Kategorije Premium sadržaj

Karolina u Saboru govorila o poliranju zuba, Luki Modriću i Dejanu Lovrenu

Širi dalje

Tijekom rasprave o  konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama zkona o kaznenom postupku ( drugo čitanje,  predlagateljica: Vlada RH), govorila je zastupnica Karolina Vidović Krišto.



Izmjene koje je predložila Vlada Vidović Krišto je usporedila s poliranjem zuba:

“Zamislite da vam je pokvaren korijen zuba, imate strašne bolove, a zubar kaže da trebate malo ispolirati zub – i sve će biti dobro? Potpuno je jasno da biste pod pritiskom bolova tražili drugog stomatologa, jer pokvareni korijen mora biti izliječen ili zub izvađen. Poliranje ne će riješiti ništa.

Upravo vaši prijedlozi izmjena kaznenog zakona jesu to poliranje – besmisleno trošenje vremena na nešto što ništa ne će riješiti. Jer, stanje u hrvatskom pravosuđu je kao kod pokvarenog zubnog korijena – dubinski problem. A uzročnik te dubinske destrukcije i nepravde jesu osobe koje vode DORH i sudstvo te probrana uska skupina odvjetnika.

Nepoštivanje zakona, selektivna primjena zakona, ali ponekad i prekoračivanje ovlasti nisu posljedica lošeg zakonskog rješenja niti pravnog ne-shvaćanja ljudi iz pravosudnog sustava, već su posljedica podobnosti, ne-etičnosti, nemorala i korupcije.

Ako DORH za slučaj software i Žalac smatra da nije korupcija – proizvod vrijedan tri milijuna kuna platiti 13 milijuna – onda nije u pitanje neznanje, već je u pitanju zla namjera onoga koji je rekao da je taj posao čist.

Tko je donio taj pravorijek, da je to čist posao? Ta osoba ima ime i prezime. Ta osoba mora biti suspendirana, i mora se utvrditi je li prikrivanje kriminala (što je kazneno djelo par excellence) učinila sama, u grupi ili je dobila od nekoga nalog.

Ali ta uvezanost DORH-a i sudstva, popraćena medijskom zaštitom korumpiranih medija, jest stvarni problem hrvatskog društva i države u cjelini.

Ako Županijski sud u Zagrebu nakon 12 godina u slučaju Bankomat nije donio prvostupanjsku presudu, onda je jasno da je u pitanju zaštita kriminala. Nikakvi zakoni nisu problem za to, već je riječ o tome tko je upleten u pojedini slučaj koga onda pravosuđe štiti.

U slučaj Bankomat uključen je bivši predsjednik Mesić, koji je nazivao tadašnjeg predsjednika uprave Poštanske banke Protegu i nalagao mu da isplaćuje neosigurane kredite tvrtki Kio Orahovica, što je Protega, protivno svim zakonitostima bankarskog posla, i činio. HPB je izgubio na desetke milijuna kuna jer je tvrtka propala.

Sudstvo u ovom slučaju postupa poznatim metodama odugovlačenja kako bi s vremenom javnost izgubila interes za pojedini slučaj, a cjelokupni slučaj završio u zastari. Metode tih smicalica su mijenjanje odvjetnika, vraćanje spisa na doradu (kao što je u ovom slučaju činio skandalozni sudac Turudić), mijenjanje sudskog vijeća, itd.

Ovdje želim podsjetiti na jedan slučaj koji najbolje oslikava sav bezobrazluk koji hrvatsko pravosuđe čini hrvatskim građanima. Kao što znamo, lagati pred sudom pod prisegom jest kazneno djelo. Hrvatska javnost je u slučaju bivšeg premijera Sanadera i sporova koji se vode protiv njega, doznala kako je nekolicina – što optuženika, što svjedoka – pod prisegom nekoliko puta mijenjala svoje iskaze, bez da je DORH ikoga od njih optužio za krivokletstvo, to jest, lažno svjedočenje.

Taj skandalozni DORH nije teretio bivšeg šefa carine Barišića i ostale da su lagali na sudu, ali su imali potrebu optužiti naše nogometne genijalce, Dejana Lovrena i Luku Modrića, i to u jeku svjetskog prvenstva u Rusiji.

Optuživati Modrića i Lovrena, koji su bili u gotovo maloljetničkoj dobi i koji su činili ono što im je govorio netko tko im je bio autoritet, doista je apsurdno i bolesno.

Zlouporabe ovlasti, koje im je zakon i Ustav dao, od strane DORH-a i sudstva u međuvremenu su toliko očigledne i otvorene da su nepodnošljive. U Hrvatskoj ne će biti promjena na bolje sve dok se ne uspostave preduvjeti da se DORH i sudstvo pročiste od korupcije. Jer, uzročnici problema u svim segmentima hrvatskog društva, te uzročnik raseljavanja hrvatskih građana jest nepoštivanje pravnog poretka kojega svojim neradom ili zlouporabama stvara pravosuđe.

Treba jasno kazati, i ljudima u DORH-u, i ljudima u sudstvu, da ih nitko nije ovlastio da budu servis moćnika i zlostavljači hrvatskih građana, pritom kršeći Ustav i zakone i temeljne vrijednosti Europske unije.

Hrvatsko pravosuđe treba biti sigurno da je pravda spora, ali dostižna, i da će za svoje rabote kad-tad odgovarati. A to će biti – uvjerena sam – vrlo brzo”, kazala je Vidović Krišto.

R.I. /Foto: Sabor.hr


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Beroš tražio 6 plus 6

Bivši  ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…

5 sati prije

Bliski suradnik otkrio kako je prevario Kolindu: “Bila je luda situacija, ruke se tresu…”

Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…

9 sati prije

Umro Dragan Marković Palma, najbizarniji srpski političar

Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…

9 sati prije