Hrvatski novinari i publicisti (HNiP) reagirali su u subotu na pismo Europske federacije novinara (EHJ) hrvatskim vlastima u vezi sa sudskim sporom Hrvatskog novinarskog društva, poručivši kako se protive bilo kakvim aktivističkim pritiscima dok su hrvatske institucije pozvali da im ne podliježu te da poštuju sudske odluke.
Ovih dana na adresu hrvatskih institucija pristiglo je pismo u kojem EFJ izražava ‘zabrinutost zbog ishoda sudskog spora koji se protiv Hrvatskog novinarskog društva (HND) vodio više od 25 godina’, a po kojem je HND pravomoćno izgubio tužbu te mu je naloženo da tuženiku plati 2,5 milijuna kuna, podsjeća HNiP u priopćenju.
Osim što možemo zaključiti da je spor trajao isuviše dugo, što hrvatskom pravosuđu nije na čast, bilo kakve komentare, apele i pritiske da se sudski pravorijek promijeni u izvansudskim radnjama, poglavito političkim djelovanjem, smatramo nedopustivom i štetnim, a pogotovo jer je riječ o imovini jednog novinarskog društva, kao o imovini bilo kojeg pojedinca ili gospodarskog subjekta.
EFJ, podsjeća HNiP, navodi i kako je zbog te sudske odluke ‘upitan daljnji rad HND-a, odnosno zaštita novinara’ te da se zbog toga mora promijeniti.
Sadržaj pisma je neprimjeren
“Sadržaj pisma smatramo u cijelosti neprimjerenim jer je suprotan uzusima civiliziranih društava u kojima su pravomoćne sudske presude konačne kao i neprimjerenim partikularnim aktivizmom što je suprotno novinarskoj etici i profesionalizmu”, ističe HNiP.
“O zabrinutost EFJ-a koju je u pismo-apelu hrvatskim vlastima izrazio glavni tajnik te organizacije Ricardo Gutiérrez ovim putem se kao Udruga Hrvatskih novinara i publicista pitamo kojim se razlozima kolega vodio kada je takvo pismo uputio premijeru, predsjedniku Republike, predsjedniku Hrvatskog sabora, ministru pravosuđa i ministrici kulture, Vrhovnom sudu, saborskom Odboru za informiranje te pučkoj pravobraniteljici.
Ako su, kažu u HNiP-u, dobro iščitali iz tog pisma “za daljnji rad HND-u je potrebna imovina (koju je HND pravomoćnom odlukom suda izgubio), odnosno velebno zdanje u centru Zagreba koje HND svakodnevno iznajmljuje i od toga ubire prihod za svoj rad, odnosno za plaće svojih čelnik ljudi i administracije, a to je, po EFJ-u ‘uvjet za zaštitu novinara'”.
Držimo da tome nije tako i da bi kolege iz HND-a svojim zalaganjem i angažmanom itekako pridonijeli zaštiti novinarske struke i kao beskućnici, radeći iz svojih redakcija i domova.
U Hrvatskoj i u EU postoje niz pravnih i sudskih postupaka u kojima se može tražiti pravda, a to zasigurno, poručuje HNiP, nije ovakav pritisak i aktivizam koji je manifestirala EFJ pišući hrvatskim vlastima.
Mislili smo da je vrijeme takvih pritisaka iza nas, no nažalost smo demantirani, navodi HNiP i poručuje da je uvijek bio i bit će protiv razno-raznih aktivističih pritisaka pa dolazili oni i iz “uglednih i nepristranih” institucija iz Europe i svijeta.
R.I. Hina/Foto: G.Šimac/ Tris