Drago Hedl, novinar portala Telegram, gostovao je na N1 gdje je govorio je o sumnjama koje su se pojavile nakon što su Suverenisti odbili AZOP-u dati uvid u potpisu skupljenje za referendum o uvoenju eura.
U nedjelju, 26. prosinca na Telegramu je objavljen tekst Drage Hedla s naslovom: “Jesu li Suverenisti zbilja uništili potpise za referendum o euru? Drago Hedl istražuje pozadinu uvrnute priče.” Danas je sam autor govorio o tome:
“Najspornije je to što je 3. prosinca AZOP od Suverenista tražio uvid u potpise koje je su skupili jer su na konferenciji 16. studenog tvrdili da su skupili više od 334.000 potpisa. Njima 3. prosinca nije bilo omogućeno da pogledaju te potpise. Ja sam 5. prosinca razgovarao s gospodinom Marijanom Pavličekom i on mi je rekao da se potpisi nalaze u stranačkim prostorijama i na još nekoliko lokacija koje nije precizirao.
Zanimljivo je da je dva dana nakon toga AZOP ponovno pokušao doći do podataka gdje se nalaze potpisi i tražio uvid u njih. Tada je rečeno da Suverenisti nemaju ništa s time i da je sve radio Organizacijki odbor, na čijem je čelu gospodin Milanović Litre, ali da on ima koronu i da nije u mogućnosti omogućiti uvid u prikupljene podatke.
Nakon toga se pojavila priča da su tri dana nakon konferencije 16. studenog svi potpisi uništeni i da je to napravila jedna specijalizirana agencija koja se bavi arihivranjem dokumenata i koja je to učinila na račun Suverenista. Činjenica je da nitko nije vidio potpise i to otvara razna druga pitanja”, objašnjava Hedl i nastavlja:
“AZOP je agencija koja se bavi zaštitom osobnih podataka građana i nije potpuno svejedno hoće li, ako vi stavite potpis za jednu inicijativu, netko to iskoristiti za drugu inicijativu, što je teoretski moguće. To je dakle no što je AZOP htio utvrditi, a što im Suverenisti nisu omogućili. Mi moramo u ovom trenutku vjerovati na riječ Suverenistima koji su se hvalili i slikali pred kutijama, ali sadržaje tih kutija nitko nije vidio. Jedna osoba mi je rekla da te kutije mogu biti i pune i prazne.
Najveće je pitanje gdje su ti potpisi. Ako su oni uistinu uništeni, onda trebaju postojati neki dokumenti ili snimke o tome kako bi se otklonila svaka mogućnost da ti potpisu budu iskorišteni za neku drugu inicijativu, a činjenica je da su dvije inicijtive, prvo Suverenista, zatim Mosta bile vrlo blizu.”
“Prebrojavanje potpisa može trajati tjednima, mjesecima pa i godinama”
Osvrnuo se i na činjenicu da Mostu za prebrojavanje i provjeru potpisa treba dulje nego što im je trebalo da ih prikupe:
“Neobično je da Mostu treba više vremena da bi izbrojio i pregledao potpise nego što im je trebalo da ih prikupe. Prikupljanje je najmukotrpniji dio posla, treba stajati na štandovima, morate imati volontere i Most je vrlo često govorio kojim tempom napreduju, sve su znali manje-više u vrlo kratkom roku, a sada im treba gotovo mjesec dana da bi izašli sa stvarnim brojem potpisa. To, naravno, nije grijeh Mosta, imaju neograničeno vrijeme, sam premijer je rekao da to može potrajati i četiri godine.
Uistinu, neobično je da zakon ne precizira rok u kojem se to mora učiniti. Istina je da tako dugačko razdoblje, u kojem Most prebrojava i provjerava potpise, otvara mogućnost da se tu može učiniti nešto što ne bi trebalo, a to je da se koriste tuđi podaci za inicijativu koju je pokrenuo Most.”
Nastavio je o zakonu:
“Ako taj zakon ne odredi razdoblje koje je potrebno od završetka prikupljanja potpisa do konačnog broja, onda je to zaista proces koji može trajati tjednima, mjesecima pa i godinama. Činjenica da uspjeh Mostove inicijative ne bi išao u prilog premijeru i ako bi referendum prošao pitanje je što bi se sve moglo zakotrljati. U ovom trenutku je najvažnije imati jedan dobar zakon koji precizno i jasno definira što je potrebno da bi se prikupili potpisi i što je nakon toga potrebno učiniti da bi oni bili dovoljni za referendum.”
Što se sada događa po pitanju tih potpisa?
“Meni su iz AZOP-a odgovorili da i dalje obavljaju nadzor onoga što se dogodio s potpisima i potvrdili su mi da su potpisi uništeni i sada treba vidjeti što Suverenisti imaju od dokaza da su ti potpisi zaista uništeni, da se ne bi mogli koristiti za druge inicijative. Nitko ne govori da se koriste, ali to otvara takvu mogućnost.
Ako vi govorite novinaru da su potpisi u stranačkim prostorijama i na još nekoliko lokacija, a onda tvrdite da su uništeni tri dana nakon konfrencije, tu nešto smrdi. Tu je bitno jesu li oni zaista uništeni i kako su uništeni i jamči li takva vrsta uništenja potpisa to da se osobni podaci građana ne bi mogli koristiti za ono za što građani nisu svoje potpise dali”, zaključuje Hedl.
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj