Hrvatski filmski institut utemeljen je kako bi filmsku umjetnost predstavio kao bitnu osobinu hrvatske kulture i identiteta te ujedno postavio hrvatski film na zasluženo mjesto u nacionalnom i svjetskom umjetničkom fundusu, piše dijaspora.hr
“Operacija Oluja poznata je kao jedinstvena i odlučna bitka Hrvatskog Domovinskog rata u borbi za nezavisnost. Oluja koju je Republika Hrvatska pokrenula u mjesecu kolovozu 1995, označena je kao najveća europska kopnena vojna operacija nakon Drugog svjetskog rata i opravdano je postala krunski dragulj hrvatskog Domovinskog rata”, piše u opisu filma.
Nevjerojatan uspjeh ove jedinstvene hrvatske vojne operacije ostvaren je nakon četiri godine brutalne borbe. Iako s brojčano manjom vojskom i slabije naoružana, ali s nenadmašnim vojnim profesionalizmom, ova mala i mlada demokratska zemlja uspjela je pobijediti kao u poznatoj biblijskoj priči o Davidu i Golijatu i postigla je potpuni moralni i vojni uspjeh koji su planirali i izvršili izvanredni rodoljubi. Hrvatski vojnici i časnici pokazali su jednistvenu hrabrost i odlučnost.
Operacija Oluja porazila je srpsku armiju i oslobodila zapadnu Bosnu i Hercegovinu.
Oluja je okončala masovnu humanitarnu katastrofu i genocid koji su počinile srpska vojska i četnički teroristi. Oluja je oslobodila jednu trećinu okupiranog hrvatskog teritorija i omogućila Daytonski sporazum koji je uspostavio mir u zaraćenim zonama. Oluju ne treba samo gledati kao vojnu operaciju koja je oslobodila veliki dio Hrvatske, već i kao operaciju jedinstvenog humanitarnog karaktera budući da je stanovništvo Bihaća spasila od sigurnog genocida.
Ovaj film jasno i snažno dokumentira događaje te izvanredne vojne operacije, i dokazuje da Hrvatska, zajedno sa svojom vojskom i generalima, zaslužuje priznanje svjetske zajednice, a moguće i Nobelovu nagradu za Mir.
Prigodom uspješnog završetka Operacije Oluja predsjednik Franjo Tuđman je rekao: “Ova pobjeda ne znači samo oslobođenje Domovine, već stvaranje temelja za slobodnu i nezavisnu Hrvatsku kroz stoljeća u budućnosti.”
Institut su u Teksasu pokrenuli 2015. američko-hrvatski producent i redatelj Nikola Knez te američko-hrvatski rodoljub Damir Radoš, uz potporu brojnih filmskih entuzijasta iz SAD-a i Hrvatske, piše Dijaspora.hr.
HFI je neprofitna organizacija koja se oslanja na financijsku potporu entuzijasta filmske umjetnosti, ljubitelja povijesti i domovine, novih članova ili partnera, čijim se sudjelovanjem osiguravaju sredstva za programe, filmske projekte i znanstvene inicijative.
U vremenu laži, posebno srbijanske propagande u novije vrijeme, stalno nametanje krivnje Hrvatima za srpske probleme koje su sami stvorili, važno, jako važno je govoriti istinu i to samo činjenicama.
Hrvatski filmski institut ima tu misiju: govoriti istinu. Ovaj film o najslavnijoj hrvatskoj vojnoj akciji upravo to čini: govori istinu o hrvatskoj vojsci, njenim generalima i snažnoj volji – čuvati svoj dom i ljubiti svoj narod.
Hrvati s ponosom slave i slavit će Oluju. Ovaj film govori i zašto je to tako
“Institut je nastao kako bi odgovorio na zahtjeve promjenjive kulturne klime, ideološke propagande, sve većeg ukidanja sloboda i širio znanje o hrvatskom filmu, kulturi i povijesti”, rekao je Nikola Knez, jedan od osnivača.
Njihova su djela uvijek barem dvojezična, prikazana u domovini i velikom dijelu svijeta jer su, kako tvrde, svjesni da nezavisna, slobodna i uistinu demokratska Hrvatska treba jasnu, čistu i zdravu prošlost, kao i sadašnjost koja će služiti na čast i ugled cijelog naroda.
Svaku produkciju prati i znanstveni rad namijenjen akademskim i diplomatskim krugovima.
Pored nastupa na međunarodnim festivalima, za čija su filmska djela dobili više od 50 nagrada, nastoje pojačati vrijednosti tema formalnim predstavljanjem diplomatsko-političkom koru. Posljednji takav nastup bio je prikazivanje filma Operacija Oluja na Capitol Hillu u Washingtonu.
M.Marković/Foto: YouTube