Brojni političari i udruge izjašnjavaju se o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj, a među njima je i Hrvatski generalski zbor. Umirovljeni generali podržali su sudjelovanje Hrvatske u Vojnoj misiji potpore Ukrajini, no odluka Upravnog odbora HGZ-a nije bila jednoglasna.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gorgan Jandoković sinoć je emisiji “S Markova trga” Hrvatskog radija, rekao da je 17 zemalja najavilo sudjelovanje u Vojnoj misiji potpore Ukrajini te da Hrvatska nije nikakav predvodnik niti si time crta “metu na čelu”.
Za ponašanje oporbe je rekao da je rasprava o Ukrajini pokazala “epsko posrnuće oporbe koja ne želi preuzet odgovornost i postupiti državnički”, a drži da se jedan dio i boji Milanovića.
“Dugo sam u Saboru, sudjelujem u raspravama, ali ovako – i intelektualno i politički i etički niska razina s kojom se danas susrećemo, moram priznati da se toga ne sjećam”, rekao je Jandroković u emisiji “S Markova trga” Hrvatskog radija.
Istaknuo je da Rusija izvršila je agresiju na Ukrajinu i poručio kako moramo odlučiti hoćemo li pomoći Ukrajini ili svojim djelovanjem biti na strani agresora. Izrazio je nadu će neki oporbeni zastupnici do tada promijeniti mišljenje, pogotovo što im je ministar obrane Mario Banožić u srijedu dostavio preslike sličnih odluka. Glasovanje o tom prijedlogu očekuje 15. prosinca.
Predsjednik Milanović u samom startu rekao da neće podržati tu odluku kazavši da je to kršenje Ustava, a Jandokrović tvrdi da je to loš argument kojim Milanovći prikriva prave razloge zbog kojih ne želi sudjelovanje Hrvatske u misiji potpore Ukrajini.
O Vojnoj misiji potpore Ukrajini rapravljao je i Upravni odbor Hrvatskog generalskog zbora. Umirovljeni generali podržali su sudjelovanje Hrvatske, no odluka nije bila jednoglasna. Generali Ljubo Ćesić Rojs i Ante Vučić bili su suzdržani, a protiv obuke Ukrajinaca bio je pukovnik Marko Lukić.
Umirovljeni pukovnik Marko Lukić, koji se javno predstvlja general bojnikom, u srpnju ove godine je odbio počasni čin brigadnog generala koji mu je dodijelio predjednik Milanović, jer je to doživio kao degradaciju. Tražio je čin general bojnika ili ništa. Čin brigadnog generala je odbio pa je ostao pukovnik.
Hrvatki generalski zbor ima 111 članova. U sastavu su 3 generala zbora, 1 viceadmiral, 5 general-pukovnika, 1 kontraadmiral, 25 general-bojnika, 1 komodor, 25 brigadna generala, 4 glavna policijska savjetnika, 8 stožernih brigadira, 29 brigadira, 8 pukovnika i 1 satnik. U članstvu su i 2 počasna te 6 podupirućih članova.
Upravni odbor je izvršno i operativno tijelo HGZ-a, ima 19 članova, na čelu je predsjednik HGZ-a Marinko Krešić, zamjenik je Ljubo Ćesić, a potpredsjednici Mladen Kruljac i Frano Tomičić.
M.M: /Foto:N1