Visoki prekršajni sud RH pravomoćno je osudio Dražena Keleminca zbog uzvikivanja pozdrava ‘Za dom spremni’
Predsjednik Autohtone Hrvatske stranke prava osuđen je jer je u prosincu 2016. pred sjedištem SDP-a salutirao ustaškim pozdravom, nakon čega je prekršajno prijavljen. Keleminec je sa svojim pristašama tada prosvjedovao zbog uklanjanja spomen ploče poginulim HOS-ovcima u Jasenovcu,
Tada je povorka od pedesetak pravaša došla pred prostorije SDP-a na Iblerovom trgua, a nakon toga i pred zgradu Srpskog narodnog vijeća.
Keleminec je kažnjen je zbog kršenja Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira te mu je izrečena maksimalna propisana novčana kazna od 300 DEM, odnosno 1.131 kune.
“Za dom spremni” nije zabranjen
Zakon za ovaj prekršaj predviđa i moguću zatvorsku kaznu do 30 dana. Nakon privođenja dva dana je proveo u pritvor, u to mu je obračunato kao 600 kuna pa mu je preostala još 531 kuna.
Na presudu se žalio, navodeći da je osuđujuća presuda donijeta po političkom dekretu. Branio se podsjećajući kako u zakonu nigdje ne piše da je pozdrav “Za dom spremni” zabranjen.
No, taj argument Kelemincu nije prošao, kao nedavno ni Josipu Šimuniću, čiju je tužbu podnijetu nakon osude zbog vikanja “Za dom spremni” na Dinamovom stadionu odbacio i Europski sud za ljudska prava. S bitnom razlikom da je Šimunić pravomoćno osuđen na osnovu Zakona o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima.
Obrazloženje presude
Visoki prekršajni sud je u pravomoćnoj presudi objasnio kako vikanje “Za dom spremni” predstavlja remećenje javnog reda i mira: “To remeti mir građana iako je nesporno da se, unatoč tome što je u pitanju stari hrvatski izraz koji je, gledajući s povijesne dimenzije bio vrlo rasprostranjen u svim slojevima društva, te se koristio i u pjesništvu i u umjetnosti, radi o izrazu koji se zbog svog tradicijski utjecajnog značenja koristio i kao službeni pozdrav ustaškog pokreta i totalitarnog režima Nezavisne države Hrvatske.
Kao takav nalazio se i na svim službenim dokumentima te se koristio na javnim manifestacijama za vrijeme ustaškog režima, bilo u svom izvornom obliku “Za dom i poglavnika spremni” ili u skraćenim oblicima “Za dom spremni” ili “Za dom”.
S obzirom da se radi o pokretu koji je iznikao iz fašizma, utemeljenog između ostalog i na rasizmu, taj pokret simbolizira mržnju prema ljudima drugačije vjerske i etničke pripadnosti, manifestacije rasističke ideologije kao i podcjenjivanje žrtava zločina protiv čovječnosti. Upravo zbog toga ovim uzvikom remete se javni red i mir”, smatra Visoki prekršajni sud RH.
G. Matković/Foto:screenshot