Presudom Vrhovnog suda Republike Hrvatske, bivši predsjednik uprave Hrvatske poštanske banke (HPB) Josip Protega i njegovi suoptuženici pravomoćno su oslobođeni po optužnici koja ih je teretila da su državnu banku oštetili davanjem, odnosno primanjem visokorizičnih kredita koji nisu vraćeni.
Naime, u prosincu 2018. bivši članovi Uprave HPB-a Josip Protega i Ivan Sladonja te ostali optuženi nepravomoćno su oslobođeni u postupku poznatom kao Mali bankomat, u kojem ih se teretilo da su putem HPB-a dali Glasu Istre i Elektroničkom medijskom centru 16 milijuna kuna neosiguranih kredita.
Iz obrazloženja prvostupanjske presude Županijskog suda u Zagrebu proizlazi između ostalog da je tijekom dokaznog postupka utvrđeno da se HPB dolaskom Protege na čelo banke proširio na čitavu Hrvatsku te da je promet banke s nule narastao na gotovo milijardu kuna, a što su pred sudom potvrdili i saslušani svjedoci.
Kako to stoji u obrazloženju presude Vrhovnog suda Republike Hrvatske br. I Kž 130/2019-8 od 06. prosinca 2022.g., u dokaznom postupku je utvrđeno da su članovi uprave postupali s ciljem poslovnog širenja Hrvatske poštanske banke d.d. na području Istarske županije radi pridobivanja što većeg broja financijski moćnih klijenata i ostvarivanju što većeg prihoda Banke, da u bankarskom poslovanju poslovne odluke u sebi sadrže i poslovne rizike, da su pri realizaciji kreditnih plasmana poštivane zakonske i interne bankovne procedure.
Utvrđeno je i da optuženi član Uprave HPB a Ivan Sladonja (sada pravomoćno oslobođeni) po svojoj funkciji i djelokrugu nadležnosti nije uopće mogao sudjelovati u postupku koji je prethodio odobrenju i dodjeli kredita. Kao što je već prethodno objavljeno, i drugi predmet tzv. “HPB BANKOMAT” je nakon više od 13 godina trajanja okončan oslobađajućom presudom Županijskog suda u Zagrebu za sve optužene u tom predmetu koji je započeo još davne 2009. godine.
“Ono što je od početka nevaljalo ne može protekom vremena postati valjano”, više puta je kazao odvjetnik Veljko Miljević naglasivši da djelo opisano u optužnici “ne predstavlja kazneno djelo”, a dogodilo se upravo onako kako je i nekoliko puta tijekom procesa kazao Branko Šerić, branitelj člana Uprave HPB-a Ivana Sladonje, da će se “cijeli slučaj okončati po modelu ‘tresla se brda, rodio se miš’”.
Maxportal je objavio dijelove završne riječi Slavena Čolaka u predmetu tzv. “HPB Bankomat” u kojima su istaknute između ostalog i brojne zlouporabe i nezakonitosti počinjene od strane bivše zamjenice ravnatelja USKOK-a Sani Ljubičić, zamjenika ravnatelja USKOK-a Saše Manojlovića i dr. tijekom svih faza postupka tzv. “HPB Bankomat”, i tijekom predistražnih radnji, i tijekom istrage, i pred optužnim vijećem Županijskog suda u Zagrebu, i pred raspravnim vijećem Županijskog suda u Zagrebu.
Maxportal je objavio i više kaznenih prijava koje su od straneb dr. podnesene protiv tužitelja USKOK-a Sani Ljubičić i Saše Manojlovića, vještaka USKOK-a Vladimira Krkleca i dr., a po kojim kaznenim prijavama su postupci u tijeku pred nadležnim pravosudnim tijelima i sudskim instancama, između ostalih pred Županijskim sudom u Rijeci nakon što je Vrhovni sud Republike Hrvatske prihvatio prijedlog oštećenika Slavena Čolaka i dr. da se postupci protiv okrivljene Sani Ljubičić, Saše Manojlovića i dr. prenesu sa Županijskog suda u Zagrebu na nadležno postupanje Županijskom sudu u Rijeci.
Maxportal je objavio i video zapise o brojnim zlouporabama i nezakonitostima počinjenim od strane bivše zamjenice ravnatelja USKOK-a Sani Ljubičić, zamjenika ravnatelja USKOK-a Saše Manojlovića, vještaka USKOK-a Vladimira Krkleca i dr., a koje zlouporabe su počinjene pred Županijskim sudom u Zagrebu te su iste i predmetom kaznenih prijava Slavena Čolaka i dr. podnesenih protiv tužitelja USKOK-a Sani Ljubičić i Saše Manojlovića, vještaka USKOK-a Vladimira Krkleca i dr.
U završnoj riječi Slavena Čolaka istaknute su i brojne zlouporabe i nezakonitosti HFP-a i njegovog predsjednika Vedrana Duvnjaka koji je u razdoblju 2009.g. – 2011.g. obnašao i dužnost zamjenika predsjednika Nadzornog odbora Hrvatske poštanske banke koja se u to vrijeme nalazila u 99%-tnom vlasništvu HFP-a.
Također istaknute su i brojne zlouporabe i nezakonitosti Državnog odvjetništva i USKOK-a koji su između ostalog po lažnim prijavama HFP-a i njegovog tadašnjeg predsjednika Vedrana Duvnjaka protivno zakonu više od 8 godina provodili istragu i kriminalističko istraživanje nad Slavenom Čolakom i društvima Fantazija projekt d.o.o. i dr. te njihovim odgovornim osobama, zaključno sve do dana 30. svibnja 2018.g. kada je donijeta državnoodvjetnička odluka kojom su sve prijave HFP-a u cijelosti odbačene kao neosnovane.
I prethodno navedene zlouporabe i nezakonitosti HFP-a i njegovog tadašnjeg predsjednika Vedrana Duvnjaka koji su lažno prijavljivali te Državnog odvjetništva i USKOK-a koji su po tim lažnim prijavama protivno zakonu više od 8 godina provodili istragu i kriminalističko istraživanje nad Slavenom Čolakom i društvima Fantazija projekt d.o.o. i dr. te njihovim odgovornim osobama, predmetom su između ostalog i kaznenih prijava po kojima do današnjeg dana nije donijeta niti jedna državnoodvjetnička odluka.
HPB Bankomat – Presuda Vrhovnog suda Republike Hrvatske br. I Kž 130/2019-8 od 06. prosinca 2022.g.
HPB Bankomat – završna riječ Slavena Čolaka – video zapis br. 1
HPB Bankomat – završna riječ Slavena Čolaka – video zapis br. 2
HPB Bankomat – završna riječ Slavena Čolaka – video zapis br. 3
HPB Bankomat – završna riječ Slavena Čolaka – video zapis br. 4
HPB Bankomat – završna riječ Slavena Čolaka – video zapis br. 5
D.M. /Foto: pxll