Državni tajnik Ministarstva vanjskih poslova Frano Matušić potvrdio je danas da Nizozemska nije dala odobrenje za prodaju Fortenove ulagaču iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova zatražio je od nizozemskog ministarstva vanjskih poslova odgovor na pitanje jesu li nizozemska tijela dala odobrenje za navedenu transakciju. Dobili su odgovor da odobrenje nije zatraženo ni izdano.
Govoreći o mogućem kršenju sankcijskog režima Europske unije Matušić kaže kako je “to stvar organa progona, prema indicijama je moguće da se to dogodilo”, prenosi N1.
Moguća uhićenja?
Na pitanja je li za očekivati uhićenja u Hrvatskoj, rekao je: “U ovom trenutku to ne mogu govoriti, ali postoje indicije da su i hrvatski državljani sudjelovali u pokušaju kršenja sankcija. Ne mogu ni potvrditi ni demantirati da su to Krešimir Filipović i Miodrag Borojević.”
Matušić je u izjavi medijima kazao da su od nizozemskog ministarstva vanjskih poslova dobili odgovor na svoj upit, u kojem stoji da njihova nadležna tijela nisu dobila zahtjev niti su izdala bilo kakvo odobrenje za tu transakciju.
“Prijenos vlasništva se ne može izvršiti bez odobrenja nadležnih tijela Nizozemske, a mi smatramo i Hrvatske. Tu transakciju smatramo nezakonitom i neusklađenom sa sankcijskim režimom, jer imovina Sberbanke je zamrznuta imovina, ona je na sankcijskoj listi EU.
Prema tome, da bi se eventualno raspolagalo tom imovinom, odnosno da bi se ona prodavala, treba postojati odobrenje nadležnih tijela država koje su nadležne za te transakcije. To znači prije svega nizozemska nadležna tijela, i po nama hrvatska, jer je imovina u Hrvatskoj”, poručio je Matušić.
Odobrenje nisu izdale hrvatske institucije
Kako je ustvrdio, nikakvo odobrenje nije izdano ni od hrvatskih institucija. “Nitko to od nas nije tražio niti smo mi to znali dok se ta transakcija nije dogodila, a niti smo mogli imati ta saznanja”, ustvrdio je Matušić.
Zapitao se kako bi hrvatske vlasti uopće i znale za tu transakciju iz zemlje koja je pod sankcijama i koja je Hrvatsku proglasila neprijateljskom zemljom.
“S druge strane, imate državljana UAE, privatnu osobu koja je navodno platila 500 milijuna eura za nešto za što nije tražila ni dubinsko snimanje niti zna čime se kompanija bavi, niti je tražila kontakte s kompanijom niti sa suvlasnicima”, rekao je.
Kako je pojasnio, sankcije se odnose na Sberbanku tako da je njihova imovina zamrznuta pa tako i njihova vlasnička prava. Do 31. listopada, kako je naveo, mogle su se obaviti transakcije, ali izričito uz odobrenje nadležnih tijela država koje su nadležne za tu transakciju.
Po Matušićevim riječima, stalnoj skupini za sankcije, odnosno tijelima koja su dio te skupine (Hanfa, banke, Ministarstvo financija i dr.), emiratski se ulagač nije obraćao niti im je slao ikakav zahtjev.
Hrvatska, naveo je, ima tek obavijest Sberbanke da je transakcija provedena, a vidljivo je i u sudskom registru da je spomenuti ulagač postao vlasnik Sberbankova udjela u Fortenovi.
No, kako je istaknuo, Hrvatska nema informaciju je li ta financijska transakcija zaista i obavljena, što je stvar između te pravne osobe i Sberbanke i neće imati posljedice na prijenos vlasničkih udjela, jer oni nemaju potrebna odobrenja od nizozemskih i hrvatskih vlasti.
R.I. /Foto: pxll
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj