Pred HDZ-om je preslagivanje nove saborske većine. Iako je za potporu Gordanu Jandrokoviću glas dalo 76 zastupnika, neće svi oni ponovno dati potporu HDZ-u. Bar ne bez novih uvjeta.
Jedni od tih zastupnika su i Zlatko Hasanbegović, Bruna Esih i Željko Glasnović, a mogli bi im se pridružiti još neki zastupnici sličnog svjetonazorskog spektra (spominju se trojica, pa ček i petorica) koji ne žele podržavati koaliciju s HNS-om ili IDS-om, a u kojoj bi Pupovac bio strateški partner.
“Naslijepo nećemo dati podršku, očekujemo ozbiljnu raspravu o svim smjerovima državne i nacionalne politike na područjima unutarnje i vanjske politike. Posebice nas zanima smjer politike u kulturi, gospodarstvu, kao i odnos prema Srbiji i Bosni i Hercegovini. Nije tu riječ samo o kadrovskim rješenjima i potpori određenim ministrima”, neslužbeno je poručeno iz krugova bliskih Hasanbegoviću, Esih i Glasnoviću,
piše Večernji listOsim toga, poručuju da su po broju zastupnika po snazi jednaki SDSS-u Milorada Pupovca, pa sukladno tome očekuju barem jednaku razinu poštovanja prema tom novom saborskom klubu, kao što ga premijer i šef HDZ-a, Andrej Plenković, kako kažu, ima prema Pupovcu.
Budući da su se okolnosti promijenile i da Hasanbegović više nije član HDZ-a, pa će s nezavisnom Esih, koja je kao nezavisna zastupnica izabrana s liste HDZ-a u Sabor, i nezavisnim Glasnovićem osnovati saborski klub, u HDZ-u više ne mogu računati, poručuje ta trojka, da će Hasanbegović i Esih biti dio HDZ-ove glasačke mašinerije.
Dakle, HDZ će i za početnih 76 ruku, onih koje smatraju da imaju, očito morati zadovoljiti ili učiniti određene ustupke Hasanbegoviću i Glasnoviću koji je Vladu već prisilio da mu potpiše jamstva koja se tiču branitelja i prava pripadnika HVO-a.
Esih za Jandrokovića nije ni glasala, pa pregovori s njom tek predstoje, ako HDZ računa i na nju kao 77. zastupnicu na svojoj strani.
No, pri preslagivanju većine treba računati na socijalni moment. Po procjenama najmanje 30 zastupnika, u slučaju novih izbora, ne bi bili na stranačkim listama za Sabor, a nisu se svi spremni odreći primamljive plaće i brojnih pogodnosti koje nosi saborski mandat. Neki su spremni zažmiriti, dići ruku i za četiri godine u džep staviti oko 120 tisuća eura.
Iskustvo u slučaju Saucha očit je primjer.
MP/foto:
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj