Zdravko Mamić javno je priznao da je dao mito trojici sudaca, ali je bio izložen “reketarenjau”, a njegovi postupci bili u “krajnjoj nuždi” pa bi zbog toga trebao biti oslobođen jer je suce razotkrio prije nego što su prijavljeni.
Sjednica optužnog vijeća protiv trojice osječkih sudaca koje je Mamić, prema vlastitim riječima, podmićivao danas je odgođena. Potvrdila je to zamjenica ravnateljice USKOK-a Mirna Rukavina, nakon neuspjelog ročišta. Jedan od optuženih sudaca, Zvonko Vekić, nije primio sudski poziv pa je sve odgođeno za veljaču.
N1 doznaje da će Zdravko Mamić, kojeg u ovom postupku zastupa odvjetnik Veljko Miljević, unatoč činjenici da je priznao da je davao novac trojici osječkih sudaca, pokušati srušiti optužnicu.
Mamić će, doznajemo, nastojati uvjeriti sudsko vijeće da su ga osječki suci zapravo reketarili te da im je bio prisiljen davati novac. Osim toga, podsjeća Mamić, s njihove strane došla je inicijativa za ulazak u svečanu ložu na stadionu Maksimir.
Poznato je da je, prema optužnici, Mamić tamo sucu Darku Krušlinu dao skupocjeni sat. Mamić je na taj način, prema tvrdnjama USKOK-a, želio steći Krušlinovu naklonost, ne bi li mu pogodovao ako mu bude trebalo. Zato je sucu na ruku stavio svoj skupocjeni sat marke Audemars Piguet. Sudac koji je, po stavu USKOK-a, također bio svjestan da bi mogao voditi postupak protiv Mamića, taj je sat ipak uzeo.
“Plan im je bio kasirati me”
Zbog “reketarenja” kojem je, navodno, bio izložen, Mamić će tvrditi da su njegovi postupci zapravo bili u “krajnjoj nuždi”, odnosno da je bio u “neskrivljenoj opasnosti”, jer je bio optuženik u postupcima koje su trojica sudaca vodila.
“Shvatio sam da im je plan bio približiti mi se i kasirati me”, naveo je Mamić u svom iskazu. Sada ponovno ukazuje na to jer smatra da je to jedan od argumenata za rušenje optužnice.
Tvrdi kako uopće nema uvjeta da mu se sudi u Hrvatskoj, budući da nema dokaza da je kaznena djela napravio u Zagrebu i Osijeku. Za kazneno djelo koje nije počinjeno u Hrvatskoj ne može se, navodi Mamić, suditi u Hrvatskoj. Osim toga, postupak se, tvrdi dalje, može pokrenuti samo ako se počinitelj nalazi u Hrvatskoj, što, također, ovdje nije slučaj jer se Mamić od 5. lipnja 2018. ne nalazi na području RH.
Odbjegli bivši šef Dinama upozorava i da mu se ne bi smjelo suditi u odsutnosti jer je Vrhovni sud RH još 2015. zauzeo pravno shvaćanje da se “optuženiku neće suditi u odsutnosti ako je moguće suđenje u stranoj državi”.
Hoće li optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu prihvatiti Mamićeve argumenata trebalo bi se znati 19. veljače kada se postupak nastavlja.
D. M. / pxll