Profesor Roy Casagranda, koji predaje na Sveučilištu Teksas u Austinu, izazvao je burne reakcije izjavom o Balkanu i narodima bivše Jugoslavije, poglavito o Hrvatima i Srbima.
U videu koji je podijelio profesor Kasagranda, čiji su interesi politika, povijest i filozofij, a slovi kao stručnjak za Bliski istok, izrazio je mišljenje da su Srbi, Hrvati i Bošnjaci “isti ljudi” koji govore isti jezik te da su razlike među njima uglavnom religijske.
“Srbija se odvojila od Osmanskog Carstva. U Srbiji su većinom pravoslavci, u BiH su većinom muslimani, iako ima puno pravoslavaca i katolika, dok je Hrvatska katolička,” rekao je profesor.
Prema njemu, stanovnici Bosne i Hercegovine, Srbi i Hrvati su kulturološki i genetski identični.
“Govore isti jezik, imaju neke regionalne dijalekte i razlike, ali to je isti jezik. Njemački jezik ima više varijacija od jezika kojim govore ti narodi na području bivše Jugoslavije.”
Casagranda je naglasio da su ljudi u ovim državama prije rata živjeli izmiješano, djeca su pohađala iste škole i kupovali su u istim trgovinama.
“Jedina razlika među njima je religija. Srbi, kao pravoslavci, uvijek su gledali prema Rusiji, Hrvati, kao katolici, prema Njemačkoj i Austriji, dok su Bošnjaci, kao muslimani, gledali prema Turskoj,” objasnio je.
Tučmačenje profesora očekivano naišlo je na brojne suprostavljene reakcije.
‘Mi nismo isti’
Profesorove izjave ubrzo su naišle na oštre reakcije, osobito na društvenim mrežama, gdje su korisnici izražavali neslaganje s njegovim stavovima. Mnogi su kritizirali Kasagrandine generalizacije, ističući da je situacija na Balkanu mnogo složenija.
Jedan od komentara glasio je: “Mi nismo isti,” dok je drugi korisnik dodao: “Jednostavno objašnjenje, ali trebalo bi dublje zagrebati.”
Evo još komentara:
– Mi nismo isti
– Jednostavno objašnjenje, ali bi ipak trebalo malo dublje zagrebati…
– Da, jedino ih religija razdvaja
– “Genetički isti” je smiješna izjava. Srbi i Hrvati se genetski razlikuju
– To su samo klišeji, ne razumijete vi, profesore, Balkan
– Srbija je htjela svoju megadržavu i u nju uključiti Hrvate i Bosance, ali nije uspjela
– Ne, ima genetskih razlika zapravo
Unatoč kritikama, Casagrandino pojednostavljeno tumačenje povijesnih i kulturnih odnosa na Balkanu potaknulo je rasprave o složenim identitetima i međusobnim razlikama među narodima bivše Jugoslavije.
Rasprava koju je pokrenuo profesor pokazuje koliko su ti odnosi i dalje osjetljivi i složeni te koliko ih je teško obuhvatiti jednostavnim analizama.
M.M. /Foto: Instagram