Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac u srijedu je u Bruxellesu sudjelovala na sastanaku Vijeća za opće poslove u formatu ministara nadležnih za koheziju na kojem se, između ostaloga, raspravljalo o budućnosti kohezijske politike u razdoblju nakon 2020.
Ministrica Žalac ujedno se bilateralno sastala s povjerenicom za regionalni i urbani razvoj Europske komisije, Corinom Creţu. Tijekom sastanka, ministrica je obavijestila povjerenicu o svim koracima poduzetima s hrvatske strane vezano uz projekt “Cestovna povezanost s Južnom Dalmacijom”. Razgovarale su i o nedavnom konstruktivnom sastanku predsjednika Europske komisije Junckera i predsjednika Vlade Republike Hrvatske Plenkovića tijekom kojega su obje strane iskazale zadovoljstvo suradnjom u navedenom kontekstu te podržale što skoriju provedbu projekta
Ministrica je ujedno upoznala povjerenicu sa Zakonom o razvoju Grada Vukovara u koji se planira uvrstiti mogućnost izuzimanja od državnih potpora kako bi se poticajnim mjerama ubrzalo obnovu i razvoj grada te u potpunosti otklonile posljedice ratnih razaranja.
Hrvatska će o svim do sada poduzetim i planiranim radnjama obavijestiti Glavnu upravu za tržišno natjecanje unutar Europske komisije te je za navedene korake dobila punu potporu povjerenice Creţu koja je zatim predložla da se početkom lipnja 2018. u Vukovaru organizira dijalog s građanima, na kojem će sudjelovati i povjerenica Creţu, kako bi se i na taj način inicirale pozitivne promjene i pokazala predanost rješavanju ključnih gospodarskih problema i razvojnih ograničenja na području Grada Vukovara.
Strateški projekt Vlade Republike Hrvatske “Projekt Slavonija, Baranja i Srijem” naišao je na čvrstu potporu Europske komisije.
Projekt je pokrenut kako bi se osiguralo 18,75 milijardi kuna u sklopu operativnih programa 2014.-2020. isključivo za projekte na području pet slavonskih županija. Navedenim se projektom planiraju stvoriti nova radna mjesta, pokrenuti rast i razvoj gospodarstva te zaustaviti negativan demografski trend na području Slavonije, Baranje i Srijema.
Projekt će omogućiti i usmjereniji pristup korištenju sredstava EU fondova kako bi se na području slavonskih županija osigurala što veća apsorpcija EU sredstava i znatno ojačali kapaciteti dionika na razini lokalne i područne samouprave za pripremu i provedbu projekata u ovom financijskom razdoblju.
Osim podrške Europske komisije, projekt želi podržati i Svjetska banka kroz savjetodavne usluge u cilju izrade analitičke i savjetodavne podloge za kvalitetnu provedbu projekta kako bi se osigurao pravovremeni, dobro strukturirani i strateški plan ulaganja i reformi na području Slavonije.
Provedba projekata ujedno će stvoriti preduvjete za uvođenje posebnog regionalnog “Operativnog programa za područje Slavonije, Baranje i Srijema” u sljedećem financijskom razdoblju Europske unije.
“Snažna podrška koju smo danas dobili u Bruxellesu, velika je stvar za Hrvatsku i potvrda da idemo u pravom smjeru, smjeru pozitivnih promjena, rasta i razvoja”, izjavila je po završetku sastanka ministrica Žalac.
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj