Kategorije Premium sadržaj

Hrvatsku do danas nisu priznale četiri zemlje, jedna ima 26 mil. stanovnika

Širi dalje

Dana 15. siječnja 1992., Hrvatsku su priznale članice tadašnje Europske zajednice. Međunarodno priznanje Hrvatske je postupno uslijedilo nakon proglašenja neovisnosti Republike Hrvatske 25. lipnja 1991. Istog dana razdruživanje je proglasila i Slovenija i sljedeći dan su se države uzajamno priznale.



Paralelno je tekao proces razdruživanja Sovjetskog Saveza, gdje su prednjačile baltičke države i Ukrajina, koje su priznale Hrvatsku tijekom 1991., a od njih prva Litva.

Zemlje koje su prednjačile u diplomatskim nastojanjima za međunarodno priznanje Hrvatske su bile Sveta Stolica i Njemačka. Od općepriznatih zemalja Hrvatsku je prvi priznao Island, 19. prosinca 1991.

Dana 15. siječnja 1992. Hrvatsku je priznalo svih 12 tadašnjih članica Europske unije te još i Austrija, Kanada, Bugarska, Mađarska, Poljska, Malta, Norveška i Švicarska.

U večeri priznanja prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman naciji je poručio: “Današnji dan 15. siječnja 1992. bit će zlatnim slovima uklesan u cijelu 14-stoljetnu povijest hrvatskog naroda na ovome prostoru, za nas svetom tlu, između Mure, Drave, Dunava i Jadrana.”

Svojim je suradnicima rekao: “Stvorili smo međunarodno priznatu Hrvatsku. Slavimo noćas, a onda zasučimo rukave na izgradnji nove demokratske države.”

Rusija je Hrvatsku priznala u veljači, Japan u ožujku, SAD u travnju, a Indija u svibnju. Do 31. prosinca 1995., Hrvatsku su priznale 124 države.

Status Republike Hrvatske kao suverene i samostalne države zaokružen je 1992. primitkom u članstvo brojnih međunarodnih organizacija, od OESS-a do UN-a, a od 1. srpnja 2013. Hrvatska je i članica Europske unije.

Među zemljama koje su relativno nedavno priznale Hrvatsku su Somalija koja je to učinila u veljači 2022., dok  su Srednjoafrička Republika i Togo to učinili isti dan – 18. rujna 2023. Pedesetak zemlja nikad nije formalo donijelo odluku o priznanju, ali su uspostavile diplomatske odnose što se tretira kao priznanje.

Do danas Hrvatsku još nisu priznale četiri zemlje. To su ButanLiberijaNiger Tonga.

Kraljevina Butan je država u južnoj Aziji bez izlaza na more. Nalazi se u planinskom lancu Himalaja. Na sjeveru graniči s Kinom, na jugu s Indijom s kojom je povezan gospodarski i politički. Budizam je državna religija i pripada mu većina od oko   780. 000 stanovnika.

Liberija je država u zapadnoj Africi na obali Atlantskog oceana. Graniči na sjeverozapadu sa Sijerom Leone, na sjeveroistoku s Gvinejom te na istoku s Bjelokosnom Obalom.  Dražava ima 5.3 milijuna stanovnika, a glavni grad je  Monrovia.

Niger je država je u zapadnoj Africi bez izlaza na more. Graniči na sjeverozapadu s Alžirom, na sjeveru s Libijom, na istoku s Čadom, na jugu s Nigerijom, na zapadu s Malijem te na jugozapadu s Beninom i Burkinom Faso. Niger ima Broj stanovnika: 26.2 milijuna stanvonika, glavni grad je Niamey, a službeni jezik francuski

Kraljevina Tonga je pacifička otočna država na nizu od 177 otoka jugozapadno od Samoe, a istočno od Fidžija. Otoci su okupljeni u tri veće skupine otoka. Tonga ima 106.000 stavnovnika, glavni grad je Nuku’alofa koji se nalazi na otoku Tongatapu.

 

 

 

 

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

HDZ-ovac naljutio Mrak Taritaš: “Sljedeći put kad me netko tako nazove tužit ću ga!”

Gosti emisije "Otvoreno" razgovarali su o tome kakve će biti posljedice sudjelovanja ili nesudjelovanja Hrvatske…

7 minuta prije

Primorac pozvao generale HV-a da odbiju poslušnost Milanoviću

Predsjednički kandidat HDZ-a Dragan Primorac ustvrdio je u četvrtak kako nije važno je li predsjednik…

44 minute prije

Lažna je vijest da je sporni dječak iz Zagreba unuk ministra Grlić Radmana

Društvenim mrežama raširila se vijest da je sporni dječak iz zagrebačke osnovne škole, zbog kojega…

5 sati prije