Latinično slovo “Z” jedan je od nekoliko simbola (uključujući “V” i “O”) naslikanih na vojnim vozilima ruskih oružanih snaga uključenih u agresiju na Ukrajinu. Rusi tvrde da “Z” pomaže njihovim timovima da se razlikuju od drugih snaga.
Kasnije je također postao militaristički simbol koji se koristi u ruskoj propagandi i od strane ruskih civila kao znak podrške invaziji. Izvan Rusije, simbol je zabranjen za javno prikazivanje u raznim zemljama.
Protivnici rata su simbol “Z” pejorativno nazivali svastikom ili zwaztikom, u odnosu na nacističku svastiku, ili pejorativno na ruskom i ukrajinskom kao “ziga” (ruski: ziga) u odnosu na Sieg Heil. Neki ukrajinski dužnosnici i komentatori na internetu također su Rusiju počeli zvati “Ruzzia” ili “RuZZia”.
No, ono što je manje poznato je da korištenje slova “Z” nije prvi put zabilježeno u agresiji na Ukrajinu. Naime, postoje brojni dokazi da su slovo Z, doduše u svom ćiriličnom obliku, također koristili i pripadnici Ravnogorskog četničkog pokreta u Drugom svjetskom ratu.
U brojnim leksikonima i udžbenicima iz perioda bivše Jugoslavije, izraz “stavljanja pod slovo Z” korišten je kao eufemizam za zločin klanja korištenjem kame.
!!!tužilac na suđenju Draži Mihailoviću pita koje je značenje slova Z pic.twitter.com/j7OjWYG9oY
— Lovcenska Vila 🇲🇪 Ivana Pajovic (@Pajovic05) January 30, 2023
Tijekom Drugog svjetskog rata četnici su klali ljude, a žrtve su bili politički, ideološki, ekonomski i nacionalni neprijatelji.
U tu svrhu formirane su zloglasne “crne trojke”, koje su imale jedan jedini zadatak, eliminacija svih onih koje bi Vrhovno zapovjedništvo “stavili pod slovo Z”.
Četnički vojvoda i presuđeni ratni zločinac Draža Mihailović se na suđenju branio da “Z” dolazi od “strašiti”, a ne “klati”, no dokazi to nisu potvrdili.
Na suđenju je tužitelj pitao Mihailovića za što su koristili slovo “Z”, na što on odgovara da je to samo “jedno malo slovo”, koje su koristili za zastrašivanje protivnika, između ostalih, “one koje surađuju s Nijemcima”, ali i seljake i pristaše partizana.
Na to mu tužitelj odgovara da je slovo “Z” bio je znak emitiran preko Radio Londona i značio je “zaklati”. Uostalom, tužitelj mu kaže, “vaši komandanti uredno su vodili spiskove koga je trebalo likvidirati”.
Nakon završetka Drugoga svjetskog rata, Mihailović se skrivao u istočnoj Bosni, i za razliku od drugih četničkih vođa nije prebjegao na Zapad. Uz pomoć Mihailovićevog nekadašnjeg odanog suradnika Nikole Kalabića, agenti Ozne uhitili au Dražu Mihailovića 12. ožujka 1946. godine na planinama u okolici Višegrada.
Akciju je operativno koordinirao Jovo Kapičić, general Udbe.
Mihailović je optužen za izdaju i ratne zločine. Suđenje je održano 10. lipnja do 15. srpnja 1946. godine. Nakon što je odbijena žalba, Mihailović je s još osam četnika pogubljen 17. srpnja 1946. godine u Lisičijem Potoku, oko 200 metara od bivše Kraljevske palače u Beogradu. Tijela su pokopana u neobilježenom grobu na mjestu pogubljenja.
Nakon devet godina suđenja i brojnih rasprava u srpskoj javnosti, sud u Beogradu je rehabilitirao Mihailovića 2015. godine. Srpske vlasti su na tom poručju. pokraj Kralejev česme postavile spomenik žrtvama komunizma.
D. M. /Foto: Twitter