Sinoćnja emisija Klopka voditelja Ratka Martinović na SBTV treći je puta otvorila temu ovršnog zakona. “Tri godine emisije konstantno pratimo najpogubniji zakon i generator masovnih iseljavanja, no ne s pretjeranim uspjesima”.
Iz tog razloga, ova emisija je bila posebno žestoka – uz supredsjednika ‘Slobodne Hrvatske’ Danijela Galovića, člana ‘Antikorupcijske fronte Hrvatske’ Ivana Valeka i predstavnika grupe ovršenih Nenu Koljaju.
Već se na početku ustvrdilo da se i brojni strani analitičari, pa čak i David Icke, zgražaju nad mogućnošću pljenidbe kuće u nehipotekarnim kreditima i troškovima postupka koji ne samo da mogu preskočiti veličinu duga (u većini EU država to je i zakonski onemogućeno) već mogu narasti i do 10.000% duga.
Nakon što obitelj biva izbačena iz kuće, nju kupuju i u nju useljavaju šakali i lešinari – a nevjerojatno je da takvih primjera imamo i među saborskim zastupnicima, zamjenicima ministra i gradonačelnicima. S druge strane, raste broj beskućnika (već smo na 10.000) koji ne mogu ni u prazne zaplijenjene nekretnine. RBA zadruge samo su idealan prikaz ‘modusa operandi’, a nije isključeno i da su saborski zastupnici na platnom spisku tih kartela.
Ministri su u kampanji lagali građane, sindikati mudro šute, aktivističke udruge bivaju potkupljivane, a blokade računa postaju glavni generatori masovnog iseljavanja. I to je samo početak jer nam slijedi porez na nekretnine, a nije nemoguće ni da strani kreditori u sličnom postupku ovrše državu i preotmu komade hrvatskog teritorija.
U ovoj kaotičnoj situaciji ruke zadovoljno trljaju razni Hanžekovići, B2 Kapitali i EOS Matrixi, a svi promoviraju selektivnu primjenu zakona – Todorić je naime dužan više nego svih 330.000 dužnika, a država ga panično posebnim zakonom isključuje iz ovršnog zakona.
Čovjek koji je osmislio ovršni zakon, postaje novi ministar – riječ je o Bošnjakoviću. A FINA naravno u svemu posreduje i najvećeg dužnika (državu) ne ovršuje. Krug je tako zatvoren – mafijaški žargon poput ‘prodaje duga’, ‘iznude’ ili ‘pogodovanja’ postaje dio zakonodavstvene prakse. A potrebno je samo prepisati bilo koji od EU modela zakona.
Na referendumsko pitanje ‘Tretira li ovršni zakon podjednako građane i Todorića’ 89% gledatelja odgovorilo je s ‘NE’.
MP/foto:press