Domaći vinari podržavaju takvu odluku jer smatraju da će se time uvesti red u prodaju vina u Hrvatskoj te će potrošači biti sigurni da su sva vina testirana i kontrolirana
Prednjači uvoz iz Makedonije
Prema podacima Hrvatske gospodarske komore iznesenim početkom ove godine, tijekom 2015. u Hrvatsku je uvezeno vina za 29,9 milijuna eura, a izvezeno za 12,4 milijuna eura. Najviše se uvozilo iz Makedonije, potom Francuske, Njemačke, Italije i susjedne Bosne i Hercegovine, a prosječna cijena uvezene litre vina iznosila je 1,19 eura.
Na nužne intervencije države kako bi se riješio problem na domaćem vinskom tržištu još početkom godine upozoravala je govoreći pred novinarima i Ljerka Puljić, članica Nadzornog odbora Agrokora. Rekla je tada kako ‘smo svjedoci da je 2015. uvoz vina u Hrvatsku enormno porastao’ te da je velik volumen onih jeftinih koja ‘predstavljaju nelojalnu konkurenciju domaćoj proizvodnji jer se često prodaju po cijenama jedva nešto iznad cijene kilograma grožđa koje smo u Hrvatskoj u stanju proizvesti’.
Ukazala je tom prilikom i na to da treba doći do pojačane kontrole svih vina koja se stavljaju u promet te da inspekcijska tijela, kao i nadležni zavodi, trebaju intervenirati ako vina ne odgovaraju deklaraciji ili nisu u rangu kvalitete u okviru koje se prodaju.
Ista pravila za uvozna i domaća vina
Najnovijim potezom prvog čovjeka Ministarstva poljoprivrede uvode se pravila za uvozna vina, ista ona što vrijede za domaća u kontroli kakvoće prilikom stavljanja u promet.
‘Kao što sam obećao domaćim vinarima, od sada se sva vina iz uvoza moraju slati na analizu i ocjenu prije puštanja u promet. Na taj način ćemo pratiti sljedivost vina, odnosno obilježiti ih evidencijskim markicama’, poručio je Tolušić.
MP/Foto:vino.com.hr