U enciklopedijskom tekstu povijesti Dubrovnika koji donosi 10 činjenica koje možda niste znali spominje se da Dubrovnik je imao razne kolonije, od kojih je jedna bila u gradu po imenu Gandaulim u staroj Goi u Indiji, gdje se danas nalazi crkva sv. Vlaha (São Braz).
Gandaulim je selo smješteno na zapadnoj obali kanala Cumbarjua, u državi Goa u Indiji. Neki hrvatski pisci tvrdili su da je to bila kolonijalna ispostava Dubrovačke Republike. Gandaulim je mogao biti trgovačko mjesto Dubrovačke Republike u ranom novom vijeku .
U analima 1605. godine Jakov Lukarević bilježi da su dubrovački trgovci ulagali u uređenje mjesne crkve. Portugalski putnik Gomes Catão dokumentirao je da je grad imao 12 000 stanovnika, gdje su bogate dame u crkve nosili robovi u baldahinima. Catão je također primijetio da je crkva napravljena po uzoru na istoimenu crkvu u Dubrovniku.
Te tvrdnje su od tada usvojene u popularnom sjećanju stanovnika Gandaulima, a Dubrovčani su sada zaslužni za samu izgradnju crkve; međutim, činjenična točnost toga ostaje sporna.
Neki su povjesničari na temelju tih argumenata iznijeli pretpostavke o postojanju dubrovačke kolonije.
Zanimanje za vezu oživjelo je 1999. godine, kada je hrvatska indologinja Zdravka Matišić slučajno otkrila spominjanje veza između Raguse i Goe, proučavajući sanskrtske tekstove u Indiji.
Iste godine, hrvatska autorica Karmen Bašić primijetila je da, iako se ništa definitivno ne može reći o dolasku i odlasku Dubrovčana iz Goe, postoji “znatan broj dokaza i izvora koji potvrđuju prisutnost Dubrovnika” i njezinu ulogu u globalnoj trgovini začinima, iako je pojam kolonije povezan s crkvom Svetog Vlaha (São Brás) u Gandaulimu ostao “donekle misterij”.
“Stoljećima prije hrvatski grad Dubrovnik bio je istaknuti trgovački grad i u potrazi za tekstilom i začinima dubrovački trgovci su se probili do Goe, na kraju formirajući malu koloniju i izgradivši vlastitu crkvu”, piše Live History India.
“Upravo je potraga za indijskim začinima i tekstilom dovela trgovce iz Dubrovnika u Gou. Naselili su se gdje se danas nalazi selo Gandaulim. Izvori sugeriraju da su Dubrovčani stigli u portugalsku koloniju u Indiji Goa negdje između 1530.-1535. i kasnije osnovali vlastitu koloniju, Sao Braz, nazvanu po dubrovačkom zaštitniku Sv. Vlahu. Ova je crkva sagrađena oko 1563. godine”,
Sao Braz, koji se mogao pohvaliti populacijom od oko 12 000, bio je uspješna kolonija sve do 1570-ih kada je trgovina između Hrvata i Indijaca opala. Kako se trgovina usporavala, doseljenici su se počeli seliti s tog područja.
Veliki potres 1667. je uništio Dubrovnik i njegov prosperitet. Nakon potresa Dubrovnik više nije ima financijsku ili vojnu moć trgovati s Indijom ili uspostaviti bilo kakvu prisutnost ovdje” dodaje Live History India. Portugalci su također izgubili svoj monopol nad trgovinom začinima u korist Britanaca i Nizozemaca i Goa više nije bila dominantna trgovačka luka.
The Times of India u tekstu iz 2018. pod naslovom “Zašto će ovo selo navijati za Hrvatsku” ( pred Svjetsko prvenstvo u Rusiji) piše da je u travnju 1999. prva službena delegacija iz Hrvatske stigla je u Gandaulim kako bi istražila poveznice. Petnaestočlano saborsko izaslanstvo pratio je hrvatski veleposlanik u Indiji Zoran Andrić.
Povjesničari misle da su Portugalci možda doveli Hrvate da grade brodove – njihova se stručnost u ovom području poštovala – ili su možda stigli u selo Gandaulim, tada prepuno predgrađe Stare Goe, kao trgovci.
Od 1999. Hrvati razvili emocionalnu privrženost Gandaulim. “Svaki put kad hrvatski brod dođe u luku Mormugao, mornari dođu posjetiti našu crkvu”, kaže Esperance Silveira, mještanin Braza
Hrvatska pedijatrica dr. Marija Radonić, koja je došla prije više od desetljeća, vratila se i skupljala priloge za crkvu, dodaje. “Posjetio sam njezin dom prije dvije godine i ona ima slike naše crkve prije i poslije obnove”, kaže.
Tea Batinić, vlasnica umjetničke galerije u Dubrovniku, poklonila je svoje slike crkvi nakon posjeta. Oni su stavljeni na dražbu za financiranje popravaka crkve. Prošle godine selo je posjetila hrvatska ekipa kako bi snimila dokumentarac.
“Nestrpljivo čekamo da vidimo dokumentarac koji bilježi povijesne znamenitosti u našem selu. Odnos s Dubrovčanima jako mi je prirastao srcu, pogotovo nakon što sam kod njih bio tri dana”, kazao je Silveira.
M. Marković/Foto: Wiki
Haški sud je podignuo optužnicu za ratne zločine protiv izraelskog premijera Netanyahua i ministra obrane…
Predsjednički kandidat Miro Bulj je žestoko napao premijera Andreja Plenkovića zbog uhićenja i afere Vilija…
Hrvoje Petrač i dalje je u inozemstvu, nedostupan hrvatskoj policiji i istražiteljima, dok su se…
Komentiraj