem hrvatskog obrazovnog sustava kako 22-gog najboljeg na svijetu, čak ispred 12 država članica G20 skupine koja je odgovorna za 85% svjetskog GDP-a. Istodobno je istaknuo porast visokoobrazovanih u Hrvatskoj sa 7% na 18%.
Uz navedeno na predavanju je Dragan Primorac kazao kako je prvi veleposlanik Global Penn State Sveučilišta od 1885., prvi profesor emeritus iz Europe u Indiji i osvajač nagrade Sveučilišta New Haven za životno djelo nakon DNA analize posmrtnih ostataka iz masovnih grobnica.
U Hrvatsku slijedeće godine, točnije u Split od 17.-20. lipnja dolaze najizvrsniji svjetski liječnici među kojima je i četvero dobitnika Noboleove nagrade (Gregg L. Semenza, Aaron Ciechanover, Richard Roberts Svante Paabo) s ciljem kako bi predstavili najnovije iskorake u području personalizirane medicine, istaknuo je Primorac.
“Organiziramo kongres svake godine u suradnji s klinikom Mayo. Do sada je bilo osam Nobelovaca. Na kongresu biramo najbolje studente, „Nobel spirit”, studente iz Splita i Dalmacije koji se prijavljuju na Ivy League Sveučilišta – kazao je.
Domaćim događaja bio je prof. dr. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu koji je istaknuo da moramo biti ponosni na ljude poput prof. Primorca koji svojim djelima pomiču granice znanosti.
R.I. /Foto: privatni izvor