Nakon stanke od pune tri godine, izazvane ograničenjima uzrokovanim pandemijom koronavirusa, vinkovačka delegacija posjetila je početkom srpnja prijateljski grad Kenzingen gdje je svečanom akademijom obilježeno 30 godina od prvog kontakta, 20 godina od službenog potpisivanja Povelje o prijateljstvu i 15 godina od službenog potpisivanja Povelje o partnerstvu dvaju gradova.
Tijekom svih tih godina provedeni su brojni zajednički projekti na političkom, gospodarskom, obrazovnom, kulturnom, humanitarnom i športskom planu u kojima su sudjelovale doslovno tisuće građana oba grada pa se može reći da je ovo partnerstvo, obilježeno brojnim humanitarnim akcijama u Domovinskom ratu, jedno od najživotnijih u Europskoj uniji.
Nesvakidašnje prijateljstvo gradova iz različitih zemalja ima korijene u izuzetno uspješnoj suradnji dvaju društava Crvenog križa koja je započeta u najtežim trenutcima Domovinskog rata, kada je 150 djece s vinkovačkog područja spas od ratnih zbivanja pronašlo u gradovima okruga Emmendingen, među kojima je bio i Kenzingen.
Nastavljena je prikupljanjem i slanjem humanitarne pomoći kako u samom ratu, tako i godinama kasnije kada su Vukovarsko-srijemsku županiju pogodile katastrofalne poplave te kada smo se na ovom području suočili s migrantskom krizom.
Praktično svake godine do pandemije koronavirusa održavani su susreti i na političkom, obrazovnom, kulturnom i športskom planu. Njemačku su tako kroz godine prijateljstva posjetili članovi zbora mladih Župe sv. Vinka Pallottija Vinkovci, Muške pjevačke grupe Lipa, učenici vinkovačke Gimnazije i Srednje strukovne škole Vinkovci. Pečat su dali i umjetnici, kao što su Folklorni ansambl Lisinski, KUD Šumari, tamburaški sastavi Slavonska zora i Čudni 5 te kipar Branko Bazina i slikar Marko Šošić.
„Vinkovci i Kenzingen njeguju dugogodišnje prijateljstvo koje se temelji na zajedničkim projektima i međusobnom partnerstvu, a koje nastojimo stalno razvijati i prenositi na mlađe generacije.
Ono što je posebno važno za naglasiti je činjenica kako je u našim dosadašnjim zajedničkim projektima sudjelovalo više od 800 osoba iz Kenzingena i 1.200 iz Vinkovaca, što partnerstvo naših gradova ubraja među najintenizivnije u njemačko-hrvatskim, ali i europskim relacijama.
U Kenzingen je do sada putovao veliki broj Vinkovčana, od kulturno-umjetničkih društava, učenika, članova Gradskog društva crvenog križa i mnogih drugih, a ove smo godine odlučili s tamošnjim predstavnicima gradske vlasti upoznati ljude iz naše gradske uprave“, ističe gradonačelnik Ivan Bosančić koji se ovom prilikom, u okviru svečane akademije, upisao u Gradsku knjigu Kenzingena.
U sastavu vinkovačkog izaslanstva, uz predstavnike Grada Vinkovaca, bili su i predstavnici Gimnazije Matije Antuna Reljkovića, Srednje strukovne škole Vinkovci, Ogranka Matice hrvatske Vinkovci i Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci.
Poseban hrvatski, slavonski i vinkovački štih, na inzistiranje njemačkih prijatelja, dali su članovi tamburaškog sastava Čudni 5 koji su svojim nastupima na povijesnom Stadtfestu i svečanoj akademiji oduševili posjetitelje. Domaćini su pak pod redateljskom palicom dr. Stefana Ghanija za ovu prigodu pripremili i povijesnu predstavu “Poziv” posvećenu upravo prijateljstvu Kenzingena i Vinkovaca.
Kao i uvijek, održan je i stručni dio vezan uz zajednički problem klimatskih promjena i zaštite šuma koji je u šumarskom području Nesbruch održao doktor šumarskih znanosti Eberhard Aldinger.
Da ovo prijateljstvo, koje je ovjekovječeno monografijama na njemačkom i hrvatskom jeziku u izdanju Povijesnog društva Pforte Kenzingen i Ogranka Matice hrvatske Vinkovci ima budućnost, pokazuju razmjene učenika srednjih škola i mladih Crvenog križa u kojima su sudjelovale stotine mladih, a s tom praksom gradovi nastavljaju i ubuduće.
Naime, ovoga ljeta na stručnoj praksi prije početka studija ostaje Ana Stjepić, najbolja polaznica DSD-programa u Gimnaziji Vinkovci.
R.I. /Foto: gradonacelnik.hr