U četrdeset osmoj godini života iznenada je umro fotoreporter Hrvoje Polan koji je, radeći za brojne medijske kuće, svojim fotografijama obilježio posljednja desetljeća, izvijestilo je u ponedjeljak Hrvatsko novinarsko društvo.
Skoro tri desetljeća Hrvoje se bavio news i dokumentarnom fotografijom.
Radio je za brojne novine i agencije, od Feral Tribunea do Reutersa, i zadnjih desetak godina Agence France Presse. Posljednjih godina bio je freelancer. Objavljivao je u svim vodećim svjetskim medijima (IHT, The Guardian, Newsweek, Time…). Kratko vrijeme radio je i u fotografskoj agenciji Hina-e, ističe se, uz ostalo, u priopćenju.
Hrvoje je pokrivao sve ratove te socijalne konflikte na prostoru bivše Jugoslavije, Albanije, Iraka, Gaze, Zapadne obale… Fotografije su mu više puta izlagane. Jedan rad uvršten je u kolekciju “100 najboljih slika dekade 1990-2000”, koja je izložena u Museum of Modern Art (MoMA) u New Yorku.
Ostat će posebno zapamćen kao fotograf Feral Tribunea u njegovim najboljim danima, kada je s kolegama novinarima obilazio ratna i poratna područja i svojom kamerom bilježio sva tragična događanja koja su zadesila ljude s ovih prostora, navodi se u priopćenju.
Posljednji projekt u Polanovom bogatom stvaralačkom opusu je fotomonografija “Iza sedam logora – Od zločina kulture do kulture zločina”, koju je izradio zajedno sa Viktorom Ivančićem i Nemanjom Stjepanovićem,.
Krajem prošle godine promovirao je knjigu “Iza sedam logora – od zločina kulture do kulture zločina” nastalu u suradnji Polana, Viktora Ivančića i Nemanje Stjepanovića, koju je izdao Jesenski&Turk. Zadnjih je dana na svojim Facebook stranicama objavljivao stradanja u Gazi, očaj na licima žena, trupla i umiruće.
Preko posljednje fotografije koju je stavio na svoj Facebook zid piše da je uznemirujuća, da je gledate na svoju odgovornost. No, sam je fotograf prigodom svoje izložbe u Banja Luci, upitan u jednom intervjuu za uznemirujuće fotografije, to najbolje rekao:
“Za one koji smatraju fotografije uznemirujućima ja mogu reći da su mentalno lijeni, jer nisu fotografije te koje su uznemirujuće. Stanje stvari oko nas i stvarnost je uznemirujuća”. Naziv je te putujuće Polanove izložbe bio “Priče o besmislu”.
Hrvoje je pak u jednom svom intervju za Novi list kazao kako je fotografija izrazito subjektivan medij, koliko god se govorilo da fotografija ne laže.
“To je samo nečija interpretacija situacije, viđena kroz komad tehnike s bezbrojnim varijantama načina upotrebe”, kazao je tom prilikom fotograf Polan.
Foto: Milica Pralica
Postoji jedan tipični obrazac koji se ponavlja kroz povijest ove zemlje. Nije važno radi li…
Poznata BBC-eva politička emisija ‘Hard Talk‘ ugostila je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojeg je intervjuirao poznati voditelj Stephen Sackur.…
Hrvatski košarkaši uvjerljivo su poraženi u 4. kolu kvalifikacija za EuroBasket 2025. od reprezentacije Bosne…
Komentiraj