Za danas najavljeno preuzimanje malodobnog Cesarea iz stana njegove majke Nine Kuluz u splitskoj četvrti Pujanke, kojom je trebao biti vraćen ocu u Italiju, talijanskom državljaninu, odgođena je na neodređeno vrijeme, izvijestila Vanda Plazonić, organiatorica mirnog okupljanja građana ispred zgrade u kojoj stanuje Cesare sa svojom majkom.
“Ovo je velika pobjeda svih koji su se okupili, hvala vam. Ako bude potrebno, opet ćemo vas zvati i dođite ponovno,” rekla je Plazonić obraćajući se nazočnima nakon višesatnog mirnog okupljanja.
Nazočni su joj uzvratili skupnim pjevanjem “Zovi samo zovi, svi će sokolovi za te život dati,” a zatim su svi skupa otpjevali “Lijepu našu.”
Vanda Plazonić je, ganuta tim prizorima, nakon toga zaplakala. Odgovarajući na pitanja novinara kazala je kako ju je policija izvijestila da se odgađa za danas najavljena ovrha.
“Ovo je velika stvar za cijelu Hrvatsku da se nešto ovako dogodilo, da su se ljudi digli i usprotivili se ovrsi dječaka Cesarea i pokazali da se tako može nešto napraviti,” kazala je Plazonić.
Dodala je kako je reakcija građana uslijedila nakon njezinog angažmana na društvenim mrežama kojima je pozivala građane da su suprotstave ovrsi dječaka Cesarea, a zahvalila je i medijima koji su danas u velikom broju pratili mirno okupljanje u četvrti Pujanke te policiji koja je osiguravala okupljanje.
“Prvi put smo imali Torcidu i policiju da rade za istu stvar,” ustvrdila je.
Na upit kako se osjećaju Nina Kuluz i njen sin Cesare, Plazonić je rekla da Kuluz “samo što se nije srušila i jedva je ostala na nogama.” “Cesare je ujutro neutješno plakao, ali vjeruje kako će se sada sve promijeniti i biti OK,” kazala je Plazonić.
Okupljenima se kratko se obratio i dječov djed rekao preko razglasa kako je sramota to što se događa s njegovim unukom.
Prema odluci Županijskog suda u Splitu iz 2012. godine sedmogodišnji Cesare je trebao biti vraćen u Italiju ocu, gdje je i rođen 2009. godine dok je Nina Kuluz bila u vezi s njegovim ocem, talijanskim državljaninom. Nina Kuluz se na takvu odluku Županijskog suda žalila Ustavnom sudu Republike Hrvatske koji je četiri godine poslije 2016. godine odbio njezinu žalbu i potvrdio presudu Županijskog suda u Splitu.
Nakon toga u rujnu 2016. odgođena je prvobitno zakazana ovrha Cesarea kojom je trebao biti vraćen ocu u Italiju.
Nina Kuluz je sina Cesarea, unatoč sudskoj odluci, odvela iz Italije i došla u SPlit. Od suda u Splitu pobjegla je u BiH te je za njom bila raspisana tjeralica. Odluka Županijskog suda iz 2012. kojom se Cesarea dodjeljuje ocu u Italiji temeljena je na Haškoj konvenciji za međunarodnu otmicu djece koja regulira pravo da se malodobna djeca vrate u zemlju u kojoj su rođena.
Prosvjedu se pridružili Zagrepčani, Šibenčani Zadrani
Mirnom okupljanju u prijepodnevnim satima pridružila se i skupina Zagrepčana koja je doputovala autobusom, doznaje se od organizatorice mirnog okupljanja Vande Plazonić. Osim iz Zagreba pristigli su i građani iz Zadra, Šibenika, Makarske, Biograda na Moru, rekla je Plazonić.
Među okupljenima bio je i saborski zastupnik Miro Bulj (Most). Bulj je rekao kako ovo treba odmah zaustaviti i organizirati pravedan proces u kojem će biti pružena pravna pomoć i majci i djetetu, a ne da slučaj bude institucionaliziran prema onome koji je jači, a to je u ovome slučaju otac djeteta u Italiji.
I u Saboru o ovrsi nad djetetom
Branimir Bunjac (ŽZ) jutros je u Saboru pozvao mjerodavna tijela da zaustave ovrhu nad dječakom Cesareom Avenatijem. “Zaštitimo interese malog Cesarea, ovo je slučaj na kojem se lomi vjerodostojnost naših institucija, ovo je ispit na kojem ne smijemo pasti”, poručio je Bunjac nakon stanke.
Pozvao je saborsko Predsjedništvo da razmotri ideju talijanskih parlamentranih zastupnika o osnivanu zajedinčkog povjerenstva, a nadležna tijela da zaustave ovrhu nad Cesareom do donošenja pravorijeka po Haškoj konvenciji i dodatnih vještačenja.
MP/foto:FaH