Novac na računu dr. Franje Tuđmana bio je, naravno, imovina. 210 tisuća DEM pristojna je ušteđevina za bivšeg predsjednika RH, umirovljenog generala JNA, direktora Insituta za historiju radničkog pokreta i autora u 48 historiografskih izdanja, te njegove supruge Ankice Tuđman, bivše službenice Sekretarijata spoljnjih poslova SFRJ. I ništa više od toga.
Osim štednje Tuđmanovi su posjedovali vilu u Nazorovoj ulici u Zagrebu gdje su živjeli od 1961. g. Nakon smrti prvog hrvatskog predsjednika, teme ostavinske rasprave bile su spomenuta kuća i njegova autorska prava. Bez druge imovine.
Otprilike toliku štednju (251 tisuća eura) Kolinda-Grabar Kitarović i njen suprug Jakov priložili su u imovinskoj kartici na kraju njenog predsjedničkog mandata. Pred bivšom predsjednicom i njenim suprugom još su mnoge godine do mirovine.
Predsjednik Stjepan Mesić nije prijavio štednju, nego samo nekretninu od 90 m2, ali je nedugo nakon odlaska s funkcije gotovinom kupio dva stana u podsljemenskoj zoni vrijedna 1,9 milijuna kuna. Umirovljen je 2012., mirovina mu iznosi 20 tisuća kuna, a on tvrdi da je premala.
Ušteđevina bivšeg predsjednika Ive Josipovića, na dan odlaska s funkcije bila je 300 tisuća eura. Uz to je prijavio četiri stana, zemljište i pijanino Yamaha. Veći dio imovine stekao je u RH nakon 1990. U starosnu mirovinu odlazi iduće godine.
Od četiri bivša predsjednika/ce najmanju ušteđevinu imao je osnivač hrvatske države i prvi predsjednik dr. Franjo Tuđman. Na obiteljsku kuću u kojoj je živio do svoje smrti, prije dvije godine uknjižila se država s potraživanjem od 192.625,25 kn, zbog neplaćenog poreza.
Što je sporno u štednji prvog hrvatskog predsjednika koja je 17. rujna 1998. na naslovnici Jutarnjeg lista objavljena kao senzacija? Baš ništa.
Da sam bio na njegovom mjestu prijavio bih taj iznos da građani vide kako ništa nisam ukrao. Zakon ga u to vrijeme nije obvezivao da prijavljuje imovinu, a imao je čovjek i prečeg posla.
Podatak o štednji Tuđmanovih nije bio skrivan jer je stajao na računu jedne domaće banke. Bio je privatan. Tuđman sigurno nije očekivao da će to jednom postati prvorazredno društveno pitanje o kojem se raspravlja i danas. A tko bi normalan očekivao takvu ludost?!
Zašto je i kako je ta naslovnica nastala, e to je već ozbiljnija priča. Ali svi su novinarski protoni danas zauzeti odrađivanjem, pljuvanjem, uvredama i kuknjavom. Ništa ih ne zanima jer sve znaju, a i sve se (po njima) zna.
Friends, journalists, countrymen, neću valjda opet morati ja?
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj