Društvenim mrežama širi se popis “stranih dopisnika” iz Hrvatske na kojem je navedeno 11 novinarskih imena i redakcija s kojima surađuju.
Nije nam poznato je li popis točan, ni tko ga je sastavio, ali je zanimljiv iz nekoliko razloga, a mi smo ga dobili nekoliko adresa.
Popisom se želi sugerirati da većina stranih dopisnika iz Hrvatske nisu Hrvati (što može biti shvaćeno i kao prebrojavanje krvnih zrnaca) i sugerira da šire lažnu sliku o Hrvatskoj.
Istina je kako nisu rijetke situacije da “strani dopisnik” iz Hrvatske napiše negativan tekst o Hrvatskoj za neki medij u svijetu, a onda se on, ili njegova redakcija, poziva na taj tekst s bombastičnim naslovom kao npr. “Svjetski mediji zgroženi kršenjem manjinskih prava u RH”.
Poznato nam je nekoliko slučajeva u Hrvatskoj da su novinari uređivali Facebook stranice, na tim stranicama objavljivali tekstove, a onda se na portalu za koji rade pozivali na postove s Facebooka
Najpoznatiji slučaj takve novinarske podvale je “Facebook pobuna protiv šibenskog biskupa Ivasa”
Slično se dogodilo u kolovozu prošle godine u akciji dva medija protiv predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i njenog govora na godišnjicu predaje srpske vojske u Glini.
Izmišljene izjave Predsjednice pojavile su se na Fejsu, preuzeo ih je jedan portal, na njega se pozvao drugi, a na koncu je reagirao i general Petar Stipetić što je izazvalo nepotrebnu javu polemiku Predsjednicom.
Facebook stranica na kojoj je objavljena lažna vijest isto dan je uklonjena.
Sklon sam povjerovati da bi, da nije kao autor teksta razotkriven Sandi Blagonić, tekst koji je pripremao za francuski Liberation, dan poslije prenijeli brojni mediji u Hrvatskoj s bombastičnim naslovim “Ugledni francuski list šokiran dočekom Vatrenih”, a spominjao bi se fašizam, ustaštvo i slični pridjevi koji idu u taj kontekst.
M. Marković/Foto:Ilustracija