U nedjelju 7. listopada na dane neovisnosti na mjesnom groblju u Tinjanu, u središnjoj Istri, svečano je otkriveno spomen obilježje Viktoru Kancijaniću, političkom emigrantu i borcu za hrvatsku nacionalnu slobodu i državnu neovisnost, rođenom 1945. u Peljakima kraj Tinjana, a ubijenog 1972. u Rumbocima na planini Raduši u BiH od strane jugoslavenske milicije.
Svečanost u organizaciji Župe Tinjan, Družbe “Braća Hrvatskoga Zmaja” i Matice hrvatske obuhvatila je i otkrivanje biste svećenika Josipa Vidaua i polaganje cvijeća ispred biste mons. Bože Milanovića u Kringi, a nazočili su brojni uzvanici, uključujući i saborskog zastupnika Zlatka Hasanbegovića, piše ipress.
Mario Kancijanić pohađao je sjemenište u Pazinu, a kad ga je završio, upisao je Bogosloviju u Rijeci. Vremenom je uvidio da se ne može posvetiti svećeništvu pa je napustio studij teologije u Rijeci i 1969.godine otišao u Salzburg studirati filozofiju. Marijo Kancijanić, generalni vikar Porečko-pulske biskupije mu je brat.
Sredinom 1971. pristupio organizaciji Hrvatsko revolucionarno bratstvo te je sudjelovao u akciji Fenix 72, kojoj je cilj bio rušenje Jugoslavije i ostvarenje hrvatske državne neovisnosti.
HRB je stoga organizirao ljudstvo, oružje i novčanu potporu za slanje inicijalne skupine koja je imala zadaću pokrenuti ustanak na području južne Hrvatske, Like i Hercegovine.
Skupina od 19 ljudi, podrijetlom iz svih hrvatskih krajeva, kasnije poznata pod nazivom Bugojanska skupina, u ljeto 1972. ušla je na teritorij Jugoslavije iz Austrije s ciljem dizanja ustanka. Kancijanić je ubijen 2. srpnja 1972. u oružanom okršaju s mnogobrojnim pripadnicima policije, vojske i Teritorijalne obrane. Desetorica pripadnika Bugojanske skupine izgubila su živote na različitim mjestima u BiH tijekom sukoba, a devetorica su bila zarobljena i strijeljana u Rakovici blizu Sarajeva.
U Kancijanićevom rodnom Tinjanu 15. je prosinca 2012. održana komemoracija u sklopu 40. obljetnice akcije Feniks 72 koju su organizirali ogranci Družbe “Braća Hrvatskoga Zmaja”, Zmajski stol Istarski i Zmajski stol Riječko-bakarski. Tom je prigodom izrađena spomen ploča, koja je u dogovoru s njegovom obitelji i mjesnim župnikom Ivanom Macinićem trebala biti postavljena na mjesnom groblju.
Za to se zatražilo dopuštenje tinjanskih općinskih vlasti, no ideja je naišla na jak otpor lokalnih ogranaka Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH, vijećnika IDS-a i SDP-a, Socijalističke radničke partije i sličnih političkih snaga, uz klasične optužbe za promoviranje „ustaštva“ te ploča tada nije postavljena. Predsjednik tinjanskog ogranka HDZ-a Boris Mofardin u međuvremenu je kupio dva grobna mjesta te je spomen obilježje Tinjancu koji je dao život za slobodu svog naroda danas i otkriveno.
Načelnik Hrvatin razmatra mogućnost tužbe
I ovog je puta, uoči Dana neovisnosti, izražavanje priznanja borcu za slobodnu Hrvatsku naišlo na otpor. Načelnik Tinjana Goran Hrvatin ogradio se od događaja, istaknuvši u jučerašnjem priopćenju da je 2012. godine donesena odluka o tome da se spomen ploča Viktoru Kancijaniću neće postaviti te da Općina i on podržavaju tu odluku, kao i da SDP Tinjan nikada nije niti će podržati njeno postavljanje.
Hrvatin je, navodeći da se na sva upozorenja Općine Tinjan i načelnika, da za to što radi nema nikakvu podršku, Mofardin „oglušio i nastavio raditi po svome“ te „otišao toliko daleko da je u osobnom kreiranju poziva za podizanje spomen ploče koristio formulaciju iz koje se da naslutiti kako Općina Tinjan i načelnik Goran Hrvatin sudjeluju u organizaciji takve aktivnosti, što je apsolutna neistina“, najavio konzultacije s pravnicima oko poduzimanja pravnih koraka protiv Mofardina.
IDS kaže da je Kancijanićev cilj bio teroristički čin velikih razmjera protiv civila
Protivljenje je izrazila i općinska podružnica IDS-a, najoštrije osudivši ovaj čin, uz tvrdnju da je Kancijanić bio “pripadnik paravojne postrojbe čiji je cilj bio teroristički čin velikih razmjera protiv civila”.
– Prvi pokušaj postavljanja spomen ploče zaustavljen je krajem 2012. zahvaljujući promptnoj reakciji vijećnika IDS-a i SDP-a te raznih antifašističkih udruga. Tada se održala samo komemoracija i misa zadušnica s besramnim korištenjem ustaških simbola. Sada se to izvodi u režiji pojedinca, preciznije Borisa Mofardina (HDZ) koji je prošle godine podmuklo kupio dva privatna mjesta na groblju u Tinjanu s namjerom da se na njegovo privatno vlasništvo postavi sramotna spomen ploča Viktoru Kancijaniću, navodi tinjanski IDS u priopćenju za javnost.
U IDS-u također kažu da se mještani „zgražavaju od pomisli da se postavi spomen ploča Viktora Kancijanića na mjesno groblje“ te prozivaju načelnika Hrvatina i kao člana predsjedništva SDP-a Istarske županije jer svojim nečinjenjem omogućava postavljanje spomen ploče „jednom teroristu“.
G.M./Foto:iPress
Hrvatski premijer Andrej Plenković telefonski je razgovarao s izabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, kojem je…
Dvojici Hrvata osuđenima prema zakonima koji su zabranjivali nacističke simbole, poništene su osuđujuće presude nakon…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš pušten je iz Remetinca te će se braniti sa slobode. Na izlasku je…
Komentiraj