Dragana Jeckov, saborska zastupnica SDSS-a, komentirala je položaj srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj koja čini 4,3 posto populacije u RH. Rekla je kako su puno puta čuli kako su propisi koje reguliraju prava nacionalnih manjina u RH su na zavidnom nivou te da mogu poslužiti kao primjer drugima.
Jeckov je istaknula da se ”djelomično može složiti s tom tvrdnjom”.
Uputila je kritike HRT-u koji je dobio, kako je rekla, “neslavnu kategoriju najvećeg ovisnika o tužbama kojim nastoji suzbiti kritički govor i propitivanje medija”.
Istaknula je kako je uloga medija od presudne važnosti za promicanje nacionalnih manjina te obveza javnih medija da doprinose promicanju i poštivanju različitosti i pozvala na neke zakone kojih bi se HRT trebao pridržavati kada su u pitanju nacionalne manjine.
“HRT ima obvezu svake godine napraviti izvještaj o kojem raspravlja Savjet za nacionalne manjine koji iz godine u godinu ne prihvaća izvještaje HRT-a zbog poražavajućih podataka”, rekla je Jeckov.
Upozorila je na slabu zastupljenost programa posvećenog nacionalnim manjinama.
“Sve nacionalne manjine na svim programima HRT-a tijekom 2018. bile su zastupljene tek jedva jedan posto, a godinu dana ranije 0,69 posto. Tu se radi o dvije emisije na HRT-u, na svih pet kanala koje su posvećene manjinama, nerijetko, s obzirom da te dvije emisije pratim, u njima se govori ne ‘s nacionalnim manjinama’, nego ‘o nacionalnim manjinama’.
Kao smjernicu je navela Srbiju.
“Kao pozitivan primjer možda i smjernica svakako može poslužiti situacija iz Republike Srbije na Radioteleviziji Vojvodine, kao jedan od dva javna servisa u Republici Srbiji. Još je 2010. osnovana manjinska redakcija na hrvatskom jeziku koju čine pored odgovornog urednika, još četiri urednika, novinari, suradnici i lektori.
Tako na drugom programu RT Vojvodine emitira se informativna emisija Dnevnik na hrvatskom jeziku, od ponedjeljka do subote u terminu u 17.45. Na RTV-u na hrvatskom jeziku se u 16 sati emitira i emisija “Izravno” koja govori o aktualnim društvenim i političkim temama, dok se emisija “Svjetionik” u čijem su žarištu teme iz kulture, emitira u terminu 16.30.
Naša želja i intencija kao što ima hrvatska nacionalna manjina u Srbiji dobije svoju redakciju u okviru javnog servisa Radiotelevizije, što dakako pozdravljamo, da se isti reciprocitet poštuje i u našoj državi”, zaključila je Jeckov.
Što kaže matematika?
Za spomenuti je da se, po službenim podacima, na jedan euro koji država Srbija izdvoji za Hrvate u Srbiji, u Hrvatskoj izdvoji 37 eura za Srbe u Hrvatskoj. U odnosu na broj stanovnika (Srba je u Hrvatskoj 183. 000, a Hrvata u Srbiji 58. 000) u relativnom iznosu to je oko 12 eura.
O tome zastupnica Jeckov nije govorila, a nije spomenula ni fašistoidan zakon kojim je kao službeni jezik u Srbiji uveden “bunjevački jezik” da bi se što više oslabila hrvatska zajednica na području Vojvodine.
M. Marković/Hina/Foto: ss
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj