Na web stranici Hrvatske demokratske zajednice objavljen je tekst u kojem ta stranka svoje članstvo obavještava da su dva istaknuta člana te stranke unaprijeđeni u čin generala.
Stožerni brigadiri Stjepan Adanić i Željko Dvekar, dvojica istaknutih članova naše stranke iz Varaždinske županije promaknuti su u čin brigadnog generala slijedom nedavnih izmjena Zakona o službi u Oružanim snagama RH kojom je ispravljena nepravda prema visokim časnicima koji su otišli iz obrambenog sustava do 2004. godine, piše u tekstu Istaknuti varaždinski HDZ-ovci Adanić i Dvekar promaknuti u čin brigadnog generala!
Nakon nedavnih izmjena Zakona o službi u Oružanim snagama RH, 39 visokih časnika koji su umirovljeni u činu stožernog brigadira, a koji je ukinut već duži niz godina, administrativno je prevedeno u činove brigadnih generala. Među njima su i Adanić i Dvekar.
Željko Dvekar je u HDZ-u predsjednik Zajednice branitelja „Gojko Šušak“ Varaždinske županije. Bio je ratni zapovjednik 1. pješačke bojne 7. gardijske brigade, legendarnih „Puma“, čiji su pripadnici prvi ušli u oslobođeni Knin. Po završetku Domovinskog rata bio je i zapovjednik „Puma“.
Nositelj je devet visokih vojnih odličja. I činove i odličja zaradio je u čizmama i među ratnicima uživa veliko poštovanje.
Heroj ili ratni maneken?
Ovdje nas više zanima novoimenovani general Stjepan Adanić, trenutno predsjednik nacionalnog Odbora za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku HDZ-a. Adanić je bio ratni gradonačelnik Varaždina i sudjelovao u zarobljavanju varaždinskog korpusa JNA 1991. godine.
Njegovu ulogu u tim presudnim danima jedni veličaju, a drugi minoriziraju navodeći da je nadimak “Šećerko” dobio jer u ključnim trenucima za obranu Varaždina spavao u podrumu na vrećama šećera. I jedno i drugo je vjerojatno netočno, osim da su mu oporbenjaci ( Radimir Čačić?) pridjenuli nadimak Šećerko.
Upućeniji u te ratne dana tvrde da je imao važnu ulogu u obrani Varaždina i opremanju postrojba koje su neizmjerno pomogle u obrani istočne Slavonije. Tenkovske postrojbe koje su stigle iz Varaždina imale su ključnu ulogu u obrani Nuštra početkom listopada 1991. Razbili su srpske tenkove koji su bili ušli do p0la grada i s domaćim momcima Nuštar očistili od četnika.
U vrijeme Domovinskog rata Adanić je bio pomoćnik ministra obrane i vojni savjetnik predsjednika Tuđmana. Pregovarao je razmjenama ratnih zarobljenika te pratio generala Imru Agotića na pregovorima o odlasku agresorske vojske iz Zagreba. S tih pregovara najdojmljivija je priča kako je Agotića spriječio da pepeljarom ne gađa generala JNA Anrdiju Rašetu.
Bio je prvi glavni urednik lista Hrvatski vojnik, a jedno vrijeme i šef vojnoga kabineta Predsjednika RH (1991–92); stožerni brigadir.
Po unapređenju u čin generala Adanić je kazao da čin posvećuje “svojim dragim Varaždinkama i Varaždincima, koji su ostvarili veličanstvenu pobjedu u ranoj fazi rata 1991. godine”.
Kako se postaje general?
Ništa u ovoj priči o imenovanju u čin generala ne bi bilo sporno da se Stjepan Adanić već 20-ak godina nije predstvaljao kao general. Brojni su intervju od prije 15-ak i više godina u kojima nastupa kao general, izjave za tv postaje, na kojima uz, njegovo ime piše general, pozivnice i javni nastupi. Piše li ju to i na vizit karti, nije nam poznato.
Imao je Adanić i jedan dugotrajni sudski postupak koji je izazvan tekstom da se godinama, prije nego je stekao titulu, predstavljao kao magistar, no to je druga tema.
Ne treba biti vojni stručnjak ni školovani časnik da bi se znalo kao se postaje general. General se postaje ukazom vrhovnog zapovjednika (zapovjednice) i objavom u službenom listu (Narodne novine), a ne izjavom u novinama.
Adanić je diplomirao Obranu i zaštitu na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, imao je čin rezervnog potporučnika JNA što podrazumijeva da je imao solidnu vojnu naobrazbu do 1990. godine i procedura dodjele činova ne bi mu trebala biti nepoznata.
Markač i Tomljenović jedini generali MUP-a
Adanić nije jedini među visokim hrvatskim časnicima koji se javno predstavljaju kao generali, a da nemaju ukaz vrhovnog zapovjednika o imenovanju. Nekoliko njih dolazi iz redova MUP-a, a javno je poznato da je generalski čin u sustavu MUP-a imaju Mladen Markač i Željko Tomljenović ( U ozbiljnom kontekstu ne razmatramo političke činove koje ima Ivan Jarnjak ili pok. Josip Boljkovac).
Predsjednik Tuđman Markača je unaprijedio u čin generala nakon uspješno izvedena akcije Bljesak, ali i da bi u akciji Oluja, kao važan časnik, bio u istom rangu kao i vojni zapovjednici – generali Gotovina, Krstičević, Korade, Kapular, Norac i ostali.
Na ovu temu poslali smo upit i Stjepanu Adaniću i kad dobijemo odgovor objavit ćemo ga.
M. Marković /foto:cropix