Ono što je za Grmoju 2024. protivno zakonu i Poslovniku u slučaju HDZ-ova Vilija Beroša, nije mu bilo sporno 2017. godine kada je glasao za ponovno stavljanje u mirovanje mandata MOST-ova ministra Ivana Kovačića.
Saborsko Mandatno-imunitetno povjerenstvo u utorak je odobrilo zahtjev bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša da prvo aktivira, a potom i stavi u mirovanje svoj saborski mandat.
Protiv takve odluke bio je član MIP-a iz redova Mosta Nikola Grmoja koji je upitao kako je moguća višegodišnja praksa da se, u ovom slučaju Berošu, ali i prije razriješenim ministrima, omogućava zamrzavanje mandata nakon odlaska iz Vlade kad su to pravo već jednom iskoristili.
“Beroš je to pravo već konzumirao, njemu je mandat bio nespojiv i bio je u mirovanju. Poslovnik je jasan, a pravo ne priznaje slobodna tumačenja. Nađite mi gdje piše da kada zastupnik postane ministar, može staviti zastupnički mandat u mirovanje i onda još jednom tijekom mandata. Piše – jednom tijekom mandata”, kazao je Grmoja.
Ranije odobreno ministrima Horvatu i Kotromanoviću
Predsjednik Mandatno-imunitetnog povjerenstva Robert Jankovics kazao je da ‘slučaj Beroš’ nije presedan te da su i prije omogućavali stavljanje u mirovanje zastupničkog mandata nakon razrješenja s nespojive dužnosti.
“Radi se o Zakonu o izboru zastupnika u Hrvatski sabor, članak 13. gdje se spominje nespojiva dužnost i članak 14. zamrzavanje iz osobnog razloga. On je bio u nespojivoj dužnosti, koja je prestala razrješenjem od strane predsjednika Vlade”, objasnio je Jankovics.
Grmoja je u svojoj izjavi točno rekao da je “zamrzavanje” mandata nakon prestanka nespojive dužnosti višegodišnja praksa Sabora, a u istom smjeru je išla i Jankovicseva izjava da “slučaj Beroš” nije presedan.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo odobrilo je slične zahtjeve bivšim HDZ-ovim i SDP-ovim ministrima Darku Horvatu 2022. godine i Anti Kotromanoviću 2016. godine. I ta dva bivša ministra su nakon prestanka obnašanja ministarskih dužnosti, tijekom kojih im je mandat mirovao, zatražili aktiviranje i potom “zamrzavanje” mandata i Sabor im je to odobrio.
Slučaj Mostovca Ivana Kovačića
No, i jednom bivšem ministru i potpredsjedniku Vlade iz redova Mosta odobren je sličan zahtjev 2017. godine. Nakon izbora 2016. godine Most nezavisnih lista po drugi puta je ušao u vladajuću koaliciju s HDZ-om. Prvi puta bila je to Vlada nestranačkog premijera Tihomira Oreškovića, dok je Sabor u listopadu 2016. godine potvrdio prvu Vladu Andreja Plenkovića, a Mostu je tada u njoj pripalo jedno potpredsjedničko i četiri ministarska mjesta. Nakon pregovora s Plenkovićem, Most je na potpredsjedničko mjesto koje je ujedno bilo i mjesto ministra uprave postavio Ivana Kovačića.
Kovačiću je Mandatno-imunitetno povjerenstvo na sjednici 19. listopada 2016. godine odobrilo zahtjev za mirovanje mandata “zbog obnašanja dužnosti potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra uprave koja je nespojiva s obnašanjem zastupničke dužnosti”. Sabor je o tom izvješću MIP-a glasao 19. listopada 2016., a odluka je donesena jednoglasno sa 106 glasova za.
No, zbog toga što su na sjednici Vlade u travnju 2017. godine glasali za prijedlog oporbe za izglasavanje nepovjerenja tadašnjem ministru financija Zdravku Mariću Plenković odmah smjenjuje Mostove ministre – unutarnjih poslova Vlahu Orepića, pravosuđa Antu Šprlju te zaštite okoliša i energije Slavena Dobrovića, a dan kasnije i potpredsjednika Vlade i ministra uprave Ivana Kovačića.
Grmoja je glasao za drugo mirovanje mandata Kovačiću
U sazivu Sabora od 2016. do 2020. godine, zastupnici Orepić i Dobrović nakon smjene u Vladi i aktivacije mandata u Saboru nisu ponovno tražili mirovanje mandata, dok bivši ministar Šprlje nije niti osvojio saborski mandat.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo na sjednici 4. svibnja 2017. godine odobrava prestanak mirovanja mandata Ivana Kovačića i on se vraća u Sabor. No, Kovačić ponovno krajem studenog traži stavljanje mandata u mirovanje, a MIP mu to jednoglasno odobrava na sjednici održanoj 6. prosinca 2017. godine.
“Povjerenstvo je utvrdilo da je dr. sc. Ivan Kovačić izabran za zastupnika u 9. saziv Hrvatskog sabora. Tijekom zastupničkog mandata zastupnik je dva puta stavio svoj mandat u mirovanje i na temelju članka 9. i članka 14. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor”, stajalo je u toj odluci. Sabor je s 88 glasova za jednoglasno prihvatio to izvješće MIP-a na sjednici 6. prosinca 2017. godine. Prema arhivi glasanja u Saboru za taj prijedlog MIP-a, da se Kovačiću i drugi puta zamrzne mandat, glasao je i Nikola Grmoja.
MIP se tada pozvao na Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ broj 66/15 – pročišćeni tekst). U tom se zakonu u članku 9. navode nespojive dužnosti s dužnošću saborskog zastupnika te se dodaje da “za vrijeme obnašanja nespojive dužnosti njegov će mandat biti u mirovanju”.
U članku 14. je, pak, stajalo da: “zastupnik ima pravo jednokratno, tijekom trajanja zastupničkog mandata, podnošenjem pisanog zahtjeva predsjedniku Sabora, staviti svoj mandat u mirovanje”.
Kovačić je svoj mandat u tom sazivu prvo stavio u mirovanje na temelju nespojive dužnosti, a potom je iskoristio i jednokratno pravo da ga stavi u mirovanje podnošenjem pisanog zahtjeva predsjedniku Sabora”. Sličan zahtjev u utorak je Berošu odobrilo Mandatno-imunitetno povjerenstvo.
U toj odluci stoji da je Berošu mirovanje mandata započelo 16. svibnja 2024. “zbog obnašanja nespojive dužnosti ministra zdravstva u Vladi Republike Hrvatske, sukladno članku 9. Zakona”, potom je na temelju članka 13. zatražio aktiviranje mandata i odmah na temelju članka 14. mirovanje mandata.
No, dok Grmoja sada tvrdi da se to ne može raditi, 2017. godine je glasao za sličan prijedlog u slučaju Kovačić.
Što piše u Poslovniku Sabora?
Grmoja se u svojoj izjavi poziva na činjenicu da u saborskom Poslovniku piše da se samo jednom može staviti mandat u mirovanje tijekom istog saziva Sabora. U Poslovniku Sabora mirovanje mandata razrađuje se u nekoliko članaka.
Tako u članku 6. stoji: “Mandatno-imunitetno povjerenstvo na konstituirajućoj sjednici podnosi izvješće Saboru o provedenim izborima za zastupnike u Sabor i imenima zastupnika, o podnesenim ostavkama na zastupničku dužnost, o imenima zastupnika koji obnašaju dužnost nespojivu sa zastupničkom dužnošću pa im zastupnički mandat miruje, o imenima zastupnika kojima mandat miruje na njihov zahtjev te o osobama koje će kao zamjenici zastupnika umjesto njih početi obnašati zastupničku dužnost”.
Mirovanje mandata se potom spominje i u članku 12.: “Zastupniku miruje zastupnički mandat za vrijeme dok obnaša dužnost za koju je zakonom određeno da je nespojiva sa zastupničkom dužnošću, odnosno za vrijeme za koje je stavio zastupnički mandat u mirovanje”.
Dakle, u saborskom Poslovniku nigdje izrijekom ne stoji da se mandat u mirovanje može staviti samo jednom tijekom istog saziva Sabora. Poslovnik, kao i Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, prepoznaje dvije različite situacije stavljanja mandata u mirovanje: jedna je kada ono nastupa zbog odlaska na nespojivu dužnost, a druga kada to zastupnik sam zatraži od predsjednika Sabora.
Kako zakon regulira mirovanje mandata?
U članku 14. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor navodi se kako “zastupnik ima pravo jednokratno, tijekom trajanja zastupničkog mandata, podnošenjem pisanog zahtjeva predsjedniku Sabora, staviti svoj mandat u mirovanje”.
No, mirovanje mandata ne određuje se samo člankom 14. toga zakona. Tako u članku 9. istog zakona, u kojem se reguliraju nespojive funkcije, a ministarska i zastupnička to jesu, navodi se i ovo:
“Za vrijeme trajanja mandata zastupnik može prihvatiti obnašanje dužnosti koja se prema odredbama ovoga Zakona smatra nespojivom. Za vrijeme obnašanja nespojive dužnosti njegov će mandat biti u mirovanju, a zamjenjivat će ga zamjenik u skladu s odredbama ovoga Zakona.”
“O istome uvijek isto”, rekao bi Vlado Gotovac.
M.M. /Foto:pxll
Tomislav Jonjić je poručio da se računica s predsjedničkih izbora ne može preslikati na lokalne,…
"Slavkova supruga, koja je srpske nacionalnosti, cijeli rat je provela na strani okupatora. Šutjela je…
Lijeva strana Sabornice daje sve od sebe, iako nemaju Bog-zna-što dati. Sad pljuckaju po Thompsonu…
Komentiraj