Sisak, 22.06.2017. - Dan antifašističke borbe obilježava se u Hrvatskoj 22. lipnja, u spomen na osnutak prve naoružane antifašističke postrojbe u Hrvatskoj i okupiranoj Europi u Drugom svjetskom ratu - Prvog sisačkog partizanskog odreda, osnovanog u šumi Brezovica kod Siska na taj dan 1941. Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, kao izaslanik predsjednika Vlade, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednik Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Jasen Mesić te izaslanik predsjednice Republike, istarski župan Valter Flego, sudjelovali su na obilježavanju Dana antifašističke borbe te zajedno s izaslanstvom Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH, Grada Siska i Županije sisačko-moslavačke i veleposlanstava položitli cvijeće kod spomenika prvom partizanskom odredu u Brezovici. Na slici sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček. Foto Hina Dario GRZELJ/ dag
Želeći površno i ishitreno zadovoljiti ambicije svojih političkih vođa, na 3. sjednici Gradskog vijeća grada Siska održanoj 6. listopada 2017, gradonačelnica Kristina Ikić Baniček javno je poduprla službeni akt Komisije za određivanje imena ulica i trgova u kojem je navedeno kako je u Sisku tijekom Drugog svjetskog rata postojao koncentracijski logor za djecu.
Tim je činom stigmatizirala svoje sugrađane i izrekla laž, koja se pokušavala nametnuti i u razdoblju komunizma, ali je već mnogo puta do sada opovrgnuta. Zadnji puta i na međunarodnom znanstvenom skupu „Dječji dom za ratnu siročad u Jastrebarskom 1941.–1945.“, održanom u Zagrebu od 23. do 26. kolovoza 2016.
Mnogo je puta do sada govoreno i pisano o akciji zbrinjavanja kozaračke djece. Na tu temu u znanstvenom se, a ne političkom diskursu, uvijek govorilo o prihvatilištu, a ne logoru u Sisku!
U Hrvatskom državnom arhivu čuva se fond 1012 Diane Budisavljević, koji svjedoči o povijesnoj i činjeničnoj istini. Bio je to pokušaj sprječavanja humanitarne katastrofe u kojem su sudjelovali mnogi građani Siska i humanitarna društva, uz dozvolu državne vlasti.
Komunistička totalitarna promidžba, kako smo svjedočili već mnogo puta do sada, iskrivila je dio činjenica oko navedenih događaja. Neprihvatljivo je danas da se istom retorikom služi mlada gradonačelnica Siska, a tragično bi bilo dopustiti da to prođe bez posljedica.
Tvrdnjom o postojanju koncentracijskog logora u Sisku gradonačelnica negirala humanitarno djelovanje sugrađana, kao i svu pomoć koju su pružili: ljubavlju, novcem ili direktnim udomljavanjem.
Stoga će HSP AS na idućoj sjednici Gradskog vijeća tražiti njezinu pisanu ispriku, uz apel da prestane iskorištavati tragične sudbine ove djecu u dnevno-političke svrhe, a svoje građane nazivati filofašistima nakon što joj ukažu na njezino elementarno neznanje i posljedice istoga.
Pored toga, struka i znanost još će jednom organizirati znanstveni skup na ovu temu, kako bi i generacija Siščana koja o ovim događajima očito dovoljno ne zna, prestala vrijeđati sugrađane, širiti netrpeljivost i izgovarati neistine.
U nedostatku ideja i vizije za bolje sutra, opetovano izostaju projekti za ostvarenje prosperiteta grada Siska, a gradonačelnica da bi opravdala poziciju koju obnaša, u javnom prostoru iznosi skandalozne i vrlo štetne neistine, kojima se dodvorava skupini s kojom izuzetno dobro surađuje, zaboravljajući kako je gradonačelnica svih građana Siska.
Doc.dr.sc. Vlatka Vukelić, dopredsjednica HSP AS
Šefica udruge U ime obitelji Željka Markić reagirala je na izjave Marije Selak Raspudić i…
Nakon zahtjeva bivše predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović, a budući da su se za to…
S ozirom na to da ministar Šime Erlić ulazi u utrku za gradonačelnika Zadra na…
Komentiraj