“Faktograf.hr na meti je hakerskog napada. Do napada je došlo nakon javne hajke koju je protiv Faktografa poveo poduzetnik Nenad Bakić. Ovim putem poručujemo da se nećemo dati zastrašiti”, objavljeno je na toj stranici
“Stranicama Faktografa trenutno se otežano pristupa jer se nalazimo pod DDoS napadom. Napad na stranice Faktografa, objavili su, pokrenut je nakon hajke koju je protiv nas poveo poduzetnik Nenad Bakić.
Hakerski napad na stranice Faktografa ćemo, naravno, prijaviti policiji. Radimo na otklanjanju problema. Faktograf će uskoro biti dostupan svim našim čitateljima i čitateljicama. Oportunisti koji nas pokušavaju zastrašiti jer im onemogućujemo da na Facebooku slobodno šire svoju demagogiju ovakvim nas metodama neće obeshrabriti. Svaki napad, svaka uvreda i prijetnja, samo nam je dodatni motiv da u svom poslu budemo još bolji, naveo je Faktograf na svom Facebooku.
– Iako smo to već objašnjavali u više navrata, očigledno treba ponoviti još jednom: Faktograf na Facebooku ne vrši cenzuru,već provjerava točnost informacija koje se dijele na društvenim mrežama. Faktograf ne može niti blokirati, niti ukloniti bilo kakav sadržaj s Facebooka. Važno je reći još jednu stvar: redakcija Faktografa zbog svog rada svakodnevno prima uvrede i prijetnje, kako fizičkim nasiljem, tako i smrću. Količina prijetnji koje primamo povećava se kad laži o nama šire javne osobe – navode u Faktografu.
– Iskazujemo punu podršku kolegicama i kolegama na portalu Faktograf.hr, koji su postali meta javnog linča što ga je pokrenuo poduzetnik Nenad Bakić, a nakon čega redakciji Faktografa stižu prijetnje fizičkim nasiljem, ali i smrću. Također, od nadležnih zahtijevamo hitnu reakciju kako bi se odmah zaustavili ovi sramotni i opasni nasrtaji na naše kolegice i kolege.
Poduzetnik Bakić je 10. i 11. prosinca na svom profilu na društvenoj mreži Facebook grubo napao Faktograf iznoseći niz neistinitih tvrdnji te svoje pratitelje pozvao na masovno podnošenje sudskih tužbi protiv portala i na taj način pokrenuo upravo ono protiv čega se naše organizacije već godinama bore – organizirani pritisak na medije koji profesionalno i objektivno izvještavaju kako bi ih se zastrašilo te im se otežao, pa i onemogućio rad.
„Mislim da svi kojima se ovako narušavaju Ustavna prava mogu tužiti Faktograf po članku 127. Kaznenog zakona – ja hoću. Faktograf možda misli da ‘običan mali čovjek’ neće imati resursa (znanje, novac…) da ih tuži za takvo gaženje njihovih prava, možda su u pravu. Mene zanima da li bi bilo legalno da se formira neki fond iz kojeg bi se financirale takve tužbe? Ne bi terbalo biti jako komplicirano – šablonske tužbe za istu temu?“, napisao je Bakić.
Poduzetnik poziva na organizirani pritisak na jedan mediji upravo na način na koji se SLAPP-tužbama pokušavaju ušutkati kritički mediji. Tužbe protiv novinara i medija predstavljaju, naime, financijsko opterećenje te grubi pokušaj cenzure, što je protivno Ustavu – navode u HND-u i Sindikatu novinara Hrvatske.
Oglasio se i Bakić. Tvrdi da nije odgovoran za napada, te da je upravo on tema hajke koju provodi Faktograf.
“Neistina je da sam organizirao ikakvu ‘hajku’ na Faktograf, niti imam ikakve veze s DDoS napadom na njih. Štoviše upravo suprotno – Faktograf i njemu bliske osobe su organizirale hajku na mene. Ja sam samo upozorio na praksu kojom sprječavaju i ograničavaju slobodu govora te najavio tužbu po tom pitanju, te savjetovao i druge da naprave isto, ako su u istoj situaciji.
Faktograf, međutim, izvrće činjenice, a ide tako daleko da i samo citiranje Članka 127. Kaznenog zakona koji to regulira proglašava lažnom viješću i ograničava širenje informacija o njemu. Vjerujem da neke korisnike takvo djelovanje inspira na napade na mrežne stranice Faktografa, koje ne podržavam.
Mediji su jedan od tri stupa demokracije i začuđujuće je da jedna organizacija kao Faktograf može na najvećoj komunikcijskoj platformi u Hrvatskoj ne samo regulirati, cenzurirati i ograničavati dijeljenje informacija i stavova, nego i ovako manipulirati javnost”, piše Bakić, koji je poslao i pismo Novom listu:
– Potpuna je neistina da sam pokrenuo ikakav ‘javni linč’ na Faktograf, te da je itko mogao prijetiti Faktografu, pa tako i navodno njegovim zaposlenicima smrću, zbog mojih prozivki na njihov rad. One su takve naravi da samo opisuju kako oni rade, te time ne mogu proizvesti učinak prijetnje. Odnosno, ako su prijetnje i stigle, ljudi su inspirirani njihovim radom.
A moj navodni ‘poziv na linč’ se sastoji u najavi tužbe, te pozivu i drugima da ponesu tužbe ako se smatraju oštećenima, isključivo zakonitim putem. Naglašavam da ne podržavam nikakve prijetnje. Nije istina da se spremam ‘financirati hajku protiv Faktografa’, odnosno naveo sam da ću podnijeti tužbu, a u našem demokratskom društvu se tužba ne smatra ‘hajkom’, upravo obratno.
Faktograf smatra da su moje optužbe neutemeljene, ali to će utvrditi sud. One se sastoje u tome da Faktograf iz pera svojih autora prosuđuje koje su objave istinite, a koje lažne, te navodne lažne tako označava na Facebooku, pa onda ljudima koji dijele objave ili onima koji ih pišu, tako smanjuje doseg i time de facto provode cenzuru. Kako je Facebook najznačajnija medijska platforma u Hrvatskoj, to se prema mom tumačenje protivi članku 127 Kaznenog zakona.
Naveli ste i da Faktograf piše “Jedini stav koji redakcija Faktografa ima o pandemiji Covida-19 je da se njome treba upravljati temeljem podataka i činjenica, a ne dezinformacija i manipulacija, poštujući pritom važeće demokratske procedure, pravila i zakone”, pa me stoga čudi da upravo ne promoviraju moj rad dostupan na mom Facebook zidu i stranicama PandemijskiRealizam.net, koji je analički gledano jedini takve vrste u Hrvatskoj.
Vrlo je zanimljivo da nikad nisu komentirali ili raskrinkavali pogrešne izjave znanstvenika i drugih aktera koji su se zalagali za oštre mjere, suprotno politici Vlade RH – navodi Bakić.
M.M: /Foto: cropix