Nakon uhićenja predsjednika HOK-a Josipa Šurjaka, odvjetničko društvo RAVLIĆ&ŠURJAK, koje zastupa Hrvatsku poštansku banku, brisano iz sudskog registra. Prije desetak dana podignuta je optužnica protiv Josipa Šurjaka zbog sumnje u nezakonitu trgovinu prirodnim plinom kojom je INA oštećena za gotovo 160 milijuna eura.
Maxportal je u proteklim godinama nazočio na brojnim raspravama tog najdužeg maratonskog predmeta USKOK-a tzv. „HPB Bankomat“ pa tako i na iznošenju obrane i završene riječi optuženih te i izricanju presude dana 4. svibnja 2023 godine.
Objavljeni su i video zapisi sa završne riječi Slavena Čolaka kao jednog od optuženih u tom kaznenom postupku, a u kojoj završnoj riječi su i svi nazočni mediji ( a nazočni su bili gotovo svi) imali priliku i javno te neposredno pred Županijskim sudom u Zagrebu saznati za mnogobrojne teške oblike zlouporaba i nezakonitosti počinjenih od strane Državnog odvjetništva i USKOK-a te njihovih odgovornih službenih osoba u svim fazama postupka tzv. „HPB Bankomat“.
Prijavljeni su za zlouporabe i u fazi predistražnih radnji, i u fazi istrage, i u fazi podnošenja optužnice, i pred optužnim vijećem Županijskog suda u Zagrebu, i pred raspravnim vijećem Županijskog suda u Zagrebu.
Maxportal će u ovom serijalu od 100 nastavaka objaviti više od 100 teških oblika prijavljenih i dokumentiranih zlouporaba i nezakonitosti počinjenih tijekom razdoblja prosinac 2009. godine – 2024. godine od strane državnih i pravosudnih tijela i institucija te njihovih odgovornih osoba
Njihovim (ne)radom je onemogućena realizacija projekta Fantasyland Šmidhen te godinama nezakonito vršen progon neviđenih razmjera nad Slavenom Čolakom i grupacijom Fantasyland iz Samobora, a u kojim višegodišnjim zlouporabama i nezakonitostima su sudjelovali Državno odvjetništvo RH, USKOK, ŽDO Zagreb i MUP te njihove odgovorne službene osobe ( Sani Ljubičić, Saša Manojlović i dr.), Hrvatski fond za privatizaciju (HFP), Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) i Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) kao pravni slijednik HFP-a i AUDIO te njihove odgovorne osobe (Vedran Duvnjak – predsjednik HFP-a i ravnatelj AUDIO, Dubravka Jakić Maurman – pravna služba HFP-a i dr.), Hrvatska poštanska banka d.d. te njene odgovorne osobe (Čedo Maletić – predsjednik uprave HPB d.d. i dr.), itd.
Pogledajte video zapise sa završne riječi Slavena Čolaka u predmetu tzv. „HPB Bankomat.
GRUPACIJA FANTASYLAND PODNIJELA PRIJAVU PROTIV ODVJETNIČKOG DRUŠTVA RAVLIĆ&ŠURJAK
Maxportal je prije više od 6 godina pisao o odvjetnicima Josipu Šurjaku i Tončiju Ravliću iz odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak koje je još 2018./2019. godine prijavljeno Hrvatskoj odvjetničkoj komori i Ministarstvu pravosuđa RH te i kazneno prijavljeno zbog nezakonitog postupanja odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak i odvjetnika Tončija Ravlića iz odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak koje je kao opunomoćeni zastupnik Hrvatske poštanske banke d.d. lažno pred Trgovačkim sudom predstavilo Hrvatsku poštansku banku d.d. kao vjerovnika, iako svjesno da Hrvatska poštanska banka d.d. nema, niti je ikada imala potraživanja prema društvu Fantazija hoteli d.o.o., te svjesno da Hrvatska poštanska banka d.d. ne raspolaže sa nikakvom dokumentacijom temeljem koje bi se pojavila kao vjerovnik u tom postupku pred sudom.
Naime, u prijavama društva Fantazija hoteli d.o.o. se između ostalog navodi da su odvjetničko društvo Ravlić&Šurjak i njegovi odvjetnici krivotvorili dokumente i ovjeravali neistinit sadržaj lažno predstavljajući Hrvatsku poštansku banku kao vjerovnika u postupku pred Trgovačkim sudom u Zagrebu, Stalna služba u Karlovcu,…
O toj prijavi društva Fantazija hoteli d.o.o. protiv odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak i Tončija Ravlića iz odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak odlučivala je Hrvatska odvjetnička komora, a kojoj je tada 2018.-te godine na čelu bio upravo Josip Šurjak, inače suvlasnik prijavljenog odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak.
Odvjetnička komora pod predsjedanjem Josipa Šurjaka odbacila je prijavu društva Fantazija hoteli d.o.o. protiv njegovog odvjetničkog Ravlić&Šurjak uz obrazloženje da je odvjetnik Tonči Ravlić iz odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak postupao po nalogu Hrvatske poštanske banke kada je lažno pred Trgovačkim sudom predstavio Hrvatsku poštansku banku d.d. kao vjerovnika, a zbog čega je 2019.-te godine od strane društva Fantazija hoteli d.o.o. podnesena kaznena prijava i protiv odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak i protiv Hrvatske poštanske banke d.d. te njihovih odgovornih osoba po čijem je nalogu navodno nezakonito postupao odvjetnik Tonči Ravlić.
Međutim, 2022. godine odvjetničko društvo Ravlić&Šurjak izbrisano je iz sudskog registra Trgovačkog suda u Zagrebu nakon što je razotkriven kriminal u INI a Josip Šurjak (tadašnji predsjednik HOK-a i suvlasnik odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak) pritvoren zbog sumnje u pronevjeru od milijardu kuna.
Maxportal objavljuje kaznenu prijavu Fantazija hoteli d.o.o. protiv odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak i Tončija Ravlića iz odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak, Hrvatske poštanske banke d.d. i dr., a po kojoj kaznenoj prijavi se postupak vodi pred Županijskim sudom u Zagrebu.
Također, Maxportal objavljuje i prijavu Fantazija hoteli d.o.o. protiv odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak i Tončija Ravlića iz odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak upućenu 2018. godine Hrvatskoj odvjetničkoj komori te Ministarstvu pravosuđa Republike Hrvatske koje godinama nije reagiralo po toj prijavi, a što je omogućilo odvjetničkom društvu Ravlić&Šurjak nesmetan nastavak rada i tijekom razdoblja 2018. – 2022. godine, zaključno sve do uhićenja Josipa Šurjaka nakon razotkrivanja „afere plin“ po kojoj je prije desetak dana podignuta optužnica protiv Josipa Šurjaka i dr. zbog sumnje u nezakonitu trgovinu prirodnim plinom kojom je INA oštećena za gotovo 160 milijuna eura.
Maxportal je prije nekoliko mjeseci objavio najnoviju sudsku odluku Vrhovnog suda Republike Hrvatske koji je u veljači 2024.g. prihvatio reviziju koju je podnijela grupacija Fantasyland u predmetu radi naknade štete pokrenutom 2013.godine pred Trgovačkim sudom u Zagrebu protiv Hrvatske poštanske banke d.d. u iznosu od 658,8 milijuna kuna, a što sada nakon više od 10 godina i višestruko premašuje taj iznos zajedno sa svim troškovima i zateznim kamatama za proteklo razdoblje.
GRUPACIJA FANTASYLAND SPRIJEČILA LINIĆEV POKUŠAJ NEZAKONITE PRIVATIZACIJE HRVATSKE POŠTANSKE BANKE U BESCJENJE
Zanimljivo je da Hrvatsku poštansku banku u tom sporu radi naknade štete pokrenutom od strane grupacije Fantasyland 2013.godine zastupa odvjetničko društvo Ravlić&Šurjak. Upravo je taj prvi spor grupacije Fantasyland pokrenut 2013-te godine protiv Hrvatske poštanske banke bio prepreka Vladi Republike Hrvatske Zorana Milanovića i njegovom tadašnjem ministru financija Slavku Liniću prilikom pokušaja prodaje HPB-a kao posljednje banke u državnom vlasništvu tada zainteresiranom kupcu Erste&Steiermärkische Bank d.d., a istodobno, u tijeku je i više drugih sudskih postupaka grupacije Fantasyland protiv Hrvatske poštanske banke.
Naime, grupacija Fantasyland je u prosincu 2013. godine radi osiguranja naplate spora, a koji sada iznosi više stotina milijuna EUR-a sa kamatama, naknadama i odvjetničkim troškovima, stavila sudsku zabilježbu na zgradu Hrvatske poštanske banke koja se nalazi u Jurišićevoj ulici u centru Zagreba.
Erste&Steiermärkische Bank d.d., a koja je prije objave natječaja iskazala zainteresiranost za kupnju HPB-a za iznos od 135 milijuna EUR-a, dostavila je tadašnjoj Vladi RH pod vodstvom Zorana Milanovića umanjenu ponudu za kupnju 99% dionica HPB d.d. za iznos od 103,5 milijuna EUR-a, i to uz uvjet izdavanja garancije Vlade RH za sudske sporove protiv HPB-a koji tada (2013-te godine) protivno zakonu i propisanim procedurama nisu bili iskazani u financijskim izvješćima HPB-a.
Tadašnji predsjednik Vlade RH Zoran Milanović odbio je uvjetovanu ponudu Erste&Steiermärkische Bank d.d., a ostanak HPB-a u državnom vlasništvu imao je višestruke pozitivne učinke po državu i njenu financijsku stabilnost. Time je HPB-u između ostalog omogućeno pripajanje Jadranske banke a potom i preuzimanje Sberbank za iznos od 71 milijun kuna čime je Hrvatska poštanska banka nastavila još 2006. godine započeto strateško širenje na hrvatskom bankarskom tržištu, a što je između ostalog, kako su mediji već prenijeli, spriječilo štetu i izdatke po državni proračun u iznosu 8 milijardi kuna.
Indikativno je da je član Uprave Erste&Steiermärkische Bank d.d. u vrijeme neuspjelog pokušaja privatizacije HPB-a 2013.-te godine bio Tomislav Vujić koji je odmah potom 2014.-te godine od strane Vlade RH pod vodstvom Zorana Milanovića imenovan predsjednikom uprave Hrvatske poštanske banke.
„Ne treba raditi distinkciju između privatnog i državnog vlasništva“, izjavio je 2016. Tonči Ravlić iz odvjetničkog društva RAVLIĆ&ŠURJAK a njegov partner Josip Šurjak to doslovno u praksi i primijenio
Strelovit uspon odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak počinje 2018.-te godine kada je Josip Šurjak imenovan za predsjednika Hrvatske odvjetničke komore s koje pozicije je imao i neposredan kontakt sa predsjednicima hrvatskih sudova i brojnim sucima, a što je u mnogome doprinijelo donošenju pristranih sudskih odluka u korist klijenata odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak.
Republika Hrvatska, raj je za odvjetnike! Naravno, one elitne koje su se snašli i na hrvatski način posložili. S jedne strane Josip Šurjak predsjednik Hrvatske odvjetničke komore, a s druge strane njegov partner Tonči Ravlić drži predavanja na kojekakvim panelima i konferencijama zajedno sa sucima i predsjednicima uprava banaka i tvrtki u državnom vlasništvu. I tako je sve divno i krasno funkcioniralo godinama, suci i predsjednici sudova zajedno sa odabranim odvjetnicima promoviraju pravnu sigurnost u Republici Hrvatskoj te učinkovit način upravljanja državnom imovinom, sve kako bi hrvatsko pravosuđe bilo „još učinkovitije i pravednije“. Naravno, u interesu svih građana i hrvatskog gospodarstva, pa tako tek usput i u interesu promotora pravne sigurnosti koji su također hrvatski državljani.
Jedna takva je i Liderova konferencija o korporativnom upravljanju na kojoj su 2016. godine između ostalih sudjelovali tadašnji predsjednik Uprave HPB d.d. Tomislav Vujić, tadašnji predsjednik Visokog Trgovačkog suda u Zagrebu Mario Vukelić, te i tadašnji predsjednik Uprave JANAFA Dragan Kovačević.
Idealno ekipirano za uspješno poslovanje odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak. Ciljano društvo kakvo se samo poželjeti može. I za sklapanje poslova i za davanje jamstva da će odvjetnički posao odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak biti učinkovito obavljen.
Tijekom konferencije Korporativno upravljanje u 21. stoljeću održana je panel rasprava radnog naziva ’Odnos nadzornog odbora i uprave: problem donošenja i autorizacije ključnih poslovnih odluka’ a sudjelovali su Danijel Ferić, predsjednik Uprave Hrvatske Lutrije, Dragan Kovačević, predsjednik uprave Janafa, odvjetnik Tonči Ravlić, Davor Štern, zamjenik predsjednice Nadzornog odbora zagrebačkog Holdinga te predsjednik Visokog trgovačkog suda Mario Vukelić.
„Loši smo u upravljanju kada politika ima svoje prste pri donošenju poslovnih odluka“, započeo je raspravu moderator, redovni profesor managementa i informatičke tehnologije na ekonomski fakultetu u Zagrebu, profesor Velimir Srića.
– Ne slažem se da Vlada ne treba imati utjecaj pri donošenju odluka. Pitanje je kakve su te odluke. Ona će uvijek imati neke svoje prohtjeve, no ako želimo unaprijediti upravljanje imovinom, onda je potrebna suradnja svih faktora, smatra Kovačević.
„Kako ne treba raditi distinkciju između privatnog i državnog vlasništva, napomenuo je Tonči Ravlić“, prenio je Lider 16. rujna 2016. Josip Šurjak, suvlasnik odvjetničkog društva Ravlić&Šurjak doslovno je u praksi i primijenio takav stav svog partnera Tončija Ravlića te osim unosnog odvjetničkog posla pokrenuo i „energetski biznis“ kupujući plin od INE u vlasništvu države po nerealno niskim cijenama višestruko manjim od tržišne cijene, a koji plin je potom kružnim postupanjem odmah otkupila ta ista INA, ali po višestruko većim cijenama.
Sveukupno je prema optužnici USKOK-a INA oštećena za 159.846.327,18 eura, stoji u službenom priopćenju DORH-a.
I tako je državno u samo nekoliko sati ili dana postalo privatno, s namjerom da se nakon provedenih transakcija ipak stavi jasna distinkcija između privatnog i državnog vlasništva. No, kako je USKOK u ovom konkretnom slučaju brzo reagirao te zablokirao veći dio nezakonito stečene imovine i novčanih sredstava, ipak se radi o tek o manjem iznosu od nekoliko desetaka milijuna EUR-a koji još uvijek nedostaju nakon što je državno vlasništvo pretočeno u privatno.
U svakom slučaju za pohvalu je promptno postupanje USKOK-a, barem u ovom konkretnom slučaju INA, jer nedostajalo je samo nekoliko sati da nestane svih 159.846.327,18 eura.
Pratite nas i nadalje na Maxportalu, slijede nove zanimljivosti u ovom serijalu tzv. „HPB Bankomat“ od 100 nastavaka.
M.M. /Foto: Press
S mauzeoloje na groblju u Borovu selu uklonjen je spomenik ratnom zločincu Vukašinu Šoškočaninu, srpskom…
Ako bi Trump samo s Putinom razgovarao o rješenju u Ukrajini, moglo bi se naći…
Šest osoba koje se dovode u vezu s pucnjavom u zagrebačkom naselju Trešnjevci u subotu…
Komentiraj